موضوعات
اصفهان

این محله از پارك، كتابخانه و فرهنگسرا بی‌نصیب است

محله ارزنان، چشم انتظار ارائه خدمات

نویسنده: هما هوشمند اصفهان - خبرنگار همشهری
بارها اسمش را در كنار محله دارك شنیده بودم. می‌گفتند در حاشیه‌های شهر قرار دارد و برخی مشكلات اجتماعی بیش از هر نقطه دیگری در آن به چشم می‌خورد، اما مردمانش درد و غم بسیار دارند.
1394/01/31
 تا اینكه شرایط فراهم شد تا به همراه عده‌ای از دوستانم راهی محله‌ای بشویم كه شنیدن درد و غم مردمانش ارزشمند است، محله ارزنان. تابلویش ابتدای محله نصب شده است. هرچه بیشتر به دل محله قدم می‌گذاریم، كوچه‌ها و خانه‌های فرسوده بیشتر خودنمایی می‌كند. كوچه‌هایی كه تنگی آنها در كنار دیوارهای فرسوده‌اش مانند درد و غم مردمانش، انگار انتها ندارد و خانه‌هایی، كه هرچه به آخر محله نزدیك می‌شویم، فرسودگی‌شان بیشتر می‌شود. خانه‌هایی كه گاهی در میان زمین‌های رها شده، بدون هیچ‌گونه اصول خاصی ساخته شده و حالا جایی است برای ریختن زباله‌ها.
انگار مردم فقط تلاش كرده‌اند كه سرپناه كوچكی برای خود بسازند، بدون اینكه چیز دیگری برایشان مهم باشد. از بلندی كه محله را نگاه می‌كنی، تا چشم كار می‌كند دیوارهای خشت و گلی و فرسوده و نم زده و خانه‌هایی كه هر كدام بر اساس اصول خودش ساخته شده، دیده می‌شود. خانه‌ها پلاك ندارد و به گفته خود اهالی علت آن وجود ساخت‌وسازهای غیر‌اصولی و شبانه‌ای است كه مردم در آنجا انجام داده‌اند. همچنین خرابی آسفالت تناسب خاصی با دیوارهای آجری كوچه‌ها دارد.
با مردم محله كه صحبت می‌كنیم، از انواع و اقسام نگرانی‌ها و مشكلات خود می‌گویند. عده‌ای مهاجرانی هستند كه دیار خود را در روستاها و شهرستان‌ها رها كرده‌اند و به دلایل مختلف در اینجا ساكن شده‌اند. عده‌ای دیگر دست تقدیر را علت حضورشان در این محله می‌دانند و عده‌ای نیز از اتباع افاغنه‌اند كه مجاز و غیرمجاز در این محله ساكن شده‌اند.

نبود شبکه فاضلاب در كوچه‌ها
محمد سمیعی یكی از اهالی محله، روبه‌روی خانه خود و سر كوچه سید اكبر حسینی در حال صحبت با یكی از همسایه‌هاست. از او در مورد مشكلات محله‌شان می‌پرسم، می‌گوید: كوچه‌ها شبکه فاضلاب ندارد و آنهایی هم كه دارد، در زمان بارندگی از فاضلاب درون خانه‌ها بالا می‌زند. همچنین این محله از پارك، كتابخانه و فرهنگسرا بی‌نصیب است. از طرفی وضعیت آسفالت کوچه‌ها به گونه‌ای است كه با بارندگی وضعیت نامناسب پیدا می‌كند و زمین‌های رها شده هم مشكلات زیادی را به وجود می‌آورد.
سمیعی ادامه می‌دهد: روبه‌روی این كوچه شرایط به گونه‌ای است كه باعث ایجاد تصادف می‌شود، در حالی كه بارها در مورد آن و برای نصب دست‌انداز و علائم راهنمایی و رانندگی نامه‌نگاری كرده‌ایم. اتوبوس هم بسیار نامنظم و دیر می‌آید. در كنار این، هزینه پروانه هم برای بازسازی ساختمان‌های فرسوده زیاد است و تمام اینها در حالی است كه در برخی محلات، همه خدمات ارائه می‌شود.
  درخواست‌های  مردم از شهرداری
مریم كریمی هم یكی دیگر از اهالی است. او هم از نبود فرهنگسرا، كتابخانه، نانوایی خوب و وضعیت نامنظم اتوبوس در این محله سخن می‌گوید و در كنار همه مشكلات اقتصادیش، خوشحال است كه فرزندانش معتاد نشده‌اند.
لیلا احمدی هم با دیدن ما و در حالی كه 2 پسر دبستانی خود را همراهی می‌كند، می‌گوید: زمانی كه بچه‌هایم بیرون از خانه هستند، آنها را همراهی می‌كنم تا مبادا گرفتار دوستان ناباب و درگیر برخی ناهنجاری‌ها بشوند و از آینده‌ای كه در انتظار آنهاست نگرانم. او هم كه ساكن 15 ساله محله ارزنان است، از نبود كتابخانه و فرهنگسرا در این محله گلایه‌مند است.
 عمق شبکه فاضلاب محله كم است
به گفته مجید باقری، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب منطقه 4 اصفهان، به علت اینكه عمق شبکه فاضلاب این محله كم است، از نظر فنی این امكان وجود ندارد كه انشعاب وصل شود، زیرا در زمان بارندگی باعث پس‌زدگی می‌شود. در واقع عمق شبكه در برخی نقاط زیر 2‌متر است و به همین علت از نظر فنی جوابگو نیست. همان‌طور كه در بارندگی‌های اخیر هم متأسفانه مشكلاتی در آن منطقه پیش آمد.  او می‌گوید: به همین علت باید از كلكتور اصلی كه برای حصه و دارك در حال اجراست، یك كیلومتر خط از روبه‌روی مجتمع مسكونی جلوان اجرا شود تا بتوانیم عمق شبكه را پایین‌تر ببریم و انشعاب بدهیم كه امیدواریم در صورت تأمین اعتبار تا 2 سال آینده این مشكل حل شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code