موضوعات
ایلام

کارشناس کشاورزی استان اعلام کرد

هزينه بالای حمل‌ونقل؛ دليل گراني‌ میوه

نویسنده:
مسافت‌هاي طولاني براي آوردن ميوه از نقاط مختلف كشور به ايلام به علت نبود تنوع توليد محصولات باغي باعث شده ميوه در ايلام گران‌تر از ساير استان‌هاي كشور باشد.
1393/06/29
  به گزارش مهر، استان ايلام خود مهد كشاورزي است ولي در توليد بعضي محصولات مثل محصولات باغي و توليد ميوه در جايگاه خوبي قرار ندارد و همين عامل باعث شده ميوه در اين استان گران‌ باشد. 
از ظرفيت‌هاي مهم آبي براي توسعه باغ‌های استان استفاده نمي‌شود
يك كارشناس مسائل كشاورزي در استان ايلام به مهر گفت: هم اكنون بيش از 15 رودخانه دائمی و فصلي در استان ايلام وجود دارد و كمترين استفاده از اين آب‌ها براي توسعه كشاورزي استان و به‌خصوص باغات استان انجام مي‌شود.  «محمد محمدي» بيان كرد: در بحث باغات، استان ايلام هم‌اكنون داراي توليدات كمي است كه بايد گفت تنوع توليد در استان پايين است. بايد روي اين بخش زياد كار شود و از ظرفيت‌هاي مهم هر منطقه براي توليد محصولات باغي بايد استفاده كرد.  وي افزود: به طور مثال خيار شهرستان در كشور معروف است كه بايد روي آن بيشتر كار شود يا در بحث محصولات باغي، نيز از پتانسيل‌هاي زيادي براي زردآلود و هلو برخوردار است. 
اين كارشناس بيان كرد: نبود تنوع توليد محصولات كشاورزي در استان ايلام باعث شده هر محصول از يك منطقه وارد استان شود كه اين اقدام به دليل مسافت‌هاي طولاني و هزينه‌هاي حمل‌ونقل باعث افزايش قيمت ميوه در استان شده است.  محمدي بيان كرد: توسعه باغات استان ايلام به‌منظور افزایش اشتغال و توليد در استان و كاهش قيمت از مهم‌ترين نيازهاي امروزي استان ايلام است كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد. 
 
هزینه‌های گزاف تولید
«محمد اكبري» يكي از ميوه‌فروشان استان ايلام اظهار كرد: گراني ميوه در ايلام به دليل مسافت‌هاي طولاني براي آوردن ميوه از ساير نقاط كشور است كه باعث مي‌شود هزينه حمل‌ونقل به قيمت ميوه اضافه شود.  وي افزود: از همه نقاط كشور مثل مازنداران، دزفول، كرمان و مشهد ميوه به استان ايلام آورده مي‌شود كه خود اين نقاط مسافت طولاني با استان دارند و بنگاه‌هاي ميوه مجبور هستند هزينه‌هاي گزاف بابت حمل‌ونقل بپردازند. همين امر موجب گراني ميوه مي‌شود.  وي افزود: از محصولات استان در بخش ميوه به دليل نبود كيفيت و كم بودن استقبال نمي‌شود و بايد گفت ميوه در استان ايلام نيازمند حركت جديد مسئولان و باغداران براي افزايش رشد كمي و كيفي است. 
 
