موضوعات
اصفهان

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: نفیسه زمانی‌نژاد /اصفهان - خبرنگار
داغی بازار رهن و اجاره مسکن با نزدیک شدن به آخرین روزهای تابستان بیش از پیش مشاهده می‌شود تا جایی که طی چند هفته گذشته قیمت‌ اجاره در نقاط مختلف اصفهان به صورت نجومی افزایش یافته است...
1396/06/22
   داغی بازار رهن و اجاره مسکن با نزدیک شدن به آخرین روزهای تابستان بیش از پیش مشاهده می‌شود تا جایی که طی چند هفته گذشته قیمت‌ اجاره در نقاط مختلف اصفهان به صورت نجومی افزایش یافته است. از طرفی رکود حاکم بر بازار خرید و فروش مسکن موجب شده است تا تمایل افرادی که خانه ندارند برای خرید مسکن کاهش یابد و به همان اجاره‌نشینی حتی با مبالغ گران راضی باشند. در حالی که این روند منطقی نیست، چون با توجه به رکود در بازار مسکن چنین انتظار می‌رود که نرخ اجاره‌بها نیز ثابت باشد، اما به دلایل مختلف اجاره‌بها هر سال دستخوش تغییر می‌شود.

افزایش نرخ در بازار رهن و اجاره
با وجودی که تعدادی از کارشناسان پیش‌بینی افزایش نرخ ۱۵ درصدی اجاره‌بها را داشتند، اما برخی گزارش‌ها حاکی از افزایش ۴۰ درصدی اجاره‌بها در نقاط مختلف است. در واقع رشد جابه‌جایی مستأجران و تزریق رونق به جیب مالکان از مواردی است که هر سال با آغاز تابستان شاهد آن هستیم تا جایی که این فصل معروف به فصل نقل و انتقالات مسکن است. اگرچه کم شدن قدرت خرید مردم و قیمت‌های بالا باعث رکود بازار شده است، اما باز هم در کلانشهرهایی چون اصفهان به علت وجود جمعیت بسیار و تقاضای بالا اجاره خانه همچنان با قیمت‌های بالا در جریان است. به این دلیل بسیاری با نگرانی از افزایش بیشتر نرخ اجاره‌ها در این زمان، از مدت‌ها قبل درپی یافتن مسکنی با نرخ رهن و اجاره مناسب بودند. به گفته فعالان املاک اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته هزینه‌های رهن و اجاره مسکن در اصفهان حدود 15 درصد افزایش‌ یافته این در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن، نرخ اجاره‌بها همین مقدار هم افزایش نداشته باشد چون حتی رشد چند درصدی هم برای بسیاری از مستأجران رقمی ناچیز نیست.
رسول جهانگیری، رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان، در این ‌باره بیان می‌کند: در حال حاضر بازار رهن و اجاره در اصفهان داغ شده است چون هر سال از خردادماه تا شهریورماه به دلیل ثبت‌نام دانش‌آموزان، زمان پیک رهن و اجاره خانه است. این مسئول درباره افزایش نرخ‌ها خاطرنشان می‌کند: در تابستان سال جاری به ‌غیر از افزایش اندک، تغییرات چندانی در نرخ اجاره‌بها ایجاد نشده است. براین باور هستیم که بهترین نتیجه رکود مسکن، افزایش نیافتن غیرمنطقی اجاره‌ها بوده است چون در این چند سال گذشته افزایش زیادی در بخش رهن و اجاره نبوده مگر آنکه به‌ندرت مشاهده ‌شده باشد. به عبارتی هرچه نرخ مسکن افزایش یابد به همان نسبت هم نرخ رهن و اجاره‌ها گران‌تر خواهد شد. به گفته جهانگیری در شرایط کنونی کم شدن قدرت خرید مردم و نامتناسب بودن ساخت‌وسازهای امروزی با سلیقه‌های خریداران از مواردی است که اغلب افراد را متمایل به اجاره‌نشینی کرده و باعث شده است بازار مسکن همچنان در رکود بماند. وی اظهار می‌کند: ممکن است با کاهش نرخ سودهای بانکی رونق به بازار مسکن تزریق شود، البته رونقی که از نوع خریدوفروش و ساخت‌وساز است نه آنکه بر قیمت‌ها افزوده شود.

