موضوعات
اصفهان

بازسازی خانه تاریخی نائل اصفهان آغاز شد

نویسنده:
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از بازسازی خانه تاریخی نائل خبر داد. خانه تاریخی سیدجواد نائل، یکی از بناهای ارزشمند دوره صفوی در اصفهان، شامگاه پنجشنبه 2 آذر 96 توسط عده‌ای ناشناس تخریب شد. این بنای تاریخی هفتم مهر سال 1354 با شماره 1102 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید...
1396/09/11
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از   بازسازی خانه تاریخی نائل خبر داد.  خانه تاریخی سیدجواد نائل، یکی از بناهای ارزشمند دوره صفوی در اصفهان، شامگاه پنجشنبه 2 آذر 96 توسط عده‌ای ناشناس تخریب شد.  این بنای تاریخی هفتم مهر سال 1354 با شماره 1102 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.  به گزارش ایرنا، فریدون اللهیاری اعلام کرد: کارگاه بازسازی خانه تاریخی نائل اصفهان فعالیت خود را به منظور بازآفرینی این خانه تاریخی آغاز کرد.
وی افزود: با پیگیری‌ها و اقدام‌های انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با گذشت کمتر از یک هفته از تخریب خانه تاریخی نائل اصفهان، مرمتگران برای بازسازی این خانه تاریخی در محل مستقر شدند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره چگونگی مرمت این خانه تاریخی توضیح داد: در مرحله اول، مرمتگران تحت نظارت کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و واحد امانی این اداره کل برای بازیابی عناصر باقیمانده از این خانه تاریخی اعم از مصالح و تزئینات اقدام می‌کنند.
اللهیاری افزود: در دومین مرحله عملیات که همزمان با مرحله اول انجام می‌شود، پیمانکاران که از مرمتگران سازمان میراث فرهنگی‌اند با استقرار در خانه تاریخی نائل کار بازسازی را انجام می‌دهند.  وی درباره تحقق بازآفرینی دقیق این خانه تاریخی تأکید کرد: کارشناسان ارشد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بررسی تمام اسناد و مدارک ثبتی این خانه تاریخی اعم از نقشه‌ها و تصاویر موجود و بازیابی مصالح و تزئینات موجود، عملیات بازسازی این بنا را آغاز کردند.
محمدحسن طالبیان معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز گفته بود: در پی تخریب خانه تاریخی نائل اصفهان گروه‌های فنی ‌‌مرمتی، بازرسی و حقوقی به این شهر اعزام شده‌‌اند و کارگاه مرمت برای بازسازی این بنای تاریخی در حال تجهیز است.
خانه تاریخی سیدجواد نائل در کوچه مسجد مصری در محدوده میدان قدس (طوقچی) اصفهان واقع شده است.

 200 خانه تاریخی اصفهان تا پایان امسال مرمت می‌شود
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان امسال بیش از 200 خانه تاریخی این استان را که مالک خصوصی دارند و به ثبت ملی رسیده‌‌اند به صورت مشارکتی و در اقدامی ضربتی مرمت کنیم.
اللهیاری اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با تسریع در ثبت ملی خانه‌های تاریخی، چتر حمایتی سازمان میراث فرهنگی را برای حفاظت از این آثار در پهنه استان بگسترانیم.
وی که در سفر به شهرستان اردستان و بازدید از آثار تاریخی این شهرستان سخن می‌گفت با اشاره به ادامه روند مرمت کاخ سرهنگ‌آباد اردستان اظهار کرد: مجموعه منحصربه‌فرد تاریخی کاخ سرهنگ‌آباد پس از حدود 150 سال که از ساخت آن می‌گذرد، برای اولین بار با اعتباری افزون بر 5 میلیارد ریال مرمت می‌شود.
اللهیاری با بیان اینکه مرمت کاخ سرهنگ‌آباد اردستان فراتر از پیش‌بینی‌های اولیه و به صورت متناوب ادامه می‌یابد، گفت: این اثر تاریخی به شدت تخریب شده است و تلاش می‌کنیم با تأمین اعتبار لازم، مرحله دوم عملیات مرمت این بنا را حتی در فصل زمستان ادامه دهیم تا هیچ‌گونه وقفه‌ای در عملیات مرمت این بنای تاریخی ایجاد نشود.
وی افزود: در مرحله اول عملیات مرمت این عمارت، ترمیم سقف‌های چوبی که به شدت آسیب دیده‌‌اند به سرعت پیش می‌رود و در مرحله بعدی استحکام‌بخشی بنا در دستور کار قرار خواهد گرفت.  کاخ سرهنگ‌آباد اردستان ترکیبی زیبا از کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف‌آباد فارس است که توسط سهام‌السلطنه عرب عامری در سال 1299 هجری قمری ساخته شده است.
این کاخ شامل مجموعه کوشک آسیاب، حمام، قراول‌خانه، اصطبل، برج دیده‌بانی و یخچال منطقه است که برای پذیرایی از شاهزادگان قاجار در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده و در سال 1355 شمسی به شماره 1278 ثبت آثار ملی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در سفر به شهرستان اردستان و در حاشیه افتتاح نمایشگاه‌های صنایع دستی که به مناسبت هفته فرهنگی این شهرستان برگزار شده بود، از آثار تاریخی اردستان نیز بازدید کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در این سفر از خانه‌های تاریخی اردستان و همچنین بافت تاریخی شهر مهاباد از توابع شهرستان اردستان بازدید کرد.
در استان اصفهان بیش از 600 خانه تاریخی وجود دارد که بیش از نیمی از آنها در شهر اصفهان قرار دارد.  استان اصفهان با بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی که 1850 مورد آن به ثبت ملی و 7 اثر آن به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و 3 قنات به نام‌های وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code