موضوعات
اصفهان

اولین سفارتخانه اطلاعات مجازی در جهان

نویسنده:
قرار است کشور استونی در ابتدای سال آینده میلادی، اولین سفارتخانه اطلاعات مجازی را در لوکزامبورگ افتتاح کند...
1396/07/19
قرار است کشور استونی در ابتدای سال آینده میلادی، اولین سفارتخانه اطلاعات مجازی را در لوکزامبورگ افتتاح کند. به گزارش ایرنا، این سفارتخانه که به‌صورت یک اتاق سرور تحت مراقبت شدید است، اطلاعات دولت الکترونیک استونی را به‌صورت یکجا در یک نقطه ذخیره کرده است تا در صورتی که دولت این کشور نتواند از طریق سرورهای داخلی یا شبکه ملی خود به این اطلاعات دستیابی پیدا کند، از این سفارتخانه به‌عنوان یک پایگاه اطلاعاتی ارزشمند بهره بگیرد. نخست وزیر استونی پس از امضای توافقنامه ذخیره اطلاعات در لوکزامبورگ، در این مورد گفت: امنیت اطلاعات و امنیت سایبری از ‌نظر اطمینان مردم و کارآیی سرورها، امری ضروری است. همچنین نقش مهمی در بهداشت دیجیتال جوامع دیجیتالی امروزی برعهده دارد. کشور استونی با 1/3 میلیون نفر جمعیت، یکی از پیشروان استفاده از فناوری در جهان است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی، کشور تازه‌استقلال‌یافته استونی با تمام قوا به سمت فناوری‌های پیشرفته حرکت کرد و حتی پس از الحاق به اتحادیه اروپا در سال 2004 میلادی بازهم یکی از پیشروان فناوری در اروپا و جهان محسوب می‌شود. پایتخت استونی مرکز دفاع سایبری سازمان ناتو است و متخصصان فناوری اطلاعات از اروپا دائما در آن فعالیت می‌کنند تا از شبکه‌های اطلاعاتی 29 کشور عضو ناتو محافظت کنند.

رکوردشکنی روسیه با پرتاب همزمان 73 ماهواره
برای نخستین‌بار در تاریخ فضایی جهان، روسیه موفق شد 73 ماهواره را با یک موشک ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب کند.
به گزارش ایرنا، این ماهواره‌ها با موشک «سایوز-2.1 ای» از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد. پایگاه اینترنتی دفتر مطبوعاتی آژانس فضایی فدرال روسیه(روس کاسموس) نوشت: ماهواره‌بر «سایوز-2.1 ای» حامل ماهواره کانوپوس-و.کا» ویژه نظارت بر کره زمین و 72 ماهواره کوچک است. در این گزارش آمده است: پرتاب این تعداد ماهواره با یک ماهواره‌بر بی‌سابقه بوده و این ماموریت با موفقیت در حال انجام است.
در گزارش هیچ اشاره‌ای به مالکیت ماهواره‌های پرتاب شده نشده است. بنا به این گزارش، ماهواره‌ها از ماهواره‌بر جدا می‌شوند و به سوی مدار کره زمین در ارتفاع حدود 500 کیلومتری حرکت می‌کنند.
روسیه با فناوری‌ها و امکانات فضایی گسترده برجای مانده از زمان شوروی و بازسازی آنها پس از فروپاشی سال 1991 و همچنین پایگاه تازه‌تاسیس «واستوچنی» در استان آرخانگلسک شمال غربی این کشور، افزون بر تامین نیازهای داخلی و تحقیقات فضایی، به کشورهای دیگر حتی آمریکا خدمات ارائه می‌کند و ارزآوری دارد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code