موضوعات
اصفهان

اصفهان؛ شهری امن برای گردشگران

نویسنده: الهام باطنی اصفهان - خبرنگار همشهری
گردشگری اصفهان پس از بهبود روابط دولت با دنیا، رشد خواهد داشت...
1394/11/18
 گردشگری اصفهان پس از بهبود روابط دولت با دنیا، رشد خواهد داشت. با‌این همه اصفهان زیبا با مشکلاتی از جمله آسیب‎هایی که به بناهای آن وارد شده، خشکی زاینده‎رود و اجرای برخی پروژه‎های عمرانی در بافت تاریخی‎اش مواجه است. آندریاس شوایتزر، سناتور افتخاری مجلس سنای اروپا که برای ارتقای بین‎المللی اقتصاد و تکنولوژی است و مدیر ارشد شرکت سوییسی آرجان کپیتال است که در زمینه سرمایه‎گذاری در‌ایران فعالیت و به شرکت‎های بین‎المللی برای ساخت هتل و سرمایه‎گذاری در پتروشیمی و انرژی کمک می‎کند. او معتقد است که گردشگری اصفهان از مشکل کمبود هتل هم ضربه می‎خورد. با او درباره مسائل مهم در گردشگری اصفهان صحبت کرده‎ایم.

 چه فرصت‎های گردشگری در اصفهان وجود دارد که قبلا استفاده نشده است؟
اصفهان گنجینه‎ای فرهنگی با تایید یونسکو دارد و از‌این لحاظ کمی شبیه ونیز است. مردم به خاطر‌این که اصفهان یک شهر خاص، زیبا و تاریخی است، به آن می‎آیند. اصفهان، ظرفیت‎های گردشگری غیرقابل‎بحثی دارد. نمی‎دانم شما از کدام یک از‌این ظرفیت‎ها قبلا استفاده نکرده‎اید، ولی فکر می‎کنم برای داشتن صنعت گردشگری، نیاز به جای خواب و اقامت و هتل‎های کافی با سرویس مناسب دارید.‌این شاید مهم‎ترین موضوع است، چرا که هتل، یک فرصت جالب برای خوش آمدگویی به گردشگران است.

 منظورتان‌این است که در اصفهان کمبود هتل داریم؟
بله. در تمام کشورتان‌این مشکل را دارید.

 خیابان چهارباغ اصفهان، یک خیابان بسیار مشهور است که همیشه با خیابان شانزه لیزه پاریس مقایسه شده، اما اکنون تعداد زیادی پروژه عمرانی در آن اجرا می‎شود.‌این خیابان را دیده‎اید؟
نه. من به اطراف زاینده‎رود رفته‎ام و می‎دانم اصفهان شهر بسیار خوش‎ساخت و زیبایی است، اما آن را خیلی خوب نمی‎شناسم.

 اکنون برخی جاهای تاریخی اصفهان با مسائلی روبه‌رو است. مثل‌این که اجرای برخی پروژه‎های عمرانی در خیابان چهارباغ موجب شده‌این خیابان به‌اندازه قبل زیبا نباشد. آیا‌این مساله تاثیر منفی بر گردشگری اصفهان ندارد؟
نه. شهرهای تاریخی‌ایتالیا هم در‌این زمینه بحث‎انگیر هستند، شهرهایی با بخش‎های خیلی زیبا که خیابان‎های خیلی زشتی هم دارند، اما گردشگر به آن‎ها می‎رود، چون انتظار جاهای کاملا زیبا را ندارد، گرچه می‎خواهد زیبایی را در آن‎ها ببیند. در واقع بهتر است همه شهر را زیبا کنید، اما فکر نمی‎کنم زشتی بخش‎هایی از شهر موجب شود گردشگران به آن نیایند، چون‌این شهر خطرناک نیست. اگر اصفهان خطرناک بود، بحث فرق می‎کرد، اما نکته‌این است که اصفهان، شهر ناامنی نیست.

 منظورم ناامنی نیست. در واقع به دلیل ساختن برخی ساختمان‎ها در خیابان چهارباغ، ممکن است شهر به زیبایی گذشته نباشد.
مدیران نباید‌این کار را بکنند، چون باید جاهای تاریخی را زیبا نگه داشت، چرا که مردم به خاطر زیبایی آن‎ها به آنجا می‎روند. فکر می‎کنم کاهش وجه تاریخی‌این اماکن، یک ریسک است، چون باید تلاش کنیم آن‎ها را همان‎طور که هستند، حفظ کنیم.

 زاینده‎رود اصفهان در برخی از ماه‎ها خشک و بدون آب است در حالی که پل‎های تاریخی زیادی روی‌این رود است. فکر می‌کنید‌این چه تاثیری بر گردشگری اصفهان می‎گذارد؟
نبود آب در زاینده‎رود، یک اتفاق غم‎انگیز است. اگر زاینده‎رود آب داشته باشد، تصویر شهر زیباتر خواهد بود و به همین دلیل باید تلاش کرد در آن آب باشد. گردشگری، یک موضوع کلی و چندجانبه است و چنین نیست که یک عنصر باعث‌ایجاد گردشگری شود و دیگری نشود. اگر یک شهر زیبا باشد و مردم در آن احساس راحتی و امنیت کنند، به آن‎ می‎روند، اما اگر در یک شهر زیبا، کمبود هتل‎هایی با سرویس‎های خوب داشته باشیم، دیگر مردم به آن نمی‎آیند. پس گردشگری شامل بسیاری موضوعات است، نه فقط یک چیز.

 توافق پنج به علاوه یک، چه تاثیری بر گردشگری اصفهان خواهد گذاشت؟
فکر می‎کنم گردشگری اصفهان و‌ایران رشد می‎یابد، مثل گذشته که افزایش یافته بود. با‌این همه شما نیاز به جای خواب مناسب و هتل دارید و‌این، مهم‎ترین مساله است، چرا که گردشگران زیادی نمی‎توانند به اصفهان بیایند، چون جای خواب و هتل مناسب و کافی در آن وجود ندارد.

 وزارت خارجه آمریکا، اخیرا قانونی برای محدودیت معافیت ویزای شهروندانی که به‌ایران سفر می‎کنند، تصویب کرد.‌این قانون چطور بر گردشگری اصفهان تاثیر می‎گذارد؟
براساس آنچه دیده‎ام،‌این قانون بر تجارت تاثیر دارد. چرا که شرکت‫های بزرگ تصمیم می‎گیرند دیگر به‌ایران نیایند، چون آن‎ها تجارت‎های بزرگ در آمریکا دارند و دیگر نیازی به آمدن به‌اینجا ندارند. پس من جنبه تجاری موضوع را می‎بینم، اما‌این اتفاق می‎تواند بر گردشگری هم تاثیر بگذارد، گرچه شاید تاثیر کمتری باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code