موضوعات
اصفهان

دیوارهای خاکستری شهر رنگین‌تر می‌شود

نویسنده: الهه مرتضوی/ اصفهان - خبرنگار
ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی اصفهان سبب می‌شود در اقدامات زیباسازی نتوان هر لباسی را به تن این شهرموزه تاریخی پوشاند. به واقع باید لباسی برای اصفهان انتخاب شود که متناسب با هویت آن باشد...
1396/05/22
   ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی اصفهان سبب می‌شود در اقدامات زیباسازی نتوان هر لباسی را به تن این شهرموزه تاریخی پوشاند. به واقع باید لباسی برای اصفهان انتخاب شود که متناسب با هویت آن باشد. اصفهانی که روزگاری با ترکیبی از رنگ فیروزه‌ای گنبدها و زمینه خاکی بناها و سبزی فضای سبزش تصویری شگفت برای بازدیدکنندگان ترسیم می‌کرد، به نگاهی تازه نیازمند است. در واقع هنر شهری بخشی از عناصر هویت‎بخش فضاهای جمعی شهر به شمار می‎رود که در ساماندهی، معنابخشی و تلطیف منظر آن تاثیرگذار است. در همین راستا برای زیباسازی شهر برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌‌مدت و بلندمدت در قالب یک نقشه جامع 10 ساله در طرح‌های آینده شهرداری دیده شده است.
همچنین برای زیباسازی شهر اصفهان طرح‌های بسیاری پیش‌بینی شده که اکنون، با توجه به انقلابی که در حوزه زیباسازی صورت گرفته، قرار است تمام نازیبایی‌های آن حذف شود.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان در همین زمینه عنوان می‌کند: شهرداری اصفهان به منظور مشارکت شهروندان و هنرمندان کشور در امر زیباسازی و نشاط‌بخشی به شهر، با اجرای طرح‌های زیباسازی همچون دیوارنگاره‌ها، المان‌های حجمی، نورپردازی‌ها و سایر طرح‌ها که در جای‌جای شهر اصفهان انجام شده است، تحول ایجاد کرده است.

دیوارهای شهر جان گرفته‌اند
نقاشی‌های دیواری هر شهری بیانگر هویت، تاریخ و نگاه هنرمندان آن شهر است. امروزه دیوارهای شهر اصفهان مملو از طرح‌ها و تصاویر با موضوعات مختلف و رنگ‌های متفاوت است. از این تصاویر با عنوان نقاشی دیواری یاد می‌شود و وقتی آنها را می‌بینیم گویی جزو لاینفک دیوارهای شهرمان شده‌اند.
در واقع یکی از نازیبایی‌های شهر، دیواره‌های کوتاه و خاکستری بود که با شهر گنبدهای فیروزه‌ای همخوانی نداشت، بنابراین در این راستا شهرداری اصفهان، با موافقت شورای شهر، تصمیم گرفت به دیوارهای شهر جان ببخشد.
مهدی بقایی عنوان می‌کند: نقاشی‌های سه‌بعدی، با طرح‌هایی که هر کدام به نوعی معرف شهر تاریخی اصفهان هستند، در کنار داستان‌های پندآموز کهن و طرح‌های متنوع دیگر، بر دیواره‌های شهر نقش بستند.
به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان، زیرگذرهای شهر هم با استفاده از صنایع دستی و نقاشی به صورت تاقچه‌های مجازی برای معرفی شهدا زیباسازی شد.
یکی دیگر از کارهای صورت گرفته برای زیبایی شهر اصفهان که بقایی به آن اشاره می‌کند، این است که حدود 8500 متر از این دیوارها که عمدتا کوتاه هستند، یا اهالی آنها را رها کرده و یا آجرهای نازیبا دارند، نقاشی شده‌اند.
طراحی و اجرای 10 هزار مترمربع نقاشی دیواری در مناطق و اجرای 39 دیوارنگاره به مساحت 7700 مترمربع نیز از دیگر طرح‌های زیباسازی است که مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان به آن اشاره می‌کند.
زیباسازی دیواره 5 زیرگذر به مساحت 16 هزار مترمربع، زیباسازی دیواره‌های بتنی 4 زیرگذر شهری شامل زیرگذر قدس، زیرگذر شهید عرب، پل تمدن و شهید همت با هزینه‌ای حدود 9 میلیارد و 930 میلیون ریال نیز از دیگر طرح‌هایی است که این مسئول زیباسازی شهر به آن اشاره می‌کند.
اجرای 43 طرح هنری شهری با هزینه‌ای نزدیک به 7 میلیارد ریال هم از جمله اقداماتی است که در این راستا انجام شده و بقایی به عنوان طرح‌های مناطق شهری از آنها یاد می‌کند.

3 ماه تلاش برای طرح نمونه کشور
یکی از طرح‌های زیباسازی شهر که به تازگی پایان یافته، دیوارنگاره خیابان ظهیرالاسلام، یکی از خیابان‌های قدیمی شهر، است. این طرح که نتیجه تلاش 3 استاد هنرمند است، طبیعتی پاک را بر دیوار منزل استاد محمدحسین مصور‌الملکی از طراحان و نقاشان پرآوازه اصفهانی نشان می‌دهد.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان این طرح طبیعت پاک را یکی از طرح‌های دشوار زیباسازی به دلیل حساسیت‌های موجود در خصوص شخصیت استاد مصورالملکی می‌داند و می‌گوید: محمدحسین مصورالملکی معروف به حاج مصورالملکی طراح، نقاش، نگارگر، تذهیب‌کار، قلمدان‌‌ساز و شاعر بلندآوازه اصفهانی و در نقاشی و مینیاتور بسیار ماهر بوده است به همین دلیل نقاشی روی دیوار منزل چنین استادی بسیار دشوار بود.
بقایی تاکید می‌کند: طرح طبیعت پاک روی ۳۳۵ متر طول و 1250 مترمربع مساحت نقش بسته است و به همین دلیل از بزرگ‌ترین طرح‌های نگارگری روی دیوار محسوب می‌شود.
وی می‌افزاید: یک گروه هنری زیر نظر استاد صادق‌زاده طرح را با استفاده از هنر نگارگری ایرانی، به سبک و سیاق معاصر، آن هم ظرف مدت ۳ ماه و با هزینه‌ای معادل 89 میلیون تومان به سرانجام رساندند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان تاکید می‌کند: طرح‌های دیگری نیز با محوریت نگارگری در کشور اجرا شده، اما این طرح از نظر شیوه نگاه به نگارگری در کشور بی نظیر است.

نقاشی خط در زیرگذر
نقاشی‌خط زیرگذر عسکریه اصفهان، با نگاهی حرفه‌ای و کارشناسانه، آثار هنری اصیل شهر را به نمایش گذاشته است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان در این باره می‌گوید: بیتی از استاد صغیر اصفهانی در وصف منجی آخرالزمان (عج) بر دیوار زیرگذر عسکریه نقش بسته است که براساس شرایط منطقه‌ای، خیابان‌های سروش و صغیر اصفهانی و وجود مهدیه بزرگ اصفهان در نزدیکی این مکان، این شعر انتخاب شد.
بقایی خاطرنشان می‌کند: شرایط کار روی اثری در این ابعاد، با کار روی یک بوم معمولی بسیار متفاوت است و بازخوردهایی که تاکنون گرفته شده نشان می‌دهد، با وجود عبور خودروها و شرایط ترافیکی، نبود فضای پیاده‌رو و همچنین فشردگی و محدودیت زمان، طرح جذابیت فراوانی برای مردم داشته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code