موضوعات
اصفهان

مقاومت فولاد مبارکه در سخت‌ترین شرایط

نویسنده: نفیسه زمانی‌نژاد /اصفهان - خبرنگار
ایران در افق چشم‌انداز 1404 صادرات حداقل 25 میلیون تن محصولات فولادی را پیش‌بینی کرده است...
1396/07/18
  ایران در افق چشم‌انداز 1404 صادرات حداقل 25 میلیون تن محصولات فولادی را پیش‌بینی کرده است. قطعاً در شرایطی که کمبود تقاضا در داخل به اصلی‌ترین چالش تولیدکنندگان فولاد کشور تبدیل ‌شده است، توسعه بازارهای صادراتی برای غلبه بر این مشکل راهکار مناسبی به نظر می‌رسد، اما توجه به این مهم نیز ضروری است که گسترش بازارهای صادراتی فولادسازان در خارج از کشور مستلزم ارائه تولیداتی مطابق با خواسته مشتریان بازارهای هدف است.

بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خاورمیانه
به عقیده کارشناسان اقتصادی، صنعت فولاد جایگزین مناسبی برای صنعت نفت است. به‌خصوص که کشور ما با داشتن امکانات و مزیت‌های نسبی فراوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید فولاد جهان است و نمی‌توان نقش مؤثر این صنعت را در کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی انکار کرد. دلایلی چون افزایش ظرفیت تولید فولاد، ایجاد واحدهای جدید فولادی، فعال شدن طرح‌های فولادی و افزایش صادرات نشان از جایگاه این صنعت در کشور ما دارد، به‌ طوری ‌که ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه شناخته ‌شده است و علاوه بر تأمین نیاز داخلی بخشی از محصولاتش را به بازارهای کشورهای همسایه صادر می‌کند. متأسفانه با وجود چنین رتبه‌ای، طی سال‌های اخیر که بحران ناشی از تحریم‌های اقتصادی ایران را تحت‌تأثیر قرار داده بود، ایران بخش بزرگی از بازارهای خارجی خود را از دست داد و سهم زیادی از این بازار به دست تولیدکنندگان چینی و هندی افتاد.
صنعت فولاد چین در این سال‌ها رشد بسیاری کرده و نیاز فولاد کشورهای زیادی را تأمین کرده است. به‌گونه‌ای که هم‌اکنون چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد است و سهم زیادی از بازار صادراتی ایران را نیز به خود اختصاص داده است. اینجا این سؤال پیش می‌آید که ایران برای اینکه دوباره بتواند به بازار بازگردد چه راهی پیش رو دارد؟ در کل آیا بازگشت به بازارهای ازدست‌رفته به‌سرعت میسر است یا خیر؟ و سؤال دیگر آنکه آیا شرایط لازم برای تحقق صادرات 25 میلیون تن تا سال 1404 قابل دستیابی است؟
به گفته کارشناسان، صنعت فولاد محصولات ایران از نظر کیفیت در سطح بالایی است و نه‌ تنها با محصولات چینی بلکه با محصولات فولادی کشورهای صنعتی و پیشرفته قابل ‌مقایسه است. در واقع افزایش ظرفیت تولید فولاد همراه با ارتقای کیفیت و نوآوری در محصولات ازجمله مواردی است که فولادسازان به آن توجه می‌کنند، اما لازم است فعالان این عرصه این نکته را هم مدنظر قرار دهند که در دنیای امروز راز ماندگاری تولیدکنندگان و ورود آنها به بازارهای جهانی علاوه بر کمیت و کیفیت، نوآوری در تولید هم است، زیرا محصولات جدید است که باعث جلب بیشتر خریداران می‌شود.
حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به هدف تولید 55 میلیون تنی فولاد و صادرات آن می‌گوید: چنین هدفی برای تأمین نیاز بازار داخلی و خارجی در نظر گرفته ‌شده است که باید نهایتاً تا 8 سال آینده به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد دست پیدا کنیم.
این مسئول تصریح می‌کند: در حالی ‌که در شرایط فعلی تولید واقعی فولاد کشور کمتر از 20 میلیون تن است، ظرفیت‌سازی انجام‌شده تولید فولاد کشور حدوداً 20میلیون تن است. به گفته این نماینده مجلس نباید به نیاز فعلی بازار داخلی توجه کرد، زیرا ما در شرایط رکود به ‌سر می‌بریم و طرح‌های عمرانی، ساخت‌‌وسازها و تولیدات قطعات فولادی نیمه‌تعطیل بوده است و در صورتی که این بخش‌ها رونق یابند، مصرف فولاد کشور نیز افزایش پیدا می‌کند.

