موضوعات
ایلام

گندم‌کاران ایلام گل کاشتند

نویسنده: مسعود هواسی ایلام – خبرنگار
محصول گندم کشاورزان استان ایلام از میزان پیش‌بینی شده بیشتر است...
1396/07/29
محصول گندم کشاورزان استان ایلام از میزان پیش‌بینی شده بیشتر است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام با بیان این مطلب به همشهری گفت: ازاردیبهشت ماه فرآیند خرید گندم دراستان آغاز شده است وایلام توانست ازبرنامه مصوب وزارت جهاد کشاورزی برای خرید این محصول پیشی بگیرد.
کامران سلیمان‌پوربا بیان اینکه امسال 225 هزارتن گندم ازکشاورزان ایلامی خریداری شده است، افزود: بهای کل گندم خریداری شده دراستان ایلام 295میلیارد تومان است که 265میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
سلیمان‌پورادامه داد: 30 میلیارد تومان از کل بهای پرداختی گندم خریداری شده از کشاورزان استان باقی مانده که عمدتا مربوط به شهرستان‌های شمالی است.

تسویه کامل طلب معوق کشاورزان
وی با بیان اینکه تا 28 خرداد سال جاری کشاورزانی که فایل پرداختی آنها به بانک‌های عامل داده شده به صورت صددرصد پرداخت شده‌اند، گفت: شاید مواردی وجود داشته باشد که بنا به دلایلی فایل پرداختی آنها مشکل داشته که فعلا بهای گندم آنها پرداخت نشده است.
مدیرعامل شرکت غله وخدمات بازرگانی استان ایلام با اشاره به اینکه مقررشده که تا 2ماه آینده بهای گندم کشاورزان پرداخت شود، اظهار کرد: بحث افزایش ظرفیت ذخیره سازی وبهبود وضعیت سیلوهای ذخیره ازبرنامه‌های ما بود که درهمین راستا 100 هزارتن به ظرفیت ذخیره سازی گندم استان اضافه شد به نحوی که 195هزارتن ظرفیت سیلویی استان درحال حاضربه 245 هزارتن رسیده و55 هزارتن دیگردردست اقدام است.

تولید گندم در دهلران
سلیمان پور با اشاره به تولید 50 درصد گندم استان در شهرستان دهلران اظهارکرد: با احتساب 3 سیلو دردهلران، یک سیلو درآبدانان و یک سیلو در دره‌شهر، 5 واحد 20 هزارتنی ذخیره گندم درحوزه جنوبی استان قرار دارد.
وی ادامه داد: سیلوهای ایلام جزوسیلوهای پیشرودرکشورهستند که در این راستا مسئول فنی وکنترل برای هرسیلودرنظرگرفته شد.
مدیرعامل شرکت غله وخدمات بازرگانی استان ایلام به وجود 4 واحد آردسازی دراستان اشاره وعنوان کرد: 2 واحد دیگر در دست اجرا وجود دارد که در راستای ارتقای کیفیت آرد استان نسبت به بهسازی و اصلاح فرآیند تولید خط‌های خود را به روزکردند وحتی 2کارخانه ما به طور کامل خط تولید خود را عوض کردند.

صادرات آرد به عراق
سلیمان‌پوربا بیان اینکه آرد تولیدی استان به کشور عراق صادر می‌شود و بازار عراق نیز استقبال خوبی از آرد ایلام دارد، اضافه کرد: 3 واحد آردسازی ما برای صادرات به کشور عراق است و به گونه‌ای پیش می‌رویم که فرآیند صادرات آرد ما مستمر شود.
وی به سن زدگی گندم در مزارع در برخی از فصول اشاره و اظهار کرد: این آفت آسیبی جدی برای کیفیت گندم است و خسارت مالی نیز برای کشاورز ایجاد می‌کند.
مدیرعامل شرکت غله وخدمات بازرگانی استان ایلام تصریح کرد: در بحث دانه روغنی کلزا نیزمتولی خرید هستیم که درسال گذشته 2 هزار تن و امسال نیز 6 هزار تن کلزا خریداری و بهای آن نیز که بالغ بر 16 میلیارد تومان بود به طور کامل پرداخت شد.
سلیمان‌پوربا اشاره به میزان سبوس موجود درآرد تولیدی ایلام افزود: آرد تولیدی ما درحال حاضر13درصد سبوس دارد که درراستای سلامت مردم است ودرتلاشیم تا میزان سبوس گیری را به 10 درصد برسانیم.
مدیرعامل شرکت غله وخدمات بازرگانی استان ایلام اظهارکرد: ازهمه واحدهای نانوایی دراستان می‌خواهیم ازهیچگونه بهبود دهنده برای تهیه خمیرنان استفاده نکنند چرا که کیفیت آرد استان نیازی به افزودنی‌های دیگرندارد و درصورت مشاهده این موارد برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code