موضوعات
اصفهان

دوئل اصفهان و خوزستان بعد از تعطیلات

نویسنده: نوید دانازاده/ اصفهان - خبرنگار
بعد از 3 هفته تعطیلی رقابت‌های لیگ که به خاطر انجام 2 بازی تیم ملی در مقابل کره جنوبی و سوریه به فوتبال باشگاهی تحمیل شد، دور جدید این مسابقات از فردا پنجشنبه آغاز می‌شود تا باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر بعد از پشت سرگذاشتن این تعطیلات تقریبا بلندمدت کیفیت خودشان را در لیگ نشان دهند...
1396/06/22
  بعد از 3 هفته تعطیلی رقابت‌های لیگ که به خاطر انجام 2 بازی تیم ملی در مقابل کره جنوبی و سوریه به فوتبال باشگاهی تحمیل شد، دور جدید این مسابقات از فردا پنجشنبه آغاز می‌شود تا باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر بعد از پشت سرگذاشتن این تعطیلات تقریبا بلندمدت کیفیت خودشان را در لیگ نشان دهند. اما در این تعطیلات یک دور از مسابقات جام حذفی هم برگزار شد که اخبار خوبی برای فوتبال اصفهان به همراه نداشت و حذف 2 تیم اصفهانی باعث شد تا شرایط سپاهان و ذوب‌آهن تغییر کند.
سپاهان در آخرین روز از پاییز ۹۵ و ذوب‌آهن در اولین روز از زمستان گذشته با برتری برابر حریفانشان جواز حضور در نیمه‌نهایی را گرفتند. این 2 تیم با توجه به اینکه در این مرحله با هم برخوردی نداشتند و هر ۲ نیز میزبان بودند شانس ملاقاتشان در فینال به شدت افزایش یافت، اما نه تنها فینال تمام‎اصفهانی شکل نگرفت که هیچ‌یک از ۲ نماینده اصفهان موفق به حضور در دیدار پایانی نشدند. مشابه این اتفاق امسال به گونه دیگری روی داد با این تفاوت که به جای نیمه‌نهایی در یک‌شانزدهم نهایی تکرار شد به این ترتیب که یک روز پس از حذف سپاهان برابر نفت آبادان در نقش جهان، ذوب‌آهن ضیافت پنالتی‌ها را در فولادشهر به فجر سپاسی باخت.
در این شرایط، امیر قلعه‌نویی و زلاتکو کرانچار به عنوان سرمربیان هر 2 تیم کاری بسیار سخت در پیش رو دارند و اگر در لیگ هم نتوانند نتیجه مد نظر را کسب کنند باید پاسخگوی هواداران زرد و سبز باشند. سپاهان و ذوب‌آهن که در هفته‌های پایانی لیگ گذشته به امید کسب سهمیه آسیایی رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند فصل جدید را در حالی شروع کردند که برخلاف بسیاری از سال‌های اخیر هیچ‌کدام از آنها در دوره جدید لیگ قهرمانان حاضر نیستند. با حذف زودهنگام و همزمان نمایندگان دیار نصف جهان از جام حذفی در حال حاضر رقابت‌های لیگ هفدهم تنها مسابقاتی است که تیم‌های اصفهانی در آن حضور دارند.
البته یک احتمال ضعیف هم برای آسیایی شدن تیم‌های اصفهانی هست و آن در صورتی است که دست‌کم یکی از نمایندگان ایران نتواند شرایط AFC را برای شرکت در لیگ قهرمانان احراز کند. این احتمال به این دلیل وجود دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌های بدهکار را به ممانعت از حضورشان در لیگ قهرمانان تهدید کرده است. از مهلت AFC برای تسویه‌حساب بدهی‌ها ۱۰ روز سپری شده اما ظاهراً فدراسیون فوتبال ایران در دیدار با رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا ۲ ماه دیگر وقت گرفته است. با اینکه چشم‌انداز روشنی برای تسویه بدهی نمایندگان ایران تا آن زمان وجود ندارد، اما نمی‌توان شانس زیادی برای جایگزین شدن تیم‌های اصفهانی متصور بود و اصفهانی‌ها باید به لیگ امیدوار باشند.
البته با توجه به نتایجی که تیم پرسپولیس در هفته‌های گذشته کسب کرده است هم سپاهان و هم ذوب‌آهن کاری بسیار سخت برای سبقت گرفتن از قرمزها دارند، با این حال هیچ اتفاقی دست‌نیافتنی نیست و باید امیدوار بود تا اصفهانی‌ها بعد از پشت سرگذاشتن تمرینات تکنیکی و تاکتیکی در رقابت با نمایندگان فوتبال خوزستان لیگ را خوب شروع کنند.

