موضوعات
اصفهان

خروج از اقتصاد تک‌محصولی با توسعه تعاونی‌ها و تجمیع سرمایه‌های خرد

نویسنده:
استاندار اصفهان گفت: خروج از اقتصاد تک‌محصولی با توانایی شگفت‌آور تعاونی‌ها و تجمیع سرمایه‌های خرد ارتباط مستقیم دارد و به این ترتیب تعاونی‌ها می‌توانند حوزه‌های مغفول‌مانده اقتصادی و تجارت را زنده کنند و به آنها جانی دوباره ببخشند...
1396/06/15
 استاندار اصفهان گفت: خروج از اقتصاد تک‌محصولی با توانایی شگفت‌آور تعاونی‌ها و تجمیع سرمایه‌های خرد ارتباط مستقیم دارد و به این ترتیب تعاونی‌ها می‌توانند حوزه‌های مغفول‌مانده اقتصادی و تجارت را زنده کنند و به آنها جانی دوباره ببخشند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در آیین افتتاح متمرکز 68 طرح تعاونی در استان اصفهان و دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر در شهرستان کاشان اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی که توصیه مقام معظم رهبری است و در دستور کار دولت قرار دارد، اقتصادی است که تنها بر فروش یک محصول تأکید ندارد بلکه خود اتکاست و بر منابع داخلی تکیه دارد، همان‌گونه که یکی از 5 رویکرد اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن آن است.  وی افزود: اقتصاد مقاومتی از منظر دیگر به بازارهای جهانی و اقتصاد جهانی نظر دارد و برای ایجاد ارزش افزوده، به صادرات توجه ویژه دارد که همان رویکرد دوم اقتصاد مقاومتی یعنی برون‌نگری است.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که تمامی این ویژگی‌ها به نحوی می‌توانند در بخش تعاون در کشور محقق شوند و می‌شود بخشی از مسئولیت خروج از این ورطه را به بخش تعاون واگذار کرد.
وی با بیان اینکه تعاونی‌ها، به دلایل مختلفی از نظر حوزه فعالیت، تنوع بیشتری در قیاس با فعالیت‌های بخش خصوصی دارند، افزود: این ویژگی را شاید بتوان ناشی از موضعی، بومی و محلی بودن آنها دانست که موجب می‌شود حوزه جغرافیایی بیشتری داشته باشند و بنابراین حوزه‌های متنوع‌تری را پوشش دهند.
زرگرپور با اشاره به اینکه تعاونی‌ها می‌توانند روی محصولات ویژه و بومی خاصی از ایران که در آنها مزیت نسبی وجود دارد متمرکز شوند، یادآور شد: تعاونی‌ها می‌توانند در زمینه صادرات خرما، زعفران، فراوری میوه‌های مازاد، تولید گیاهان دارویی، پرورش حیوانات خانگی و حتی تولیدات عشایری تمرکز یابند. این در حالی است که سرمایه‌گذاری‌های دولت عمدتا بر صنعت و در مناطق مرکزی - و نه در سایر مناطق کشور - رخ می‌دهد.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تعاونی‌ها با این مشخصات و این عملکردهای قابل‌قبول، در حدود 5 درصد از اقتصاد نقش دارند، افزود: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص سهم 25 درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد، فاصله بسیاری با آنچه در برنامه‌ است، داریم.  وی با بیان اینکه در حال حاضر 10 میلیون نفر در ایران عضو تعاونی‌ها هستند، تصریح کرد: این آمار فاصله زیادی با آمارهای جهانی دارد و نشان می‌دهد که برای رسیدن به نقطه مطلوب باید اقدامات گسترده‌تری صورت گیرد.  زرگرپور با بیان اینکه سال گذشته از بخش تعاون استان درخواست شد روالی را که در خصوص آسیب‌شناسی و پیگیری مشکلات در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی وجود دارد در رابطه با بخش تعاون نیز پیگیری کنند، افزود: در 7 جلسه کارگروه‌های مختلف در شورای گفت‌وگو در این رابطه کار کردند و مجموعه مفیدی تدوین شد و در این شورا به تصویب رسید. این مصوبه برای نمایندگان مجلس، وزرای ذی‌ربط و اتاق تهران ارسال شد.
وی با اشاره به اینکه برای بخش تعاون 19 مانع اصلی شناسایی شده است، گفت: این موانع به صورت علمی بررسی و 22 راهکار برای رفع آنها احصا شد. از این تعداد، 13 راهکار ملی و 9 راهکار استانی است.
استاندار اصفهان این اقدام را کاری بزرگ خواند و گفت: در دیگر استان‌ها نیز می‌توان از این الگو برای رفع مشکلات بخش تعاون استفاده کرد و تمام تلاش ما این است که این مصوبات اجرایی شود.
وی اظهار کرد: باور ما این است که با این اقدامات کارشناسی که با حضور کارشناسان بخش‌های مختلف صورت گرفته است، می‌توان بخش قابل‌توجهی از مشکلات بخش تعاون را حل‌شده فرض و مسائل را با قوت بیشتری پیگیری کرد.
وی از معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که اجرای مصوبات ملی سریع‌تر پیگیری شود.  زرگرپور با اشاره به ظرفیت‌ها و معضلات استان اظهار داشت: اصفهان استانی است با 2 روی متفاوت سرمایه‌ها، مزیت‌ها و پتانسیل‌های وسیع و مجموعه‌ای از معضلات، مشکلات و چالش‌ها که در سطح ملی است و در استان حل و فصل نخواهد شد.
وی افزود: اصفهان، با دارا بودن حجم وسیعی از سرمایه‌گذاری‌ها و واحدهای صنعتی بزرگ، نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشوری دارد. علل آن نیز از لحاظ علمی کاملا شناخته شده است که جمله آنها می‌توان به وجود مهاجرین، دانشجویان و نرخ مشارکت بانوان و... اشاره کرد.  استاندار اصفهان با بیان اینکه در طول دولت یازدهم، علی‌رغم وجود محدودیت‌های بودجه‌ای و مشکلات مالی، 12 هزار و 700 پروژه با اعتبار 105 هزار میلیارد ریال افتتاح شد، افزود: هم‌زمان با هفته دولت 1655 پروژه و طرح با اعتباری بالغ بر 26 هزار و 500 میلیارد ریال در استان اصفهان به بهره‌برداری رسید. سهم بخش خصوصی در این پروژه‌ها 64 درصد، بخش عمومی و تعاونی‌ها 28 درصد و بخش دولتی 8 درصد بوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code