موضوعات
ایلام

چاقوی کند قصابی‌های مجاز

نویسنده:
کشتار غیرمجاز دام درمناطق مختلف ایلام باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای قصابی شهر و استان شده است...
1396/07/12
کشتار غیرمجاز دام درمناطق مختلف ایلام باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای قصابی شهر و استان شده است.
به گزارش ایرنا، یکی از فروشندگان غیر مجاز گوشت قرمز در ایلام گفت: معمولا هر روز 4 گوسفند در خانه کشتار می‌کنم و پدرم در بسته‌های مختلف به مشتریان خاص خودمان به فروش می‌رساند.
وی که خواست نامش فاش نشود اظهار کرد: من مدرک فوق دیپلم دارم اما بیکار هستم و برای رهایی از بیکاری به این شغل رو آورده ام.
این فرد درآمد شغل خود را مناسب ارزیابی کرد و گفت: با همراهی پدرم که گوشت‌ها را برای فروش به شهر می‌برد و مادرم که کله پاچه‌ها را تمیز می‌کند و می‌فروشد، درآمد مناسبی داریم.
وی در خصوص نگرانی مردم از شیوع بیماری‌های مشترک دام و انسان نیز گفت: برخی از همسایگان ما از این وضعیت ناراضی هستند و از ما گوشت خریداری نمی‌کنند اما برخی دیگر که مشتری ثابت ما هستند و همواره گوشت با کیفیت به آنها فروخته‌ایم از این کار ما استقبال می‌کنند.
وی در خصوص خطرات آلودگی‌های ناشی از خونابه و ضایعات کشتارها نیز افزود: هر شغلی دردسرهای خاص خود را دارد و ما هم برای امرار معاش و تامین هزینه‌های زندگیمان مجبوریم چیزهایی تحمل کنیم.

تعطیلی برخی قصابی‌های شهر
در طرف مقابل این رونق، رکود واحدهای رسمی عرضه گوشت شهرایلام قرار دارد.
یکی از قصابان شهر ایلام گفت: متوسط فروش گوشت وی به کمتر از 40 درصد میزان معمول سال‌های قبل کاهش یافته که بیشترین علت آن مراجعه مردم به واحدهای کشتارغیرمجاز وبدون نظارت بهداشتی حومه و اطراف شهر است.
رضا احمدی اظهار کرد: قصابان دارای مجوز باید ماهانه علاوه برهزینه‌های جاری آب، برق، گاز و دستمزد کارگر، کرایه مغازه هم بپردازند که قصابان غیرمجاز این هزینه‌ها را ندارند.
وی اعتقاد دارد: خرید گوشت 2 هزار تومان زیر قیمت بازار از قصابان محلی غیرمجازنه تنها به نفع مردم نیست بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف و تب کریمه کنگو تهدیدی جدی برای سلامت آنان خواهد بود.

کاهش خرید گوشت قرمز از قصابی‌ها
رئیس اتحادیه قصابان شهر ایلام نیز ضمن تائید مشکلات موجود در قصابی‌های شهر ایلام گفت: فرهنگ سازی در زمینه استفاده و خرید گوشت قرمز از قصابی‌های مجاز نشده و مردم اطلاعی در خصوص بیماری‌های مشترک دام و انسان ندارند به همین دلیل در شهر ایلام مردم از قصابی‌های اطراف شهر بیشتر خرید می‌کنند.
سید جواد رسولی اظهار کرد: هر لاشه گوسفند پس از کشتار حداقل 2 کیلو گرم وزن کم می‌کند و اگر با قیمتی کمتر از میزان قصابی‌ها به آنها عرضه شود باز جبران قیمت واقعی را نمی‌کند.
وی ادامه داد: نظارت نکردن دامپزشک حین کشتار، بی‌توجهی به بهداشت، دفع غیربهداشتی خونابه وفاضلاب، وجود بیماری‌های مشترک میان دام وانسان ازدیگرخطرات وناخوشایندی‌های کشتارهای غیرمجاز است.
این مسئول افزود: همچنین دریک کشتارگوسفندی همراه لاشه تا سه کیلو گرم دنبه همراه گوشت به خریدارمی دهند درحالی که ما درعرضه هر کیلوگرم گوسفند تنها مجاز به اضافه کردن بیش از100 گرم دنبه هستیم.
رسولی گفت: کشتارهای غیرمجاز درحاشیه شهر و مهدی آباد و حمایت برخی از آنها در شهر ایلام تداوم دارد و هیچ کسی برای حمایت از صنف ما اقدامی عملی نمی‌کند.
وی ادامه داد: در کشتارگاه‌های غیر مجاز روزانه 2 برابر ما کشتار می‌کنند و می‌فروشند اما قصابان دارای مجوز با مشکل فروش مواجهند.
رسولی افزود: میزان فروش بیشترقصابی‌های دارای مجوز داخل شهر اکنون 25 درصد ظرفیت و روال معمول است تاجایی که برخی از آنها با بیش از30 تا 40 سال سابقه ورشکست شده اند.

برخورد شورای تامین با کشتار غیرمجاز
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام نیز کشتارهای غیرمجاز را تهدیدی جدی برای سلامت و بهداشت مردم استان می‌داند.
حشمت الله عسگری گفت: شورای تامین هرچه سریعتر با حمایت مراجع قضایی باید برای حفظ سلامتی شهروندان با کشتارهای غیر مجاز برخورد کند و دامپزشکی به این واحدها سامان دهد.
وی اظهارکرد: درکشتارگاه نظارت مستمر برسلامت کشتارها انجام می‌گیرد اما درکشتارهای غیرمجازاین امکان وجود ندارد که همین موجب شیوع بیماری‌های مشترک دام و انسان می‌شود.
این مسئول ادامه داد: شورای تامین ومراجع قضایی نسبت به بازرسی و برخورد با کشتارهای غیرمجازاقدام کنند تا علاوه برحفظ سلامت شهروندان، کشتارگاه ایلام با تهدید تعطیلی مواجه نشود.

کاهش فعالیت قصابی‌ها
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز گفت: حدود 75 قصابی در شهر ایلام وجود داشت که اکنون تنها 25 مورد آنها به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
یارالله نصیری اظهارکرد: بیشتر کشتارهای غیرمجاز درمهدی آباد و حاشیه شهرایلام فعالیت دارند که 80 درصد آنها مجوز ندارند.
وی ادامه داد: پایین بودن قیمت گوشت درکشتارهای غیرمجازموجب ورشکستگی قصابی‌های داخلی شهرایلام شده وبه همین خاطربیشترآنها تعطیل شده اند.
این مسئول تأکید کرد: تداوم این رویه موجب ورشکستگی صنعت کشتارگاه استان وبیکاری کارگران این کشتارگاه می‌شود به همین دلیل باید اقدام جدی صورت گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code