نبرد فولادی‌ها تحت‌تأثیر انصاری
سپاهان در این هفته به خوزستان سفر کرده است تا در شهر اهواز مهمان فولاد باشد. 2 تیم هم‌خانواده لیگ برتری در حالی به دیدار یکدیگر می‌روند که هر 2 تیم در این فصل نتایج آنچنان خوبی نگرفته‌اند و شکست در بازی این هفته می‌تواند وضعیت را برای یکی از 2 تیم فولادی لیگ بسیار بدتر کند. فولاد با 7 امتیاز تیم ششم جدول لیگ است و سیروس پورموسوی سرمربی جوان این تیم بعد از کسب نتایج ضعیف در هفته‌های ابتدایی تا حدودی تیمش را به ثبات رسانده ولی هنوز هم شرایط برای او و تیمش به مرز ثبات تیمی نرسیده است.
بی‌شک چهره مهم این بازی ساسان انصاری مهاجم فعلی تیم سپاهان است که در سال گذشته بازیکن تیم فولاد بود و با این تیم توانست عنوان دومین گلزن برتر لیگ را هم کسب کند. در شرایطی که فولادی‌ها به ماندن انصاری در اهواز امیدوار بودند این بازیکن به سپاهان پیوست و حالا بازگشتش به اهواز می‌تواند سوژه مهم مسابقات هفته ششم لیگ باشد. سپاهان و فولاد خوزستان در تاریخ لیگ برتر 30 بار به مصاف هم رفته‌‌اند که در این بین سپاهان 11 پیروزی و فولاد 5 پیروزی به دست آورده‌اند، ضمن اینکه 14 دیدار نیز با نتیجه تساوی به پایان رسیده است.
در 30 دیدار این 2 تیم در لیگ برتر 64 گل به ثمر رسیده است که سهم سپاهان 38 گل و سهم فولاد خوزستان 26 گل بوده است. 2 تیم در 15 دیداری که در اهواز رو در روی هم صف‌آرایی کرده‌اند 25 بار گلزنی کرده‌اند که 14 گل سهم سپاهان و 11 گل سهم فولاد بوده است. در این بین سپاهان 4 بار و فولاد 3 بار پیروزی را کسب کرده‌اند. بهترین برد در دیدارهای رو در روی این 2 تیم پیروزی 3 بر یک سپاهان است که 2 بار در پاییز 81 و تابستان 91 تکرار شده است. این مسابقه ساعت 20 فردا (پنج‌شنبه) به میزبانی فولاد برگزار خواهد شد.

بازگشت ویسی به اصفهان
عبدالله ویسی در سال گذشته سرمربی سپاهان بود، ولی روزهای خوبی در اصفهان پشت سر نگذاشت و حالا باید به اصفهان برگردد تا در مقابل ذوب‌آهن به میدان برود. قلعه‌نویی و تیمش در لیگ برتر نتایج قابل قبولی کسب کرده‌اند با این حال ذوب‌آهن 2 برد خودش را در مقابل سیاه‌جامگان و صنعت نفت آبادان در دقایق پایانی از دست داده است و باید در بازی مقابل استقلال خوزستان به فکر امتیازات کامل باشد. ذوب‌آهن در دیدار با فجر سپاسی از مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی با ترکیبی نزدیک به ترکیب اصلی و همیشگی خود به میدان رفت. در این مسابقه که به حذف زودهنگام و دور از انتظار تیم اصفهانی از این دوره از رقابت‌های جام حذفی منتهی شد یک نکته به چشم آمد و آن خالی بودن نیمکت ذوب‌آهن از نیروهای جایگزین بود.
به غیر از قاسم حدادی‌فر که به دلیل مصدومیتش از ناحیه رباط صلیبی غایب ثابت و طولانی‌مدت ذوب‌آهن در رقابت‌های این فصل خواهد بود، در دیدار با فجر مهدی رجب‌زاده، علی حمام، ربیع عطایا و محمدرضا عباسی هرکدام به دلایل مختلف حضور نداشتند و اثری از آنها حتی روی نیمکت ذخیره‌ها هم دیده نمی‌شد.
در این شرایط باید امیدوار بود تا در بازی روز جمعه قلعه‌نویی بتواند از همه نفراتش استفاده کند و ذوب‌آهن با شرایط بهتری به دیدار حریف اهوازی خود برود. ذوب‌آهن و استقلال خوزستان تاکنون 8 بار در رقابت‌های لیگ برتر به مصاف هم رفته‌اند که استقلال خوزستان 4 بار و ذوب‌آهن 2 بار به پیروزی رسیده‌اند ضمن اینکه 2 دیدار نیز با تساوی به پایان رسیده است. ذوب آهن در 4 فصل اخیر که برابر استقلال خوزستان در لیگ برتر قرار گرفته است 4 بار در اهواز به مصاف این تیم رفته است که حاصل آن 2 شکست و 2 تساوی بوده است. آخرین بازی 2 تیم هم هفته 25 فصل قبل در اهواز برگزار شد که با گل به خودی مصطفی ماهی و گلزنی مهدی زبیدی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. بازی 2 تیم عصر روز جمعه از ساعت 19:45 در استادیوم فولادشهر آغاز می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code