موضوعات
اصفهان

رشد چشمگیر گردشگران خارجی در اصفهان

نویسنده:
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه در ۴ سال گذشته با رشدی چشمگیر در ورود گردشگران خارجی به استان روبه‌رو شدیم،گفت: باید تا پایان برنامه پنجم به رقم یک میلیون گردشگر برسیم، پس باید آمادگی لازم را داشته باشیم.
1396/09/05
به گزارش تسنیم، فریدون اللهیاری در دوره آموزشی توانمندسازی مهارت‌های رانندگان تاکسی در حوزه خدمات گردشگری با بیان اینکه امروزه گردشگری در دنیا از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است، اظهار کرد: از سال 1950 میلای تاکنون گردشگری در جهان دچار تحول عظیمی شده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون گردشگر در دنیا وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه امروزه گردشگری در بسیاری از کشورهای دنیا به موضوعی عمومی تبدیل شده است، افزود: در همین زمینه کشورمان نیز که از نظر جاذبه‌های گردشگری جزو 10 کشور برتر دنیاست، یکی از پر جاذبه‌ترین کشورها در حوزه گردشگری به شمار می‌رود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: مسیرهای دیگر اقتصادی را تجربه کرده‌ایم و موفقیت‌های چشمگیری به دست نیاورده‌ایم. در صنعت توسعه نامتوازن سبب آلودگی در کلان‌شهرها شد، در کشاورزی نیز به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه در منابع آب به بن‌بست رسیدیم بنابراین باید به فکر گردشگری باشیم.
وی با بیان اینکه در 4 سال گذشته با رشد چشمگیری در ورود گردشگران خارجی به استان روبه‌رو شدیم، خاطرنشان کرد: در همین زمینه از 67 هزار به 350 هزار گردشگر تا پایان سال گذشته رسیدیم و باید تا پایان برنامه پنجم به رقم یک میلیون گردشگر برسیم پس باید آمادگی لازم را داشته باشیم.
اللهیاری با اشاره به اینکه چند عامل از جمله حمل‌ونقل نقشی اساسی در حوزه گردشگری دارند، بیان کرد: میراث فرهنگی کشور نیز این حرکت را دنبال می‌کند. از آنجا که امروزه برخی شهرها شهرهای گردشگری معرفی می‌شوند بنابراین باید دارای استانداردهای ویژه‌ای باشند تا بتوانند پاسخگوی نیاز گردشگران باشند.
وی درباره نقش مهم گردشگری در اقتصاد اصفهان گفت: تاکنون گردشگران اصفهان بیشتر داخلی بوده‌اند ولی باید از این پس رویکردمان به سمت گردشگر خارجی بیشتر از گذشته شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه نوع ارتباط همه افرادی که با گردشگر در تماس هستند تأثیرگذار است، افزود: گردشگر نگاه و ذهنیت خود را از شهری که بازدید می‌کند از طریق ارتباط با همان افرادی می‌گیرد که به وی خدمات ارائه می‌دهند بنابراین باید از منظر فرهنگی و هویتی به این موضوع نگاه کنیم. اگر به ایرانی بودن خودمان افتخار می‌کنیم پس باید اخلاق و منش ایرانی بودنمان را که زبانزد است به خوبی نشان دهیم.
وی با اشاره به اینکه هر نوع خاطره‌سازی برای گردشگران یک نوع سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، تصریح کرد: امروز در نظر داریم وارد حیطه‌ جدیدی شویم.
رئیس کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه بیش از 100 برنامه استراتژیک اتاق‌های بازرگانی جهان را بررسی کرده‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه به برنامه‌های مشترکی از جمله حمل‌ونقل عمومی، کیفیت محلی، توسعه اقتصادی و غیره رسیده‌ایم.
محمدرضا رجالی افزود: شهرها برای برند شدن به دنبال 4 موضوع هستند، کجا زندگی کنیم، کجا سرمایه‌گذاری کنیم، کجا کار کنیم و کجا سفر کنیم.
