موضوعات
اصفهان

رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی و افزایش پژوهش در این زمینه

نویسنده:
هفتمین نشست باغ ایرانی این بار به شکل متفاوتی و با نمایش مستند «پردیس‌های خیال» ساخته هادی آفریده با همراهی موزه حمام علیقلی آقا و دفتر تخصصی سینما سازمان فرهنگی ـ تفریحی شهرداری اصفهان در کتابخانه مرکزی میزبان علاقه‌مندان به این مباحث بود...
1396/09/01
هفتمین نشست باغ ایرانی این بار به شکل متفاوتی و با نمایش مستند «پردیس‌های خیال» ساخته هادی آفریده با همراهی موزه حمام علیقلی آقا و دفتر تخصصی سینما سازمان فرهنگی ـ تفریحی شهرداری اصفهان در کتابخانه مرکزی میزبان علاقه‌مندان به این مباحث بود.
در ابتدای برنامه، کشانی مدیر کتابخانه دیجیتال کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با گرامیداشت هفته کتابخوانی و توجه به کتاب گفت: هدف اصلی کتابخانه مرکزی اصفهان نیز برنامه‌ریزی و سیاستگذاری ویژه برای فرهنگ‌سازی کتابخوانی در شهر اصفهان است.
وی به سایت کتابخانه دیجیتال شهرداری اصفهان به آدرس WWW. DLIM. IR اشاره کرد و افزود: این بخش به همت دوستان در کتابخانه مرکزی با هدف دسترسی پژوهشگران و محققان در حوزه‌های مختلف علوم راه‌اندازی شده است.
مدیر کتابخانه دیجیتال کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با اشاره به رویکرد تخصصی شدن کتابخانه مرکزی همراه با ایجاد دفاتر تخصصی در سازمان بیان کرد: با توجه به این تغییرات ضرورت تشکیل پایگاه تخصصی در کتابخانه مرکزی احساس شد که در نهایت پایگاه اطلاع‌رسانی هنر، معماری، گرافیک و... در این مکان راه‌اندازی شد.

رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی
کشانی با اشاره به رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی گفت: این پایگاه تخصصی با همراهی مدیر حمام علیقلی آقا و کتابخانه مرکزی از 25 آبان‌ماه راه‌اندازی می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
وی با دعوت از پژوهشگران، محققان و دانشجویان به منظور تولید محتوا و تقویت بیشتر پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی اظهار کرد: برای استفاده از این کتابخانه می‌توانید با مراجعه به سایت کتابخانه و پرکردن فرم و گرفتن رمز به همراه وارد کردن نام باغ ایرانی وارد این پایگاه شوید و از اطلاعات موجود در آن استفاده کنید.

پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی و افزایش پژوهش در زمینه باغ ایرانی
کشانی با بیان اینکه پایگاه اطلاع‌رسانی باغ ایرانی متشکل از پوستر، کتاب، مقاله و... بوده است خاطرنشان کرد: این پایگاه به منظور دسترسی بیشتر و بهتر پژوهشگران و دانشجویانی فعال در حوزه باغ ایرانی راه‌اندازی شده است. ضمن اینکه مقرر شد تا بخش اطلاع‌رسانی سمینارها و فایل صوتی در بخش تاریخ شفاهی نیز به آن اضافه شود.
وی تمرکز اصلی این پایگاه را در بخش مقالات و طرح‌های پژوهشی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر 16 پایگاه اینترنتی در کتابخانه دیجیتال موجود است که در آن بیش از 20 هزار سند تاریخی مربوط به دوره قاجار قابل مشاهده است.
در ادامه هادی آفریده تهیه‌کننده و کارگردان مستند «پردیس‌های خیال» با اشاره به فعالیت خودش در بخش مستندهای شهری گفت: نخستین مستند من در این زمینه «چنارستان» نام دارد که بیانگر تاریخ 100 ساله خیابان ولیعصر تهران است و به بررسی تاریخ این منطقه می‌پردازد.

مستند «باغ‌های گمشده» و تخریب 200 ساله باغ‌های ایرانی
آفریده با اشاره به مستند «باغ‌های گمشده» بیان کرد: این مستند نیز بیانگر داستان تخریب 200 سال باغ‌های ایران از زمان قاجار تا به امروز است.
وی در مورد چگونگی ساخت مستند «پردیس‌های خیال» گفت: در سفرهای مختلفی که به نقاط مختلف کشور داشتم، تصمیم گرفتم با ساخت مستندی از تمام باغ‌های ایرانی که در شهرهای مختلف ایران قرار دارند به منظور آشنایی بیشتر مردم با این باغ‌ها وارد عمل شوم.

«پردیس‌های خیال» مستندی پژوهش‌محور
آفریده با اشاره به مستند «پردیس‌های خیال» آن را مستندی پژوهش‌محور عنوان کرد و ادامه داد: این مستند را خودم به خودم سفارش دادم. ضمن اینکه تلاش شد علاوه بر رعایت اصول فیلم مستند با نشان دادن باغ‌های مختلف با مخاطب عام ارتباط برقرار کنم.
وی با اشاره به همکاری او با تلویزیون برای بیشتر دیده شدن این مستند گفت: این فیلم در زمان خوبی از شبکه مستند پخش شد و توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.
آفریده با بیان اینکه پس از پخش این مستند تلاش‌های زیادی برای احیای باغ ایرانی با همراهی ناصر مشهدی‌زاده در یزد انجام شده است، افزود: با تلاش مشهدی‌زاده قرار است اتفاقات خوبی برای شهر اصفهان و با همراهی شهرداری اصفهان در این زمینه انجام شود.
کارگردان مستند «پردیس‌های خیال» باغ ایرانی را نمایانگر دوران‌های مختلف حاکمیتی در ایران دانست و اظهار کرد: باغ ایرانی با نگاه دولتی و حاکمیتی دوران خود شکل گرفته است، ضمن اینکه با نگاه کردن به بسیاری از باغ‌ها در کشورهایی مانند اسپانیا، هند و پاکستان متوجه کپی‌برداری کامل آنان از باغ ایرانی می‌شوید.
وی با اشاره به شکل‌گیری پارک‌ها در دوران قاجار گفت: در این دوران بسیاری از ایرانیان به فرنگ مسافرت کردند و از نزدیک با فرهنگ بسیاری از کشورها آشنا شدند که نتیجه آن جایگزین شدن پارک به جای باغ ایرانی بود.
آفریده با تأکید بر طراحی و ساخت باغ ایرانی در بسیاری از شهرهای ایرانی گفت: لازمه این کار همراهی شهرداری با مردم و تغییر نگرش است تا زمانی که نگاه درستی به مسأله نداشته باشیم و تصور ما از ایجاد باغ ایرانی برگشت به عقب باشد کاری از پیش نخواهیم برد.
وی احیای باغ ایرانی را هم‌ردیف با احیای آب دانست و خاطرنشان کرد: برخی معتقدند با شرایط اقلیمی که امروزه ایران با آن درگیر است قادر به احیای باغ ایرانی نیست، در حالی که اگر به گذشته نیز نگاه کنیم می‌بینیم بسیاری از این باغ‌ها نیز در گذشته در مناطق خشک ایجاد شده‌اند که عامل مهمی در آبادانی آن شهرها محسوب می‌شوند.
آفریده ادامه داد: باغ‌ها به دلیل ریشه‌هایشان عامل مهمی در جلوگیری از فرسایش خاک و نگهداری از سفره‌های آب زیرزمینی هستند، بنابراین بهترین راهکار برای تعدیل هوا و نگهداری از خاک ترویج و گسترش باغ ایرانی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code