موضوعات
اصفهان

نگاه خاص فوتبال اصفهان به بازیکنان غیرایرانی

نویسنده: نوید دانازاده/ اصفهان - خبرنگار
رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران شاهد برگزاری هفته سوم مسابقات هم بود و تیم‌ها کم‌کم عیار واقعی‌شان را در بالاترین سطح فوتبال ایران به عرصه نمایش می‌گذارند. با این حال، فصل نقل و انتقالات لیگ برتر تا بیستم شهریورماه ادامه دارد و هر تیمی که به جذب بازیکن جدید احتیاج داشته باشد، می‌تواند به خرید بازیکن اقدام کند...
1396/05/22
  رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران شاهد برگزاری هفته سوم مسابقات هم بود و تیم‌ها کم‌کم عیار واقعی‌شان را در بالاترین سطح فوتبال ایران به عرصه نمایش می‌گذارند. با این حال، فصل نقل و انتقالات لیگ برتر تا بیستم شهریورماه ادامه دارد و هر تیمی که به جذب بازیکن جدید احتیاج داشته باشد، می‌تواند به خرید بازیکن اقدام کند.
اما بازار نقل و انتقالات تقریبا از حضور بازیکنان ایرانی و باکیفیت خالی شده و تیم‌ها اگر به دنبال جذب بازیکن باشند باید نیاز خودشان را از بازار خارجی تامین کنند. در این میان بدون شک مهم‌ترین خرید هفته گذشته فوتبال ایران در باشگاه ذوب‌آهن انجام شد و سعید آذری یک مهاجم برزیلی را برای این تیم به اصفهان آورد تا به نوعی این بازیکن جانشین جری بنگستون هندوراسی شود که سال گذشته بازیکن ذوب‌آهن بود و امسال به کشورش بازگشته است.

مهاجم برزیلی ذوب‌آهنی شد
کی‌روش استانلی سوارز فرس، بازیکن فوروارد ۲۹ ساله برزیلی که ملقب به سوارز است، با امضای قراردادی یک‌ ساله به تیم فوتبال ذوب‌آهن در لیگ هفدهم پیوست. این بازیکن که مهاجم انتخاب شده امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن است، سابقه بازی در تیم‌های باشگاهی سائوپائولو، سانتاکروز، آمریکن ناتال و ریسندل لیگ برزیل را در کارنامه فوتبالی خود دارد و یک فصل نیز در تیم کیوتو در لیگ برتر فوتبال ژاپن (جی لیگ) بازی کرده است.
ذوب‌آهن در شرایطی این برزیلی را خرید که در 10 روز گذشته نیمار، کاپیتان تیم ملی برزیلی، با جدایی از بارسلونا و پیوستن به پاری‌سن‌ژرمن به گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان تبدیل شد و این مساله کیفیت و اهمیت برزیل در فوتبال دنیا را نشان می‌دهد. برزیل یکی از کشورهایی است که بیشترین جمعیت را در جهان دارند و برای تیم‌های ملی موف، نمی‌توان این موضوع را پنهان کرد که جمعیت نقش مهمی در موفقیت تیم‌ها دارد.
فقط چین، هند، آمریکا و اندونزی جمعیت بیشتری نسبت به برزیل دارند و جغرافیای گسترده این کشور باعث می‌شود تنوع محیطی زیادی در آن وجود داشته باشد. این مساله در این کشور باعث می‌شود بازیکنان به شدت با هم به رقابت می‌پردازند تا توجه باشگاه‌ها را به خود جلب کنند. در واقع فوتبال برای آنها تنها راهی برای جدایی از فقر و حتی فلاکت است و در این راه بازیکنان برزیلی خیلی سخت تلاش می‌کنند به فوتبالیست‌های بزرگی تبدیل شوند.
پسران سامبا رقابت زیادی با اروگوئه و برزیل دارند و به همین خاطر در عرصه‌های بین‌المللی نیز، با وجود رقیبان قدرتمند، پیشرفت کرده‌اند و در این میان فوتبال ایران هم محلی برای حضور این برزیلی‌ها بوده است. حتی مهاجمانی مثل لوسیانو ادینهو یا لوسیانو پریرا سابقه قرار گرفتن در کورس آقای گلی فوتبال ایران را داشته‌اند تا نام برزیلی‌ها در فوتبال ایران برجسته شود.