برنامه‌هاي جهاد كشاورزي استان براي تنوع محصولات باغي
عبدالرضا بازدار رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام اظهار كرد: استان ايلام داراي 6 هزار هكتار باغ است كه از مجموع اين ميزان 3 هزار هكتار آن بارور و مابقي غيربارور است. 
وي افزود: كشاورزي مهم‌ترين ظرفيت  استان ايلام براي توسعه همه جانبه استان است و در اين راستا جهاد كشاورزي استان ايلام برنامه‌هاي مختلفي براي توسعه اين بخش دارد. 
بازدار بيان كرد: يكي از اين بخش‌ها باغداري است كه در استان و بيشتر نقاط، داراي ظرفيت  براي توسعه است. به‌منظور بهره‌گيري مناسب از زمين‌هاي شيب‌دار و توسعه باغات استان طرح نهال‌كاري در سايت الگويي باغباني ميشخاص شهرستان ايلام در 20 هكتار از اراضي اين منطقه اجرا شده است.  اين مسئول اضافه كرد: عمده توليدات استان ايلام شامل گردو، انگور، زيتون، زردآلو و مركبات است و برنامه ما در استان نیز توسعه باغات به‌صورت آبي و ديم است. اميدواريم بتوانيم 7 هزار هكتار اراضي ديم را به اين سطح اضافه كنيم.  وي تصريح كرد: توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي در استان ايلام با توجه به ظرفيت‌هاي استان در دستور كار قرار دارد و تسهيلات خوبي به طرح‌هاي اجرا شده پرداخت شده است كه براساس اعلام كارشناسان باغباني سازمان جهاد كشاورزي تا پايان فصل برداشت 14 هزار تن انواع ميوه از باغات استان برداشت شود.  رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام از آغاز مطالعه احداث 10 هزار هكتار باغ جديد در استان خبرداد و گفت: اين دستگاه اجرايي براي تحقق توسعه باغات استان برنامه‌هاي مختلفي تدوين كرده است.   عبدالرضا بازدار با اعلام اين خبر گفت: تنها 5 هزار هكتار باغ مثمر در استان ايلام وجود دارد كه در مقايسه با زمين‌هاي حاصلخير و مستعد و ميانگين كشور آمار قابل توجهي نيست.  100‌درصد محصولات باغي توليد شده در بازارهاي داخلي استان مصرف شده و فقط برخي محصولات باغي كه مازاد بر نياز بازار مصرف بوده به استان‌هاي همجوار حمل مي‌شود.  وي بيان كرد: توانايي سطح زيركشت باغات استان بالغ بر ۱۵ هزار تن انواع محصولات باغي است و آينده استان در این زمينه آينده روشني است، پيش‌بيني شده بالغ بر 6 هزار هكتار به سطح زيركشت محصولات باغي اضافه شود.  اين مسئول بيان كرد: در حال حاضر باغات انگور استان ايلام از وضعيت مطلوبي برخوردار هستند و پيش‌بيني مي‌شود حدود 8 هزار تن انگور در استان از ۷۰۰ هكتار سطح زير كشت برداشت شود. 
 
نبود تنوع توليد در استان
اين مسئول اضافه كرد: به‌عنوان مثال توليد توت‌فرنگي در فصل پاييز و بهار بيشتر از نياز بازارهاي داخلي استان بوده كه مازاد آن به استان‌هاي همجوار حمل مي‌شود.  وي با بيان اين‌كه با توجه به زمين‌هاي مستعد ايلام، اين استان مي‌تواند در بخش توسعه باغ‌هاي مثمر كه از درآمدزايي قابل توجهي نيز برخوردار‌ند، بهره‌مند شود، گفت: بايد زيرساخت‌هاي لازم نظير آب، تسطيح اراضي و... فراهم شود و همچنين مشوق‌هايي براي تشويق كشاورزان به باغداري فراهم شود تا بتوان نسبت به توسعه باغات در ايلام اقدام كرد.  بازدار يكي از اهداف مهم سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام را توسعه باغ‌هاي مثمر در اين استان عنوان كرد و افزود: سازمان جهاد كشاورزي استان ايلام به اين منظور برنامه‌ريزي لازم را انجام داده زيرا توسعه باغات علاوه بر طراوت و شادابي استان و تلطيف هوا و اقتصادي نیز هست. 
 وي تصريح كرد: تنوع كشت در استان ايلام پايين است در حالی که تنوع توليد از ضرورت‌هاي بخش كشاورزي است.  سهم مردم استان در بخش كشاورزي استان بيش از 99‌درصد است و با توجه به اين‌كه 700 هزار هكتار از زمين‌هاي استان قابل كشت است، بايد از اين فرصت براي توسعه و رونق و‌ آباداني در عرصه كشاورزي استفاده كرد.  بازدار افزود: بيش از 55 هزار نفر بهره‌بردار در بخش‌هاي مختلف كشاورزي در استان وجود دارد و سالانه بالغ بر يك ميليون تن محصولات كشاورزي در استان توليد مي‌شود.
 
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code