موضوعات
اصفهان

اصفهان؛ الگوی پاکیزگی کشور

نویسنده: رویا امیری/ اصفهان - خبرنگار
شهرداری اصفهان در سال‌های اخیر، با تلاش و همت 4 هزار نفر در بخش‌های نظافت و رفت و روب، فضای خوب و رضایت‌بخشی را در این شهر ایجاد کرده است. مدیران شهری می‌گویند روزانه 45 میلیون مترمربع از معابر شهر اصفهان باید نظافت شود...
1396/09/08
   شهرداری اصفهان در سال‌های اخیر، با تلاش و همت 4 هزار نفر در بخش‌های نظافت و رفت و روب، فضای خوب و رضایت‌بخشی را در این شهر ایجاد کرده است. مدیران شهری می‌گویند روزانه 45 میلیون مترمربع از معابر شهر اصفهان باید نظافت شود.
در حال حاضر بیش از 40 درصد نظافت شهر به صورت مکانیزه و با ماشین‌آلات کوچک، متوسط و بزرگ انجام می‌شود که بر اساس برنامه اصفهان 1400 این عدد باید به 60 درصد برسد. هرچند در برخی از معابر شهری به‌ویژه در بافت سنتی امکان نظافت به صورت مکانیزه وجود ندارد.
معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان می‌گوید: امروز می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که در امر نظافت شهر با کمترین مشکل روبه‌رو هستیم. البته تا ایده‌آل شدن راه‌های زیادی در پیش است و این موفقیت را مرهون فعالیت‌های کارگران شهرداری و فرهنگ بالای شهروندان اصفهانی هستیم.
احمدرضا مصور توضیح می‌دهد: امکانات فعلی شهر اصفهان با ۳۷ سال پیش به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و اکنون از امکانات بسیار خوبی برخورداریم.
معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان بیان می‌کند: شهروندان عنصر اصلی حفظ نظافت شهر هستند و برای پاکیزگی شهرشان تلاش می‌کنند. روزانه 120 تن مواد قابل بازیافت در شهر اصفهان جمع‌آوری می‌شود در حالی که این عدد در گذشته 90 تن بود، زیرا این مواد از طریق شبکه‌های غیرمجاز جمع‌آوری می‌شد. با اصلاح رویه خواستار این بودیم که پسماندها مستقیما به کارخانه‌های بازیافت برود، زیرا اصفهان به دلیل فرهنگ مردم و همت شهرداری نسبت به سایر شهرها پاک و تمیزتر است.

فعالیت 24 ساعته سازمان خدمات موتوری
یکی از بخش‌های مهم شهرداری اصفهان بخش خدمات موتوری است که در زمینه تمیزی شهر و رفت و روب معابر و خیابان‌ها فعال است. این بخش همچنین در فصل‌های بارش باران و برف به پاک‌سازی معابر، آب  راه  ها، جوی‌ها و نهرها برای جلوگیری از آبگرفتگی در بارش‌های تند و پرحجم می‌پردازد.
مدیرعامل این سازمان با اشاره به ماموریت‌های ناوگان آن و کیفیت خدمات این سازمان به همشهری می‌گوید: سازمان خدمات موتوری یکی از سازمان‌های متعلق به شهرداری اصفهان است که در 365 روز سال به صورت 24 ساعته مشغول فعالیت است.
حمیدرضا صبور توضیح می‌دهد: انواع ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی در مناطق 15گانه شهرداری اصفهان وجود دارد و 5 فعالیت در سازمان به وسیله یا در ارتباط با آنها انجام می‌شود. نخست ماشین‌آلاتی همچون کمپرسی، آواربردار، بولدزر، بیل‌ مکانیکی، چرخ پلاستیکی، چرخ زنجیری، انواع تانکرها و همه ماشین‌آلات سنگینی است که در بخش عمران شهری از سوی شهرداری اصفهان مشغول فعالیت هستند.
وی اضافه می‌کند: دوم ماشین‌آلاتی شامل خودروی حمل پسماند خانگی، جارو، سیم تریلرها و... هستند که در زمینه ارائه خدمات شهری فعالیت دارند.
مدیرعامل سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان اذعان می‌کند: فعالیت سوم در ارتباط با تعمیرات و نگهداری کلیه ماشین‌آلات سبک و سنگین است که سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان آنها را انجام می‌دهد.
صبور توضیح می‌دهد: فعالیت چهارم خدمات موتوری شهرداری اصفهان اعزام گروه ضربت هنگام حوادث غیرمترقبه است. ماشین‌آلات این گروه به صورت شیفتی فعالیت‌ می‌کنند و در طول شبانه‌روز در حال آماده‌باش هستند. اگر اتفاقاتی از قبیل آتش‌سوزی، آب‌گرفتگی و دیگر حوادث غیرمترقبه در شهر رخ دهد، با توجه به اعلام مناطق 15‌گانه شهرداری، این ماشین‌آلات به منطقه مورد نظر اعزام می‌شوند تا به‌سرعت حادثه را رفع کنند.
وی درباره فعالیت پنجم سازمان اظهار می‌کند: این فعالیت در ارتباط با لایروبی و نظافت زاینده‌رود است. ماموران سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان هم در زمان پرآبی و هم در مواقع خشکی این رودخانه از ساعت 5 صبح تا 5 بعدازظهر به جمع‌آوری زباله‌هایی می‌پردازند که روزانه در آن ریخته می‌شود.