اصفهان بهشت برزیلی‌ها
البته این برزیلی تنها خرید فوتبال اصفهان از بازار نبود و سپاهان در پایان فصل قرارداد لی اولیویرا را تمدید کرد و ژایرو رودریگز و رافائل کری‌ولارو را هم در نقل و انتقالات جذب کرد تا سهمیه هر 3 بازیکن خارجی غیرآسیایی خود را به برزیلی‌ها اختصاص داده باشد. مروان حسین عراقی هم بازیکن آسیایی سپاهان است.
در مقابل، گئورگی ولژیانی گرجستانی و علی حمام و ربیع عطایا از لبنان نفرات خارجی ذوب‌آهن در فصل 96 - ۹7 هستند که ۲ نفر آخر بازیکنان آسیایی محسوب می‌شوند. ژایرو رودریگوئز در ۲ فصل اخیر در عضویت تیم نفتچی باکو بوده است که مطرح‌ترین تیم فوتبال آذربایجان محسوب می‌شود. لیگ آذربایجان با ایستادن در رده بیست و دوم رنکینگ یوفا جایگاه نسبتا خوبی دارد. به عبارت دیگر، از نظر اتحادیه فوتبال اروپا، لیگ این کشور همسایه در حال حاضر از لیگ‌هایی مثل سوئد، نروژ و اسکاتلند بهتر است.
ژایرو قبل از پیوستن به نفتچی در عضویت تروفنسه بود. این تیم در حال حاضر در دسته سوم پرتغال حضور دارد اما زمانی که مدافع برزیلی جدید سپاهان برایش بازی می‌کرد در دومین سطح از فوتبال این کشور فعالیت داشت. ژایرو سابقه حضور در لیگ بلغارستان را هم دارد. باید دید این بازیکن که از رزومه ظاهری‌اش این‌طور برمی‌آید که در سطح بازیکنان متوسط لیگ برتری است، توقعات هواداران اصفهانی را برآورده خواهد کرد یا خیر که در 3 بازی گذشته سپاهان این اتفاق نیفتاده است.
البته از طرف دیگر با جذب رافائل کریولارو پرونده فعالیت‌های نقل و انتقالاتی سپاهان بسته شد. این هافبک چپ‌پا ۲۸ ساله و اهل پورتو آلگره است و علاوه بر برزیل، تابعیت ایتالیا را هم دارد. به نظر می‌رسد که کریولارو بهترین خرید خارجی این فصل باشگاه اصفهانی باشد چون رزومه او در مقایسه با بازیکنان خارجی تازه‌وارد سپاهان به مراتب پربارتر است. این هافبک برزیلی که سابقه بازی در لیگ برتر پرتغال را دارد مدتی هم در سطح اول فوتبال لهستان مشغول فعالیت بوده است.
ویتوریا گیمارش مطرح‌ترین تیمی است که کریولارو سابقه پوشیدن پیراهنش را دارد. او که در ۲ مقطع متفاوت برای ویتوریا گیمارش بازی کرده است، ۲ سال و نیم پیش از این تیم نسبتا مشهور پرتغالی به عجمان امارات پیوست تا برای اولین بار حضور در فوتبال آسیا را تجربه کند.

سهمیه ذوب‌آهن پر شد
ذوب‌آهن با جذب یک برزیلی 4 سهمیه خارجی خودش را پر کرد تا حداقل از این لحاظ امیر قلعه‌نویی دست پرتری روی نیمکت تیمش داشته باشد. وعده قبلی امیر قلعه‌نویی درباره جذب قریب‌الوقوع یک مهاجم خارجی محقق شد تا با جذب کی‌روش استنلی پرونده نقل و انتقالاتی ذوب‌آهن بسته شود. به این ترتیب آخرین خرید ذوب‌آهن و آخرین سهمیه بازیکنان خارجی این تیم به بازیکنی با ملیت برزیلی اختصاص یافت. ذوب‌آهن جای خالی جری بنسون هندوراسی را که در پایان فصل به دپورتیوو ساپریسا در لیگ کاستاریکا پیوست، با استنلی پر کرد تا این تیم هم مثل سپاهان صاحب بازیکن برزیلی شود.
اما ذوب‌آهن در شرایطی یک بازیکن برزیلی جذب کرد که امیر قلعه‌نویی ابتدای لیگ سفر کوتاهی به گرجستان داشت و یک مدافع گرجستانی را هم برای تیمش پسندید. گئورگی ولژیانی در اولین گفت‌وگویش در اصفهان به بازی در بهترین تیم گرجستان و کسب قهرمانی‌های متعددی با دینامو تفلیس اشاره کرده است. این مدافع ۲۶ ساله در مجموع 3 بار در لیگ و 4 مرتبه در جام حذفی با دینامو تفلیس قهرمان شده است.  او در فصول ۲۰۱۳-۲۰۱۲، ۲۰۱۴-۲۰۱۳ و ۲۰۱۶-۲۰۱۵ قهرمانی دوگانه در لیگ و جام حذفی را با پیراهن این تیم تجربه کرده است. البته لیگ گرجستان جزو لیگ‌های معتبر اروپایی نیست و در جایگاه چهلم رده‌بندی اتحادیه فوتبال اروپا جای دارد اما دینامو تفلیس با قرار داشتن در رده دویست و چهل و چهارم رنکینگ یوفا در زمره تیم‌های نسبتا مطرح اروپایی به حساب می‌آید. با سپری شدن ۱۸ هفته از لیگ گرجستان در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ دینامو در صدر جدول جای دارد.  ولژیانی پیش از عزیمت به نصف‌جهان در برخی از بازی‌های این تیم بازوبند کاپیتانی را به بازو می‌بست. این مدافع میانی ۱۹۳ سانتی‌متری برای رسیدن به ترکیب اصلی ذوب‌آهن باید با محمد نژادمهدی، وحید محمدزاده و نیما طاهری رقابت کند. سفر سرمربیان ذوب‌آهن به سایر کشورها در ایام نقل و انتقالات تازگی ندارد. سال گذشته نیز یحیی گل‌محمدی برای شناسایی بازیکن راهی برزیل شد اما در آن سفر امور آن‌طور که باید پیش نرفت و سرمربی پیشین ذوب‌آهن دست‌خالی به اصفهان برگشت.  بعدها شایعه شد که همین اتفاق به برخی اختلافات گل‌محمدی با مدیرعامل باشگاه دامن زده است. چندین سال پیش هم حاصل سفر منصور ابراهیم‌زاده به برزیل جذب ایگور کاسترو بود که 4 فصل برای ذوب‌آهن بازی کرد و به یکی از بهترین بازیکنان خارجی تاریخ تیم اصفهانی بدل شد. در قیاس با گل‌محمدی و ابراهیم‌زاده، قلعه‌نویی اما مقصد بسیار نزدیک‌تری را برای انجام خریدهای خارجی خود انتخاب کرد. باید منتظر ماند و دید که بازیکنان مدنظر او در ادامه چه کیفیتی برای کار خود نشان خواهند داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code