موضوعات
ایلام

واكسیناسیون علیه طاعون نشخواركنندگان

نویسنده:
طرح واكسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان در جمعیت دام سبك شهرستان دهلران از توابع استان ایلام آغاز شد. رئیس اداره دامپزشكی شهرستان دهلران به همشهری گفت: پیش بینی می شود در مدت یك ماه، واكسیناسیون حدود 180 هزار رأس گوسفند و بز، بره و بزغاله در مناطق روستایی و عشایری بصورت رایگان صورت پذیرد...
1396/06/05
طرح واكسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان در جمعیت دام سبك شهرستان دهلران از توابع استان ایلام آغاز شد.  رئیس اداره دامپزشكی شهرستان دهلران به همشهری گفت: پیش بینی می شود در مدت یك ماه، واكسیناسیون حدود 180 هزار رأس گوسفند و بز، بره و بزغاله در مناطق روستایی و عشایری بصورت رایگان صورت پذیرد. ایوب دارابی افزود: برای انجام این تعداد واكسیناسیون حدود یك میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای هزینه می شود.
وی ادامه داد: بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك یا PPR یك بیماری ویروسی با واگیری و انتشار سریع است كه عمدتاً نشخواركنندگان كوچك (گوسفند و بز) را مبتلا می كند. وی میزان واگیری بیماری را 90-80 درصد و میزان مرگ و میر را حدود 80-50 درصد دانست و افزود: در صورت انجام نشدن واكسیناسیون این بیماری باعث خسارت های اقتصادی سنگین به دامداران می شود.
همچنین رییس ادراه دامپزشكی شهرستان ملكشاهی از واكسیناسیون بیش از381 هزار نوبت سر دام به صورت رایگان در این شهرستان خبر داد و گفت: از هفته دولت سال 95 تا کنون بیش از 381 هزار و 300 نوبت سر واکسیناسیون توسط کارکنان دامپزشکی شهرستان ملکشاهی در مناطق روستایی و عشایری به صورت رایگان برای دامداران منطقه انجام پذیرفته است.
قدرت الله آزاد فر افزود: این تعداد واكسنایون شامل آبله، تب برفكی، آنتروتوکسمی، اکتیما گوسفند و بز، بروسلوز بره و بزغاله، تب برفکی، لمپی اسکین، شاربن، تیلریوز در گاو و بروسلوز گوساله بوده است..
وی ادامه داد: در این مدت 420 قلاده سگ نیز علیه بیماری هاری واکسینه شده است..
آزادفراظهار كرد: طی همین مدت 78 مورد بازدید، نمونه‌گیری و مراقبت‌های بهداشتی لازم با معاینه 3 هزار و 550 رأس دام، به منظور شناسایی کانون‌های بیماری و پیشگیری از شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام صورت پذیرفته و همچنین اقدام به معالجه 18 هزار و 250 رأس دام در کلینیک دامپزشکی شهرستان شده است.
وی اضافه كرد: مراقبت‌های بهداشتی فعال به صورت مستمر با انجام بازدید، نمونه برداری و تست‌های مختلف از مراکز آبزی پروری و زنبورستان‌ها و مرغداری‌ها در شهرستان انجام شده است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ملکشاهی اظهار کرد: نظارت‌های شرعی و بهداشتی قبل و بعد از کشتار در کشتارگاه دام صورت پذیرفته به طوریکه طی یکسال گذشته، 3 هزار و 761 رأس دام در کشتارگاه شهرستان تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی ذبح و به بازار عرضه شده است. وی ادامه داد: همچنین 3 هزار و 633 مورد بازدید از اماکن عرضه فرآورده‌های خام دامی شامل قصابی‌ها و کبابی‌ها انجام شده و 39 متخلف از ضوابط بهداشتی دامپزشکی به مراجع قضایی معرفی شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code