استفاده از ماشین‌آلات مکانیزه و خدمات‌رسانی بهینه
مدیرعامل سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان درباره عمر مفید ماشین‌آلاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌گوید: هرچند وضعیت شهرداری اصفهان در این زمینه رضایت‌بخش است، اما باید هر سال تعدادی ماشین‌آلات خریداری شود.
وی می‌افزاید: علاوه بر این، سعی کرده‌ایم ماشین‌آلاتی را که در بخش حوادث غیرمترقبه فعالند، به‌روزرسانی کنیم تا بتوان از آنها بهتر استفاده کرد.
صبور در مورد مکانیزه بودن ماشین‌آلات تاکید می‌کند: به طور یقین در اصفهان نوآوری‌های خاصی در استفاده از ماشین‌آلات وجود دارد و تقریبا همه خیابان‌های اصلی به صورت مکانیزه تمیز می‌شود.

نصب باکس‌های جمع‌آوری نخاله در شهر
رئیس اداره خدمات شهری شهرداری اصفهان به همشهری می‌گوید: نصب باکس‌های حمل نخاله در شهر به صورت مکانیزه انجام شده است. این کاری ویژه برای حفظ زیبایی و نظافت شهر است و به ایمنی شهروندان کمک می‌کند.
غلامرضا ساکتی اضافه می‌کند: با هدف حفظ پاکیزگی شهر و ایمنی شهروندان، برای جمع‌آوری نخاله‌های کمتر از حجم یک کامیون، سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان قراردادی با یک شرکت در قالب برگزاری مناقصه منعقد کرده است که بر اساس آن باکس‌های جمع‌آوری نخاله در شهر به صورت مکانیزه نصب می‌شوند.
ساکتی توضیح می‌دهد: باکس‌های حمل نخاله از زمان نصب در محل درخواستی تا ۴۸ ساعت برای پر شدن زمان دارند و به منظور همکاری بیشتر با شهروندان تا ۳ روز هم در محل درخواست‌شده باقی می‌مانند. ظرفیت این باکس‌ها نزدیک به ۳ تن است. بی‌شک اجرای این طرح به حفظ زیبایی و نظافت شهر و همچنین ایمنی بیشتر شهروندان کمک می‌کند.

   استفاده از تجهیزات مدرن؛ راهی برای پاکیزگی بیشتر
ارتقای کیفیت خدمات شهری ارائه شده به شهروندان با افزایش استانداردهای زیست‌محیطی و بهبود بهداشت شهری از طریق به‌کارگیری ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و پیشرفته امکان‌پذیر است و موجب بهبود سیستم‌های خدمات شهری و نظافت و پاکسازی شهر می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code