موضوعات
ایلام

‌گورستان تاریخی در میان باغ‌های خرم

نویسنده: پروین امامی/ خبرنگار استان‌ها
تنگ‌ قیر روستایی است در شهرستان سیروان استان ایلام. این روستا در فاصله 10 کیلومتری شهر سرابله و در 50 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است...
1396/07/25
تنگ‌ قیر روستایی است در شهرستان سیروان استان ایلام. این روستا در فاصله 10 کیلومتری شهر سرابله و در 50 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است.
 روستای تنگ قیر، آب و هوای کوهستانی دارد و از این رو، بهار و تابستانی معتدل و مطبوع دارد و پاییز و زمستانی سرد و خشک. یکی از موهبت‌های تنگ قیر، رودخانه‌ای است که از میان آن عبور می‌کند. رودخانه تنگ قیر، علاوه بر اینکه منظره زیبایی در روستا به وجود آورده است، موجب طراوت روستا و حاصلخیزی آن شده است.
تنگ قیر، دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که از جمله آن‌ها می‌توان به باغ‌های زیبای آن اشاره کرد. باغ‌هایی که به برکت رودخانه تنگ قیر، ساق و سلامت، میوه می‌دهند. در پاییز و بهار، تنگ قیر جلوه‌ای بسیار زیبا می‌یابد.
در بهار انبوه شکوفه‌ها و رنگ سبز روشن علفزارها و در پاییز رنگارنگی درختان انبوه، منظره‌ای بی‌نظیر می‌سازد. چشم‌انداز باغ‌ها و ارتفاعات این روستا، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. از جمله جاذبه‌های طبیعی روستای تنگ قیر می‌توان به خرم کوه و تنگ منصوری اشاره کرد.
 آرامگاه امامزاده سید جعفر، در محوطه‌ای مملو از زیبایی‌های طبیعی در این روستا قرار دارد که زیارتگاه اهالی تنگ قیر است. در این روستا قبرهای باستانی بسیاری وجود دارد که قدمت آن‌ها به هزاره اول پیش از میلاد مسیح می‌رسد.
 ارزش تاریخی تنگ قیر در کنار جاذبه‌های طبیعی، این روستا را مقصدی جذاب برای سفر ساخته است. محوطه و قبرستان تنگ قیر بیش از ده سال است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code