عبور فولاد مبارکه از مرحله‌ای دشوار
یکی از قطب‌های شناخته‌شده فولادسازی کشور، استان اصفهان است و بدون تردید این استان با برخورداری از واحدهای فولادی کوچک و بزرگ در صنعت فولاد حرفی برای گفتن دارد. از این رو لازم است مسئولان مربوطه با انجام حمایت‌های لازم، روند تولید و صادرات این محصول را بهبود بخشند. به اذعان مسئولان، فولاد مبارکه یکی از موفق‌ترین واحدهای صنعتی و تولیدی کشور است و حتی موفق‌ترین شرکت کشور هم قلمداد می‌شود، به گونه‌ای که این شرکت با حجم بالایی از سرمایه در بخش فولاد کشور از محدوده استان هم پا را فراتر گذاشته است و با ایجاد واحدهای بالا و پایین‌‌دستی نقش ارزنده‌ای در تولید، رونق اقتصادی و اشتغالزایی کشور دارد. فولادگر در این ‌باره می‌گوید: فولاد مبارکه بزرگ‌ترین واحد صنعتی کشور و منطقه خاورمیانه اکنون به جایگاهی رسیده است که به طور تدریجی در حال طی کردن مراحل توسعه است. به گفته این مسئول این برنامه‌های توسعه‌ای در فولاد مبارکه باعث تکمیل هرچه بیشتر زنجیره صنعت فولاد کشور شده است. بنابراین باید کمک کنیم این شرکت هر روز توانمندتر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد.
همچنین بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه، با اشاره به رتبه ایران در صنعت فولاد می‌گوید: برای دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد به ظرفیت‌های بزرگ نیاز است، چراکه واحدهای پراکنده کاربردی نیستند و دیر یا زود از رده تولید خارج می‌شوند. وی اظهار می‌کند: در 2 سال گذشته که یکی از سخت‌ترین شرایط فولاد در دنیا بود و تولیدکنندگان بزرگ با چالش‌های جدی روبه‌رو بودند، فولاد مبارکه به دلیل فقدان پراکندگی و دارا بودن کل فرایند تولید فولاد در مجموعه خود توانست از این مرحله سخت عبور کند.
در ادامه این مسئول خاطرنشان می‌کند: یکی از شاخصه‌های کمی برای تشخیص توسعه‌یافتگی جوامع، اندازه‌گیری مصرف فولاد آنهاست و می‌افزاید: برای تولید یک میلیون تن فولاد، اکتشاف در معدن، استخراج و فراوری انجام می‌شود و در دنباله این زنجیره، مواد استخراج شده به فولاد تبدیل می‌شود و در همه صنایع از جمله خودروسازی، ساختمان‌سازی، صنایع مواد غذایی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی بیان می‌کند: کشور ما از ذخایر غنی سنگ آهن، انرژی و گاز فراوان، نیروی انسانی فعال، جوان، مبتکر و متخصص برخوردار است و می‌‌تواند با بسیاری از کشورها در این عرصه رقابت کند. فقط باید به این موضوع مهم توجه کنیم که در حال رقابت با اقتصاد دنیا هستیم و با انتخاب فناوری و محصول با کیفیت باید پاسخگوی بازار جهانی باشیم. سبحانی تصریح می‌کند: ایران در سال 95 موفق به صادرات 6 میلیون تن فولاد شد که نسبت به دوره مشابه سال 94 به میزان 1/8میلیون تن افزایش را تجربه کرد و براساس پیش‌بینی وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار می‌رود صادرات فولاد کشور در سال جاری به 8 میلیون تن برسد که بر همین اساس نسبت به سال 95 با رشد 30 درصدی همراه خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code