موضوعات
اصفهان

سبد اوقات فراغت خانواده‌های اصفهانی خالی است

نویسنده: داریوش مدرس/ اصفهان - خبرنگار
مطابق نظرسنجی‌های انجام شده طی چند سال اخیر، شبکه‌های اجتماعی و خیابان گردی، محبوب‌ترین برنامه اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در تابستان بوده است...
1396/03/29
   مطابق نظرسنجی‌های انجام شده طی چند سال اخیر، شبکه‌های اجتماعی و خیابان گردی، محبوب‌ترین برنامه اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در تابستان بوده است.
 حوزه جوانان هر چند متولیان بی شمار چون ستاد استانی، وزارتخانه و اداره کل دارد اما هیچ یک خود را متولی امور جوانان و از جمله اوقات فراغت آنها نمی‌دانند.
هر سال با فرارسیدن تابستان، برنامه‌های متنوعی از سوی نهادهای ذی ربط اعلام می‌شود که البته بخشی از آنها جنبه درآمدزایی دارد. در نهایت اما جوانان شبکه‌های اجتماعی و دور دور در خیابان‌های شهر را به همه برنامه‌ها ترجیح می‌دهند و بدین ترتیب اوقات بطالت تابستانه به اتمام می‌رسد.

قیمت‌های گزاف
هزینه‌های سبد تفریحی، فرهنگی و سرگرمی تابستان آنقدر گزاف هست که پسرها دود کردن قلیان در کافه‌های مخفی و دخترها پاساژگردی را انتخاب کنند. هر سئانس شنا در استخر درجه چندم حدود 15 هزار تومان، سینما با قیمت بلیت و مخلفات برای هر نفر حدود 20 هزار تومان، یک ماه بدن  سازی بدون مربی خصوصی 150 تا 200 هزار تومان، کلاس آشپزی مقدماتی 2 ماه 300 هزار تومان، مدرسه فوتبال با سرویس 2 ماه 400 تا 600 هزار تومان، کلاس‌های ورزشی اعم از تکواندو، کاراته و... ماهیانه 300 هزار تومان، کلاس زبان هر ترم حدود 200 هزار تومان است و این لیست بی پایان همچنان ادامه دارد. لیستی که پرداخت آن در توان هر خانواده‌ای نیست. قلیان اما در باغ‌های آنچنانی فقط 4 هزار تومان هزینه دارد و پاساژگردی در نهایت به صرف آبمیوه و بستنی ختم می‌شود که هزینه اش بیش از 5 هزار تومان نیست. در این میان برنامه‌های ارائه شده از سوی بخش‌های دولتی و خصوصی نه تنها جذاب نیست، بلکه با موازی کاری، همان بودجه اندک را نیز ضایع می‌کنند. در این میان بررسی برنامه‌های ارائه شده نشان می‌دهد برنامه ریزان توجه خاصی به تغییر فرهنگ و ذائقه جامعه هدف خود ندارند و همچنان کلاس‌ها و برنامه‌های سرگرمی به سبک دهه‌های قبل ارائه می‌شود.
در حال حاضر علاوه بر کمیت، کیفیت برنامه‌های اوقات فراغت نیز مطرح است. به بیان دیگر، کارشناسان حوزه جوانان معتقدند آنچه که نسل جوان در گذشته با آن سرگرم می‌شده، برای نسل جوان فعلی بیشتر حالت لطیفه دارد. دکتر محمد خسرویان کارشناس اوقات فراغت معتقد است: جمع آوری تمبر، فوتبال با توپ‌های پلاستیکی و پارچه ای در زمین‌های خاکی، تهیه و فروش بامیه، خوردن آب نبات خروس قندی، آب نبات قیچی، نیشکر و   بستنی سنتی از جمله سرگرمی‌های تابستان جوانان در گذشته ای نه چندان دور بوده است. در همان زمان درست کردن عروسک پارچه ای، بافتنی و گوش کردن به قصه‌های امیر ارسلان نامدار، هزار و یک شب که مادربزرگ‌ها تعریف می‌کردند به همراه آموختن فنون آشپزی و خانه داری، از سرگرمی‌های دختران آن روزها بود. اما امروز چت و تلفن همراه و تبلت، بیشترین وقت جوانان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است. اینترنت و دانلود موسیقی، چک کردن ایمیل و چت، دور زدن با ماشین و بلند کردن صدای موسیقی، نگهداری از حیوانات عجیب و غریب در خانه، گشت و‌گذار در عتیقه فروشی‌ها برای پیدا کردن جنس آنتیک و چرخیدن در خیابان‌ها و مجتمع‌های تجاری، بیشترین سرگرمی دختران و پسران عصر حاضر است.

