موضوعات
ایلام

موسم نشاط معنوی و اجتماعی

نویسنده: حجت‌الاسلام احمد زادهوش
در دو ماه رجب و شعبان انسان برای ورود به ماه ضیافت الهی آماده می‌شود و چه زیبا و نشاط آور است حال و روز کسی که با آمادگی مطلوب وارد ماه مبارک رمضان شود...
1396/03/06
در دو ماه رجب و شعبان انسان برای ورود به ماه ضیافت الهی آماده می‌شود و چه زیبا و نشاط آور است حال و روز کسی که با آمادگی مطلوب وارد ماه مبارک رمضان شود. این آمادگی البته نیاز به مهیا شدن شرایط و زمینه‌هایی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها، خلوت با خدای متعال و درخواست عاجزانه از او برای کسب لیاقت بندگی کردن است. آن‌گونه که از روایت‌های ائمه اطهار(ع) و کلام بزرگان استنباط می‌کنیم، از جمله توفیق‌های مهم آدمی این است که ماه رمضان را به خوبی درک كند و از برکت‌های پیدا و پنهان آن در مسیر رشد و تعالی معنوی خود و تقرب الی الله نهایت استفاده را ببرد. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می‌فرمایند: «در شب اول ماه رمضان خدای متعال به فرشتگان فرمان می‌دهد بهشت را برای روزه داران از امت محمد(ص) آراسته و آماده كنید، درهای جهنم را بر این روزه داران ببندید و تا پایان ماه باز نكنید.»
ماه رمضان، ماه بسیار بزرگ و عزیزی است و نمی‌توانیم عمق عظمت و جایگاه ویژه این ماه را به خوبی درک کنیم، مگر این که به کلام خدا و روایت‌های اهل بیت(ع) در این باره رجوع کنیم. تازه شاید بتوان بخشی از این موضوع را درک کرد؛ اگرنه شناخت حقیقت امر، کار اولیای خاص خدا و در رأس آنان حضرات معصومین(ع) است. نکتۀ مهم دیگر ناظر به لزوم توجه به برکت‌ها و کارکردهای ماه مبارک است که از آن جمله باید از تقویت روح تقوا و پرهیز از گناه یاد کرد که خود از فلسفه‌های روزه داری از منظر قرآن کریم به شمار می‌رود. این روح تقوامداری با توجه به این که انسان را از ارتکاب معاصی باز می‌دارد، موجب تقویت امنیت و آرامش در جامعه می‌شود و ناخودآگاه به پویایی و نشاط اجتماعی در بستر آموزه‌های دینی کمک می‌کند. از برکت‌ها و کارکردهای مهم ماه رمضان، افزایش نشاط معنوی انسان و به تبع آن نشاط اجتماعی در پرتو وحدت و همدلی و یکی شدن در مسیر بندگی خدای متعال است و این وحدت و یکپارچگی در نماز عید فطر تجلی ویژه‌ای می‌یابد. به این خاطر که مؤمنان پس از یک ماه روزه‌داری و عبادت و انس با قرآن و ادعیه، حال و هوای خوب معنوی می‌یابند و با حضور در نماز عید فطر، با نشان دادن وحدت ایمانی و دینی، پاک شدن از گناهان را جشن می‌گیرند.
مسلمانان در روزهای عادی سال به دلیل ناشكیبایی و خویشتن داری در مواجهه با وسوسه‌های نفسانی، بیشتر به سمت گناه و معصیت کشیده می‌شوند و حال آن که در ماه رمضان شاهد نوعی صبر درونی در وجود مردم هستیم که ریشه در تقوا و توکل برخدای متعال و استعانت از ائمه(ع) دارد. از جمله نتایج و دستاوردهای دیگر این ماه، افزایش روحیه ایثار و گذشت و مهربانی در میان مردم به خصوص اقشار ضعیف، فقرا و ایتام است. به ویژه این که از پانزدهم تا بیست و یکم ماه رمضان، هفته اکرام ایتام را در پیش داریم و در چنین ایامی به خصوص در سراسر کشور شاهد صحنه‌های بسیار زیبایی از نوع دوستی مردم کشورمان هستیم.
مردم ایران اسلامی به تأسی از سیره امیرالمومنین(ع) و فرزند برومندشان امام حسن مجتبی(ع) در یاری رساندن به محرومان و ایتام، خالق این صحنه هستند و چه خوب و پسندیده است که این صحنه‌ها را در همه روزهای سال شاهد باشیم.
حجت‌الاسلام احمد زادهوش
استاد حوزه علمیه قم
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code