موضوعات
اصفهان

محدودیت جلسات نقد فیلم در اصفهان

نویسنده: الهام باطنی/اصفهان - خبرنگار همشهری
برگزاری دائمی جلسات نمایش و نقد فیلم، اتفاقی است كه معمولاً در اصفهان نمی‌افتد و اغلب این جلسات الكن و نصفه نیمه بدون رسیدن به نتیجه مطلوب رها می‌شوند...
1394/04/21
برگزاری دائمی جلسات نمایش و نقد فیلم، اتفاقی است كه معمولاً در اصفهان نمی‌افتد و اغلب این جلسات الكن و نصفه نیمه بدون رسیدن به نتیجه مطلوب رها می‌شوند. علت شاید این باشد كه مسئولان اداره ارشاد این استان نه تنها خودشان برنامه‌های هنری برگزار نمی‌كنند، بلكه اغلب با ایرادهای پیش پاافتاده به دلایلی نامعلوم از برگزاری جلسات از سوی نهادهای دیگر هم جلوگیری می‌كنند. اخیراً مؤسسه فرهنگی هنری «پیدایش رویش دیگر» شروع به برگزاری جلسات نمایش و نقد فیلم كرد كه متأسفانه در میانه راه اداره ارشاد جلوی آن را گرفت.

تناقض بین اساسنامه و پروانه فعالیت
محمدرضا واعظ، مدیر مؤسسه پیدایش رویش دیگر در این‌باره به خبرنگار همشهری می‌گوید: گرفتن مجوز فعالیت این مؤسسه 4 سال طول كشید. من در مراحل ثبت مؤسسه مكرر به اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان رفتم و مسئولان وقت آن تأكید زیادی داشتند كه مجوز یك مؤسسه فرهنگی صرف را نگیرم و در مجوزم ذكر شود كه یك مؤسسه فرهنگی و هنری هستیم تا بتوانیم جلسات نقد هنری برگزار كنیم. در نهایت در اساسنامه ما مؤسسه رویش دیگر به‌عنوان یك مؤسسه فرهنگی و هنری ثبت شد كه مجوز فعالیت‌های هنری هم دارد. در پروانه مؤسسه ما ذكر شده كه حق برگزاری دوره‌های آموزشی كوتاه مدت فرهنگی را داریم. قرار بود پروانه فعالیت مؤسسه ما به‌عنوان یك مؤسسه فرهنگی و هنری 10 روزه صادر شود، اما 50 روز طول كشید و هر بار مسئولان ارشاد بهانه‌ای می‌آوردند. در نهایت پروانه فعالیت مؤسسه وقتی كه مدیركل اداره ارشاد تغییر كرد، صادر شد. در این پروانه برخلاف اسناد ثبتی، اساسنامه و صورت جلسه هیأت مدیره مؤسسه ما كه در آن به‌عنوان یك مؤسسه فرهنگی و هنری ثبت شده، این مؤسسه یك مؤسسه فرهنگی ذكر شده است. در واقع ارشاد در اساسنامه ما را به‌عنوان یك مؤسسه فرهنگی و هنری ثبت كرده و در پروانه فعالیت‌مان یك مؤسسه فرهنگی دانسته شده‌ایم.
وی اضافه می‌كند: با توجه به صحبتی كه شده، فعالیت مؤسسه با محوریت نقد و بررسی كتاب در دستور كارمان بود، ولی برنامه‌هایی مثل نقد فیلم هم برگزار می‌كردیم. این بار هم جلسات نمایش و نقد فیلم برگزار كردیم، ولی اداره ارشاد جلوی آن را گرفت و تهدید به پلمب مؤسسه كرد. وقتی برای ارائه توضیحات به اداره ارشاد رفتیم، به ما ایراد گرفتند كه چرا در فضاهای مجازی تبلیغ جلسات نقد فیلم‌مان را كرده‌ایم. آنها گفتند كه هیچ مؤسسه فرهنگی و حتی فرهنگی و هنری مجوز نمایش نقد فیلم ندارد و تنها آموزشگاه‌های آزاد سینمایی می‌توانند با كسب مجوز از ما و تأیید فیلم‌های دارای مجوز مورد نظرشان توسط ما برخی فیلم‌ها را در كلاس‌های محدود خودشان برای شاگردهایشان بدون تبلیغات نمایش دهند. این در حالی است كه بسیاری از مؤسسه‌ها اکنون جلسات نمایش و نقد فیلم برگزار می‌كنند و ما همچنین جلساتی داشتیم و به ما ایرادی بابتش نگرفتند، ولی حالا كه پوستر جلسات در شبكه‌های اجتماعی پخش شده، روی آن حساس شده‌اند. برای من این نكته جالبی بود كه گفتند هیچ مؤسسه‌ای نمی‌تواند جلسات نقد و بررسی فیلم برگزار كند. متأسفانه در اداره ارشاد اصفهان هر كس برداشت خاص خودش را از قانون دارد.

ممنوعیت برگزاری جلسات نقد فیلم از سوی مؤسسه‌های فرهنگی
حسینعلی آقاییان‌زاده، معاون امور هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان هم در این‌باره به خبرنگار همشهری می‌گوید: مؤسسه رویش دیگر اجازه برگزاری جلسات نمایش و نقد فیلم را نداشته است. مجوز این مؤسسه مربوط به فعالیت در زمینه كتاب است و ربطی به سینما ندارد، چرا كه پروانه این مؤسسه تك منظوره و مربوط به بررسی كتاب است. مؤسسه‌های فرهنگی حق برگزاری جلسات نمایش فیلم را ندارند. مؤسسه‌های فرهنگی و هنری هم اگر مجوز داشته باشند، اجازه برگزاری چنین جلساتی را دارند. تنها مؤسسه‌های سینمایی می‌توانند چنین جلساتی برگزار كنند.
وی در پاسخ به این سؤال كه چرا در اساسنامه این مؤسسه، یك مؤسسه فرهنگی و هنری و در پروانه یك مؤسسه فرهنگی ذكر شده است، بیان می‌كند: در پروانه مؤسسه، محور فعالیت آن برگزاری دوره‌هایی با محوریت نقد و بررسی كتاب ذكر شده و پروانه فعالیت برای ما مهم است. در اساسنامه هم بحث كتاب مطرح شده و موضوع فعالیت مؤسسه،‌ ترویج عادت مطالعه و كتابخوانی در جامعه و نقد و بررسی كتاب است و چیزی درباره نقد و بررسی فیلم در آن ذكر نشده و به همین دلیل این مؤسسه صلاحیت بررسی فیلم را نداشته است. هر مؤسسه باید برگزاری جلسات سینمایی در اساسنامه‌اش ذكر شده باشد تا بتواند چنین جلساتی برگزار كند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code