فراغت‌های سیستماتیک
2 سال گذشته اتفاقاتی در حوزه اوقات فراغت جوانان در استان رخ داده که هرچند با استانداردها فاصله دارد ولی می‌توان آن را پایانی برای موازی کاری نهادها و سازمان‌های ذی ربط اوقات فراغت دانست.
در واقع پورتال اوقات فراغت استان اصفهان راهکاری صحیح برای تجمیع امکانات فراغتی دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی است که در سال‌های اخیر به دستور استاندار برای اولین بار در کشور در اصفهان و به صورت استانی اجرا شد.
جوانان و نوجوانان می‌توانند با مراجعه به سایت  esffaraghat.ir  از نوع و کیفیت اجرای برنامه‌های اوقات فراغت اطلاع پیدا کنند. ضمن این‌که برنامه‌های یاد شده، فقط مخصوص تابستان نیست و در تمام اوقات سال برقرار است.
هر چند از افتتاح این سایت چند سالی می‌گذرد اما همچنان نقایص روزهای نخست به قوت خود باقی است. امروز باید پرسید کدام یک از برنامه‌های ارائه شده در پورتال اوقات فراغت استان آنقدر کیفیت و جذابیت دارد که بتواند جوان امروزی را جذب کند؟ آیا هنوز هم می‌توان با کتاب خوانی، کلاس آشپزی، کاریکاتور و یا فیلم‌سازی جوانان را جذب کرد؟
کارشناس بخش مشارکت‌های اجتماعی اداره کل ورزش و جوانان استان و مسئول این سایت به همشهری می‌گوید: به همه دستگاه‌های ذی ربط، بارگذاری برنامه‌های اوقات فراغت ابلاغ شده و سایت به زودی به روز رسانی می‌شود. زهرا طاهری جامعه هدف این سایت را در وهله نخست جوانان 15 تا 29 ساله و در مرحله بعد تمام سنین جامعه اعلام می‌کند.
او در پاسخ به این پرسش که برنامه‌های بارگذاری شده بر اساس چه اصول، سلیقه یا هدفی تدارک دیده شده است، می‌گوید: برنامه‌ها در کمیته بررسی و نتایج آن در ستاد امور جوانان مطرح و در نهایت در حضور استاندار از سوی کارشناسان نظر سنجی و جمع بندی شده و سپس استاندار آن را به صورت دستورالعمل به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کند. طاهری از برگزاری جلسه نهایی ستاد امور جوانان استان بعد از ماه رمضان خبر می‌دهد و تأکید می‌کند: سعی شده در حوزه نرخ گذاری، میانگین قیمت‌ها لحاظ شده و هیات‌های ورزشی، درجه مربی را اعلام کنند.
علاوه بر این پورتال، سال گذشته انجمن ملی اوقات فراغت با هیاهوی بسیار به اصفهان آمد و نخستین نشست خبری آن در 22 تیرماه برگزار شد. امروز از این انجمن که چراغ خاموش حرکت می‌کند، فقط یک سایت قابل مشاهده است که برگزاری اردوی تفریحی تهرانگردی، اردوی تفریحی یکروزه در قلعه سرشیر پیربکران و اردوی دانش آموزی یزد به اصفهان آخرین اقدامات آن بوده است!

نیازی که برآورده نشد
در حال حاضر امکانات و بسترهای موجود در استان در حد انتظار جوانان نیست و بخش قابل توجهی از جوانان استفاده‌‌کننده از برنامه‌های اوقات فراغت استان از آن رضایت ندارند.
نبود تناسب بین برنامه‌های ارائه شده با سلایق و نیازهای جوانان، محدودیت امکانات و منابع دولتی نسبت به جمعیت جوان استان، غلبه برنامه‌های فردی گذران اوقات فراغت بر فعالیت‌های جمعی آن و پایین بودن سهم هزینه‌های اوقات فراغت در سبد خانوار از جمله نقاط ضعف برنامه‌های اوقات فراغت در استان اصفهان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code