وی با بیان اینکه در حمل‌ونقل برون‌شهری سخت‌افزار مهم است، تصریح کرد: در حمل‌ونقل درون‌شهری علاوه بر سخت‌افزار، رفتار رانندگان، تسلط به زبان خارجی، آراستگی ظاهری و غیره نیز نقش مهمی ایفا می‌کند به همین دلیل کشورهای موفق به این امر اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.
رئیس کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی اصفهان خاطرنشان کرد: برای توسعه صنعت گردشگری مجبوریم که به محیط‌زیست اهمیت دهیم، بنابراین گردشگری یک صنعت فوق سبز است. متخصصان این حوزه گردشگری را عروس اقتصاد و گل بی‌خار اقتصاد می‌نامند. منافع صنعت گردشگری به افراد متوسط به پایین جامعه می‌رسد، مردم باید زمانشان را به پول تبدیل کنند. اگر امروز همه‌جا درباره گردشگری صحبت می‌شود به این دلیل بوده است که می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
رجالی با بیان اینکه امروزه کشورهای دنیا به شغل رانندگی و تاکسیرانی نگاهی حرفه‌ای دارند، گفت: تحقیقات زیادی در خصوص بهبود عملکرد رانندگان انجام شده است و حتی رفتار تاکسیرانان و نظرات آنها درباره مسائل روز می‌تواند رفتارهای جامعه و جهت‌گیری عمومی را تحت‌تأثیر قرار دهد.
وی درباره دوره آموزشی توانمندسازی مهارت‌های رانندگان تاکسی در حوزه خدمات گردشگری افزود: این دوره برای نخستین بار است که در کشور برگزار می‌شود و کمترین نقشی که می‌توان در این دوره متصور بود این است که یک راننده تاکسی با حسن خلق و لحن مناسب بتواند حس و حال عمومی مسافران خود را اندکی بهبود بخشد.
رئیس کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: آراستگی اخلاقی و ظاهری در صورتی که توسط اکثر رانندگان رعایت شود دیدگاه عمومی جامعه را به این شکل تغییر خواهد داد، رانندگان تاکسی سفرای کشورهای میزبان هستند.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه امروزه گردشگری به عنوان یک مقوله بسیار مهم مطرح است، اظهار کرد: اگر بخواهیم گردشگری را یک زلزله در حال انجام بدانیم با یک ریشترهای پایینی به ما هشدار می‌دهد که اگر زیرساخت‌هایتان را درست نکنید در ریشترهای بزرگ‌تر دیگر فرصت جبران نخواهید داشت.
علیرضا نصر اصفهانی با اشاره به اینکه در حال حاضر با موج حضور گردشگران خارجی در اصفهان مواجهیم، افزود: اگر امروز غفلت کنیم، بدون شک فردا ضرر خواهیم کرد. همکاری مثلث شهرداری، اتاق بازرگانی و میراث فرهنگی در اصفهان اتفاقی خوشایند است و نوید روزهای خوبی برای آینده شهر است.
وی با بیان اینکه در گذشته می‌گفتند یاد بگیرید تا بدانید، ولی امروز می‌گویند یاد بگیرید تا با هم زندگی کنیم، تصریح کرد: در دنیای امروز مهارت‌آموزی یک اصل است، نقش‌ها در جامعه مهم هستند و هر کسی در هر جایگاهی که هست باید نقش خود را به خوبی ایفا کند.  نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در 7 ماه سال جاری بالغ بر 420 هزار گردشگر خارجی وارد اصفهان شده‌اند بنابراین باید نواقص احتمالی در حوزه گردشگری را رفع کنیم و به تقویت زیرساخت‌ها در این حوزه بپردازیم.
دوره آموزشی توانمندسازی مهارت‌های رانندگان تاکسی در حوزه خدمات گردشگری شامل دوره‌های نقشه‌خوانی و راهنمایی با نقشه، آشنایی با صنایع دستی، آشنایی با محور گردشگری تخت فولاد اصفهان، آداب برخورد با مسافر در صنعت گردشگری و آشنایی با محورها و جاذبه‌های گردشگری اصفهان برای رانندگان تاکسی برگزار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code