موضوعات
اصفهان

سهمیه آسیایی به فوتبال اصفهان لبخند می‌زند

نویسنده: وحید افشار/ اصفهان - خبرنگار همشهری
آخرین موفقیت نمایندگان فوتبال ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مربوط به فصل 2010 این رقابت‌ها بود که تیم فوتبال ذوب‌آهن با هدایت منصور ابراهیم‌زاده موفق شد مدعیانی مثل بنیادکار، الاتحاد عربستان و الهلال عربستان را شکست دهد و به فینال راه پیدا کند. البته اصفهانی‌ها در فینال خوب ظاهر نشدند و با شکست در مقابل نماینده کره جنوبی در نهایت به عنوان نایب‌قهرمانی دست پیدا کردند...
1396/05/18
آخرین موفقیت نمایندگان فوتبال ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مربوط به فصل 2010 این رقابت‌ها بود که تیم فوتبال ذوب‌آهن با هدایت منصور ابراهیم‌زاده موفق شد مدعیانی مثل بنیادکار، الاتحاد عربستان و الهلال عربستان را شکست دهد و به فینال راه پیدا کند. البته اصفهانی‌ها در فینال خوب ظاهر نشدند و با شکست در مقابل نماینده کره جنوبی در نهایت به عنوان نایب‌قهرمانی دست پیدا کردند.
قبل از این سپاهان هم در سال 2007 با هدایت لوکا بوناچیچ همین افتخار را کسب کرده بود و با شکست در مقابل اوراواردز ژاپن نایب‌قهرمان آسیا شده بود. این 2 نتیجه که هیچ تیم دیگر ایرانی موفق به کسب این عناوین نشده است، باعث شد فوتبال اصفهان در لیست تیم‌های موفق آسیایی 2 نماینده داشته باشد. در 2 فصل گذشته نیز ذوب‌آهن به عنوان قهرمان مسابقات جام حذفی توانست 2 دوره متوالی حضور در این مسابقات را تجربه کند و سپاهان هم به عنوان قهرمان لیگ چهاردهم با ایگور استیماچ در آسیا حضور داشت، ولی با این حال به جز فصل اول ذوب  آهن که با یحیی گل‌محمدی به مرحله حذفی رسیدند و به العین باختند در 2 مرحله دیگر اصفهانی‌ها توفیقی کسب نکردند.
رقابت فصل گذشته تیم‌های اصفهانی برای تصاحب جایگاه چهارمی لیگ و کسب سهمیه پلی‌آف آسیایی به نفع ذوب‌آهن به پایان رسید، اما پس از قهرمانی نفت تهران در جام حذفی رتبه چهارم بی‌اعتبار شد و رؤیای آسیایی سبزپوشان اصفهانی بر باد رفت. با وجود این حتی پس از منتفی شدن حضور ذوب‌آهن در پلی‌آف لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ هم حرف و حدیث‌ها درباره احتمال آسیایی شدن تیم اصفهانی پایان نیافت چون بلافاصله پس از پایان فصل مشخص شد باشگاه نفت به دلیل بدهی مالیاتی در خطر انحلال قرار دارد و به همین دلیل ممکن است پروانه حرفه‌ای این باشگاه تمدید نشود. سازمان لیگ مهلتی تعیین کرد مبنی بر اینکه اگر باشگاه تهرانی تا نیمه خرداد برگه تسویه‌حساب مالیاتی خود را ارائه ندهد، سهمیه آسیایی‌اش واگذار خواهد شد. مالیات تنها مشکل نفت نبود و بدهی‌های جمع شده چند سال اخیر این باشگاه به اشخاص حقیقی و حقوقی صف طلبکارانش را حسابی طولانی کرده بود. تهدیدها در نهایت راه به جایی نبرد و زردپوشان تهرانی در آخرین لحظه مجوز موقتی حضور در مسابقات را از سوی فدراسیون فوتبال دریافت کردند. نفت 2 هفته از مسابقات لیگ را پشت سر گذاشته و 4 امتیاز هم به حسابش واریز شده است، اما این پایان کار نیست چون تهدید جدی‌تری از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا تعیین شده است مبنی بر اینکه نفت و 3 نماینده دیگر ایران در صورتی که تا اوایل شهریورماه بدهی‌های خود را تصفیه نکنند در لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ اجازه حضور نخواهند یافت و سهمیه آنها طبق اولویت به سایر تیم‌ها واگذار خواهد شد.
از آنجا که بعید است AFC روند بی‌قانون فدراسیون فوتبال را در پیش بگیرد این تهدید را باید کاملا جدی گرفت و این یعنی اگر هریک از 4 نماینده ایران تا کمتر از یک ماه دیگر بدهی‌های خود را تسویه نکنند سهمیه آنها نصیب ذوب‌آهن یا سپاهان خواهد شد، البته به شرطی که باشگاه‌های اصفهانی خود بدهکار نباشند. در این میان، بازگشت دوباره ذوب‌آهن به لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند از لحاظ انگیزشی خبری بسیار خوب برای امیر قلعه‌نویی باشد و ذوب‌آهن می‌تواند خودش را برای حضور در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا آماده کند که در زمستان برگزار خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code