موضوعات
اصفهان

تشکیل مجمع امور داوری و میانجیگری برای اولین بار در اصفهان

نویسنده: مریم وحیدی اصفهان - خبرنگار همشهری
تسریع امور دادرسی و مهم تر از آن گسترش فرهنگ صلح و دوستی در جامعه یکی از نیازهای مهم جامعه امروز است. اصفهان در این زمینه گام‌های بزرگی برداشته و اقدام به تشکیل مجمع امور داوری و میانجیگری کرده است...
1395/03/10
تسریع   امور دادرسی و مهم تر از آن گسترش فرهنگ صلح و دوستی در جامعه یکی از نیازهای مهم جامعه امروز است. اصفهان در این زمینه گام‌های بزرگی برداشته و اقدام به تشکیل مجمع امور داوری و میانجیگری کرده است. ایده این طرح از رضا برادران اصفهان، از حقوقدانان فعال اصفهانی است که پس از تشکیل این مجمع با اکثریت آرا به عنوان نفر اول هیات‌رئیسه این مجمع نیز انتخاب شد. با وی گفت و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.
  •  ایده راه‌اندازی مجمع امور داوری و میانجیگری اصفهان چطور شکل گرفته است؟
مفهوم صلح و دوستی و گرایش انسان به صلح امری غریزی است و همه انسان‫ها به نوعی در وجود خود ریشه‫هایی از صلح طلبی را  دارند. همان طور که   دین  به ما می‫آموزد، اسلام آیین صلح، آشتی و دوستی است. همیشه فکر من درگیر این موضوع بود که باید کاری تاثیر گذار در جامعه کرد که این کار عام المنفعه اثرات خوبی در جهت ترویج فرهنگ صلح و دوستی داشته باشد. پس از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیدم که داوری و میانجیگری به عنوان یک نهاد می‌تواند نقش بسزایی در صلح و دوستی داشته باشد. به همین دلیل اقدام به تهیه طرحی کردم که خوشبختانه پس از پیگیری‌های فراوان و تایید نهادهای نظارتی موفق به تاسیس سازمان مردم نهاد مجمع امور داوری و میانجیگری در اصفهان شدم.
  •  هدف از تشکیل این مجمع چیست؟
در درجه اول نقش آموزشی در توسعه فرهنگ صلح و دوستی داشته باشیم و در مرحله بعد آشنایی مردم با روش‌های غیر قضایی حل اختلافات است. سپس آموزش و پرورش داورانی متخصص را  در زمینه‌های مختلف که بتوانند به صورت تخصصی به اختلافات رسیدگی کنند، تربیت کند. در نهایت هدف ما در سطح اصفهان، کشور و عرصه بین‌الملل توسعه شیوه‌های جایگزین یا غیر قضایی حل و فصل اختلافات است که در دنیا به عدالت خصوصی نیز از آن تعبیر شده است.
  •  با توجه به این که این مجمع نهادی نوپا محسوب می‌شود، چه برنامه‌هایی برای ایجاد اعتماد سازی میان داوران خود و سازمان‌ها و مردم دارید؟
مسلما اعتماد سازی در این زمینه و ایجاد اعتماد عمومی‌در مردم برای مراجعه به این نهاد کار بسیار سختی است، ولی غیر ممکن نیست. ما در نظر داریم ابتدا با فرهنگ سازی و سپس با صدور آراء تخصصی در طول زمان اعتماد سازی کنیم و از طرفی   صلاحیت داوران و میانجیگران را به صورت خاص بررسی   و از افرادی بی طرف و دارای صلاحیت‫های لازم در این زمینه استفاده کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code