موضوعات
اصفهان

نمایش آثار برگزیده جشنواره افدستا در گالری نقش خانه اصفهان

نویسنده: الهام باطنی اصفهان - خبرنگار همشهری
نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره بین المللی كارتون افدستا با موضوع جهانی بدون مرز در گالری نقش خانه اصفهان در حال برگزاری است...
1394/07/11
 نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره بین المللی كارتون افدستا با موضوع جهانی بدون مرز در گالری نقش خانه اصفهان در حال برگزاری است. این نمایشگاه شامل 72 اثر از 40 هنرمند است كه به عنوان آثار برگزیده این جشنواره با همكاری حوزه هنری اصفهان در این گالری در حال نمایش است. علی دل زنده روی، مدیر مسئول و صاحب امتیاز جشنواره و نگارخانه افدستا در گفت و گو با خبرنگار همشهری درباره این جشنواره می‌گوید: جشنواره مجازی افدستا 6 سال است به شكل بین المللی برگزار می‌شود و حدود 60 نفر به عنوان داور داخلی، خارجی، هیات اجرایی و دبیر برگزاری تاكنون با آن همكاری كرده اند. 3 هزار هنرمند داخلی و خارجی تاكنون در آن شركت كرده اند و 10 جشنواره در رشته‌های كارتون، تصویرسازی، پوستر و عكاسی برگزار كرده ایم.
او می‌افزاید: دفتر اصلی افدستا در شیراز است و این جشنواره، اولین جشنواره بین المللی مجازی ایران است و تمامی داوری‌های آن به صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود. داوران از این طریق آثار را می‌بینند، امتیاز می‌دهند و داوری می‌كنند.

جهانی بدون مرز
دل زنده روی در ادامه می‌گوید: فراخوان جشنواره كارتون افدستا در سال 92 با موضوع «جهان بدون مرز» منتشر شد و تا سال 93 آثار به دست ما رسید و داوری   روی آن‌ها انجام شد. این جشنواره سه برنده اصلی داشت كه ایگور وارچنكو و ناتالیا وارچنكو روسی و هیجابی دمرچی تركیه ای این برنده‌ها هستند. چهار داور خارجی شامل ولادمیر كازونفسكی اوكراینی، اردوغان كارایل آلمانی، انجل بولیگان مكزیكی و مارسین بوندالوویچ لهستانی و یك داور ایرانی یعنی جواد علیزاده آثار را داوری كردند. 300 اثر از 93 هنرمند به دست ما رسید كه بعد از ممیزی و داوری 40 هنرمند با 72 اثر در این جشنواره برگزیده شدند. 50درصد هنرمندان شركت كننده در این جشنواره از ایران و 50 درصد از خارج از كشور بودند.
او اضافه می‌كند: هنرمند برگزیده‌ای از اصفهان نداشتیم، ولی برندگان به طور پراكنده از تمام كشور بودند. متاسفانه ارگان‌های مسئول و مجری فعالیت‌های فرهنگی در ایران از ما حمایت چندانی نكردند، در حالی كه این جشنواره در سطح بین المللی به صورت خصوصی برگزار می‌شود و خودش بودجه‌هایش را تامین می‌كند و انتظار داریم حمایت خیلی بیشتر و بهتری از ما بشود. حوزه هنری اصفهان با ما همكاری كرد .
مدیر مسئول و صاحب امتیاز جشنواره و نگارخانه افدستا می‌گوید: در واقع وقتی ما معیارهای كارمان را بسیار بالا می‌گیریم و می‌خواهیم با بهترین امتیازها كار را انجام دهیم، هنگام برگزاری نمایشگاه انتظار داریم بیش از پیش از ما حمایت شود، چون هزینه‌های مادی و معنوی برگزاری جشنواره بسیار بالا است و حالا كه ما جشنواره را خودمان برگزار كرده ایم، در بحث نمایشگاه باید خیلی بیشتر و بهتر حمایت شود، گرچه از ما حمایت‌هایی كردند . ما با اداره ارشاد اصفهان برای این نمایشگاه تعامل نداشته‌ایم. علیرضا ارواحی، دبیر برگزاری نمایشگاه ما در اصفهان و مسئول تمام پیگیری‌ها بود .

جشنواره ای با موضوع صلح
دل زنده روی درباره اهمیت برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره افدستا می‌گوید: برگزاری جشنواره افدستا برای كشور ما امتیاز زیادی دارد، چون در سطح بین المللی در ایران برگزار می‌شود و از طرف دیگر جذب هنرمندهای بین المللی به آن كار بسیار سختی است، به ویژه آن كه آدم‌هایی كه در جشنواره ما شركت می‌كنند، بهترین‌های رشته كارتون در دنیا هستند. هم داورهایمان آدم‌های بسیار شاخصی هستند و هم درصد بالایی از شركت كننده‌های خارجی جشنواره ما آدم‌های بسیار شناخته شده ای هستند.  او اضافه می‌كند: نكته دیگر در این میان این است كه موضوع جشنواره ما «جهان بدون مرز» است كه یك لایه نیمه پنهانی به اسم صلح دارد. در شرایط كنونی ایران كه بحث انرژی هسته ای مطرح است، این موضوع بسیار تاثیرگذار است و چه خوب بود اگر نهادهای دولتی كه مجری كار فرهنگی هستند، بسیار بیشتر و بهتر روی آن مانور می‌دادند، چون برگزاری چنین نمایشگاهی برای ایران بسیار خوب است اما از ما حمایت لازم نشد . من از این موضوع گلایه‌مندم، چرا كه امكان دارد باعث شود من بعد از 5 سال برگزار كردن بیش از 10 جشنواره بین المللی با بودجه خودم كناره گیری كنم و دلسرد شوم و این اتفاق موجب كناره گیری هنرمندان و در نهایت ایجاد كم و كاست در فضای هنری كشور شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code