بازار مسکن نیازمند تعادل است
با کاهش نرخ تورمی که در این چند سال اخیر ایجاد شده است، پیش‌بینی‌ای که برای بازار مسکن می‌شد سقوط نرخ‌ها بود، اما همان‌ طور که واضح است با نبود کنترل دقیق و برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا اجاره‌ها به سمت افزایش قیمت سوق داده ‌شده است. عده‌ای از کارشناسان بازار مسکن برخلاف برخی از مسئولان بر این باورند که ریشه گرانی نرخ اجاره و رهن مسکن رکود است. این کارشناسان معتقدند تا وقتی رکود در خریدوفروش وجود داشته باشد، مردم هم مجبور به اجاره خانه با هر بهایی هستند. به‌ صورت طبیعی افزایش تقاضا گرانی به همراه دارد و رکود بازار خریدوفروش هم به افزایش تقاضای مردم برای اجاره‌نشینی منتهی شده است. از این ‌روست که گفته می‌شود برای حل مشکل رکود از راهکارهایی مانند راهیابی رونق به این بازار و ساخت مسکن‌های استیجاری باید استفاده کرد.
از طرفی عمده‌ترین دلیل برای تکرار افزایش قیمت در بازار مسکن به‌ویژه بخش اجاره‌بها آن‌ هم در شرایط رکود، ضعف نظارت‌ها در این بخش است. همچنین کمبود عرضه مسکن نسبت به تقاضای زیادی که در شهرهای پرجمعیت نظیر اصفهان برای اجاره وجود دارد نیز بر این بحران دامن زده است. در این میان برخی نیز می‌گویند توقفی را که در ساخت‌وساز مسکن مهر در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد باید یکی از علل رکود بازار مسکن به شمار آورد.
سیدناصر موسوی لارگانی، نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، با تأیید این رکود و وجود آن در شهرستان‌های پرجمعیت استان چون فلاورجان می‌گوید: کاهش قدرت خرید مردم، اجاره‌نشینی بیشتر را رقم ‌زده است و برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه باید زمینه رشد ساخت‌وساز و همچنین عرضه مسکن‌های ساخته‌شده به بازار فراهم شود. وی بیان می‌کند: احتکار مسکن و کمبود نظارت بر این بخش از جمله دلایل رشد اجاره‌بها در این سال‌های اخیر است. در صورتی‌ که با توجه به اعلام دولت مبنی‌بر کاهش نرخ تورم در سال جاری نباید شاهد افزایش اجاره‌بها و رهن باشیم و این اتفاق دلیلی جز نبود نظارت وزارت راه و شهرسازی و زیرمجموعه‌های آن ندارد. در واقع افزایش اجاره‌بها در شرایطی صورت گرفته است که به گفته کارشناسان اگر بپذیریم نرخ تورم کاهش‌ یافته است، این موضوع باید در بازار هم قابل‌مشاهده باشد، در غیر این صورت بحث کاهش تورم در عمل اتفاق نیفتاده است.
این مسئول خاطرنشان می‌کند: موردی که باعث وخیم‌تر شدن این وضعیت شده است اجاره‌نشینی اغلب مردم است، چون افراد به دلیل کاهش توان مالی قدرت خرید مسکن را ندارند و مجبور به اجاره‌ مسکن هستند. بنابراین افزایش تقاضای مردم برای یافتن مسکن‌های استیجاری منجر به سوءاستفاده عده‌ای می‌شود. موسوی لارگانی خاطرنشان می‌کند: ناگفته نماند که دلالان و واسطه  گران نیز نقش زیادی در افزایش قیمت اجاره‌ها دارند و در بسیاری از موارد آنها باعث افزایش نرخ‌ها می‌شوند.
رئیس مجمع نمایندگان اصفهان می‌افزاید: حال با وجود چنین شرایطی آنچه باعث تعادل در این بازار می‌شود، در قدم نخست فراهم شدن شرایطی مناسب برای خانه‌دار کردن افراد بدون مسکن است و نکته دیگر آنکه دولت با وضع قوانین باید مانع احتکار مسکن شود و بهترین راهکار در این زمینه برخورد با خانه‌های خالی است.
همچنین ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به رکود چندساله بازار مسکن نجف‌آباد می‌گوید: از آنجا که در این مدت تولید مناسبی در بخش مسکن نداشته‌ایم، بنابراین با افزایش اجاره‌ها روبه‌رو بوده‌ایم، به‌طوری‌که قشر ضعیف جامعه در پرداخت رهن و اجاره با مشکلات بسیاری مواجهند. وی بیان می‌کند: برای خروج بازار مسکن از رکود راهکارهایی چون نوسازی بافت فرسوده و پرداخت تسهیلات مناسب و بلندمدت نیاز است. به اعتقاد این مسئول یکی از راه‌هایی که دولت می‌تواند مسکن را از رکود خارج کند، ارائه تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران در این بخش است. نبود ارائه تسهیلات لازم از سوی بانک‌ها به سرمایه‌گذاران مسکن از عوامل مهمی است که بر رکود مسکن تأثیر بسزایی داشته است. در پایان وی اظهار می‌کند: زمانی که ساخت‌وساز مسکن تحریک شود علاوه بر آنکه از رکود خارج می‌شویم، 330 شغل نیز رونق می‌یابد که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به بخش مسکن وابسته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code