موضوعات
اصفهان

داروی آسم مانع ذات‌الریه می‌شود

نویسنده:
محققان دریافتند 2 داروی مورد استفاده در درمان آسم و آلرژی ممکن است شیوه‌ای برای پیشگیری از نوع مرگبار ذات‌الریه باشند...
1396/07/18
محققان دریافتند 2 داروی مورد استفاده در درمان آسم و آلرژی ممکن است شیوه‌ای برای پیشگیری از نوع مرگبار ذات‌الریه باشند.
به گزارش مهر، ذات‌الریه آنفلوآنزا زمانی بروز می‌کند که عفونت آنفلوآنزا به داخل کیسه‌های هوای حفره‌ای درون ریه‌ها گسترش می‌یابد.
معمولا این عفونت به دستگاه تنفسی تحتانی گسترش نمی‌یابد اما در صورت این اتفاق، می‌تواند مرگبار باشد و تا ۴۰ درصد ریسک مرگ را افزایش دهد. «توماس براسیل» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویرجینیا، در این باره می‌گوید: اگر عفونت آن‌قدر شدید باشد که واکنش سیستم ایمنی به اندازه کافی قوی نباشد، به این سلول‌ها آسیب می‌رسد و دیگر تبادل اکسیژن به قدر کافی اتفاق نمی‌افتد. در نتیجه عفونت سلول‌ها، موجب بروز ذات‌الریه کشنده می‌شود که مرگ را به دنبال دارد.
یافته‌ها نشان می‌دهد 2 داروی آسم موسوم به Accolate و Singulair می‌توانند از عفونت سلول‌های حفره‌ای در دستگاه تنفسی تحتانی پیشگیری کنند. به گفته محققان، زمانی که آنفلوآنزا تا عمق ریه‌ها گسترش می‌یابد، واکنش سیستم ایمنی خود بدن می‌تواند آسیب‌زا باشد و منجر به آسیب دیدن شدید کیسه‌های هوای حفره‌ای شود. به گفته براسیل درمان اولیه عفونت آنفلوآنزا با Accolate و Singulair از عفونت سلول‌های مخاطی و در نهایت عفونت مرگبار ذات‌الریه پیشگیری می‌کند.

ارتباط هدفمندی در زندگی با خواب بهتر شبانه
داشتن دلیل خوب برای بیدار شدن در صبح بدین معناست که احتمالا خواب بهتری در شب همراه با اختلال خواب کمتر دارید.
به گزارش مهر، این اولین مطالعه است که نشان می‌دهد هدفمندی در زندگی منجر به بروز اختلالات کمتر خواب و بهبود کیفیت خواب در طولانی‌مدت می‌شود. مطالعه قبلی نشان داده است که به‌طورکلی هدفمندی در زندگی موجب بهبود کلی خواب می‌شود.
«جیسون اونگ» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نورث وسترن شیکاگو‌ در این باره می‌گوید: کمک به افراد برای پرورش هدف در زندگی‌شان می‌تواند شیوه‌ای بدون دارو برای بهبود کیفیت زندگی، به‌خصوص برای جمعیت مبتلا به بیخوابی‌ باشد.
وی در ادامه می‌افزاید: هدفمندی در زندگی موردی قابل پرورش و از طریق درمان‌های تمرکز حواس قابل تقویت است.
با افزایش سن، افراد بیشتر دچار بیخوابی و اختلالات خواب می‌شوند. پزشکان استفاده از اقدامات غیردارویی را برای بهبود این بیماران توصیه می‌کنند.
این مطالعه شامل ۸۲۳ شرکت‌کننده ۶۰ تا ۱۰۰ ساله بود. افرادی که زندگی برای‌شان معنا داشت ۶۳درصد کمتر دچار آپنه خواب(اختلال خواب) و ۵۲ درصد کمتر دچار سندرم پای بی قرار بودند. همچنین این افراد کیفیت خواب بهتری داشتند.
سندرم پای بی قرار باعث احساس ناراحت‌کننده‌ای در پاها می‌شود. علائم معمولا در اواخر بعد از ظهر یا ساعات شب روی می‌دهد و اغلب در شب زمانی که فرد در حال استراحت است شدیدتر می‌شود.

تلفیق دیابت و اختلالات خواب؛ عامل افزایش خطر نابینایی
تلفیق دیابت نوع ۲‌ و آپنه خواب (اختلال خواب) نشان‌دهنده از دست دادن بینایی در طول 4سال است.
به گزارش مهر، تحقیقات محققان دانشگاه بیرمنگام نشان داده است بیمارانی که همزمان مبتلا به دیابت نوع۲ و آپنه خواب هستند در معرض ریسک بالای ابتلا به شرایطی هستند که در مدت میانگین کمتر از ۴ سال منجر به نابینایی می‌شود. آپنه انسدادی خواب(OSA) شرایطی است که دیواره‌های گلو در خواب آرام و باریک و منجر به خروپف و قطع تنفس می‌شود و مشکلی رایج بین بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است.
«رتینوپاتی دیابتی»، شایع‌ترین نوع بیماری چشم دیابتی، بر ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت تاثیر می‌گذارد و علت اصلی نابینایی در جهان غرب است. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که بین OSA و رتینوپاتی دیابتی ارتباط وجود دارد.
«عبد طاهرانی» سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: با وجود بهبود میزان چربی، فشارخون و گلوکز، رتینوپاتی دیابتی همچنان بسیار شایع است.
وی در ادامه می‌افزاید: در حالی که مشخص شده است OSA بسیار در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع است، اما باید توجه داشت که اضافه وزن هم در بروز هر دوی این مشکلات نقش دارد.
به گفته وی، ما نشان داده‌ایم که بیماران مبتلا به OSA و دیابت نوع ۲، در مقایسه با افرادی که فقط مبتلا به دیابت هستند، در معرض ریسک بالای ابتلا به رتینوپاتی پیشرفته دیابتی در طول مدت ۳ سال و 7 ماه قرار دارند.
این مطالعه شامل ۲۳۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ بود. نتایج نشان داد رتینوپاتی دیابتی در بیماران مبتلا به OSA در مقایسه با بیماران بدون OSA شیوع بالاتری داشت (42/9 درصد در مقابل 24/1درصد).
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code