موضوعات
ایلام

مهران؛ میزبان شایسته اربعین

نویسنده: مریم نظری و مسعود هواسی/ ایلام- گروه خبرنگاران
مرز مهران آماده پذیرایی از زائران عتبات عالیات است...
1396/07/30
مرز مهران آماده پذیرایی از زائران عتبات عالیات است.
به گزارش همشهری استاندارایلام از تکمیل پل روگذر مسیر ارغوان تا 5 آبان خبرداد. قاسم سلیمانی دشتکی در نشست برنامه‌ریزی ستاد اربعین استان ایلام که اواخر هفته گذشته برگزار شد، گفت: به گفته پیمانکاران تا پنج آبان پل روگذر مسیر ارغوان و نیز ۳۶ کیلومتر ازجاده ایلام به مهران تکمیل می‌شود و۳۰کیلومترباقیمانده این مسیر نیزبرای سال آینده تکمیل خواهد شد. وی افزود: زیرساخت‌هایی چون راه، آب، مخابرات، و برق تا قبل ازحضور زائران تکمیل و وسایل نقلیه ضروری چون بالگرد، خودروی آتش نشانی، جرثقیل، آمبولانس و خودروی حمل جسد برای اربعین تامین می‌شود. این مسئول ادامه داد: پل بان رحمان در مسیر ترشابه درحال نصب است و 3 نقطه حادثه خیز وخطرناک درمسیرترشابه به ملکشاهی واقع در روستاهای گنبد، ملک آباد وترشابه باید
اصلاح شوند.

کم بودن علائم راهداری
سلیمانی با نارضایتی از کم بودن علائم راهداری در طول مسیر منتهی به مهران گفت: گاردریل و نیوجرسی در این مسیر اندک است و دستگاه‌های مربوطه باید قبل ازاربعین این علائم را نصب کنند و برای نصب آن درحوزه تامین اعتبارمشکل وجود ندارد. وی اضافه کرد: باید تعداد ومکان‌های ایستگاه‌های صلواتی مشخص شود و برای جلوگیری ازاسراف وکاهش دورریزغذاها همه ایستگاه‌ها و آشپزخانه‌ها درروزبه صورت هماهنگ فقط یک غذا را تهیه وتوزیع کنند. استاندارایلام افزود: مدیریت پارکینگ‌ها وایجاد نظم وامنیت این توقفگاه‌ها توسط نیروی انتظامی انجام می‌شود وپارکینگ‌های محلی ساماندهی و شناسایی می‌شوند و ازایجاد توفقگاه‌های محلی درخارج از محدوده شهر جلوگیری خواهد شد.

به‌ کار‌گیری پلیس افتخاری زن
فرمانده مرزبانی استان ایلام نیزدر این نشست با اشاره به روند افزایش تردد زائران درمرزمهران، ازبه کارگیری پلیس افتخاری زن در گیت‌های کنترل و بازرسی خبر داد.
سرهنگ یحیی الهی با اشاره به اقدامات گسترده اجرایی مرزبانی استان در راستای ایجاد تمهیدات لازم برای زواراربعین حسینی اظهار کرد: با تعامل، همکاری وهماهنگی بسیارخوب بین دستگاه‌های اجرایی در بحث اربعین و تدابیرسلسله مراتب، بسیاری ازمشکلاتی که دراربعین سال گذشته داشتیم رفع شده و تردد زائران درحال حاضر به خوبی در حال انجام است. وی از به کارگیری پلیس‌های افتخاری زن درگیت‌های کنترل و بازرسی مرزبانی خبرداد و بیان کرد: در راستای کنترل ورود و خروج زائران ونگه داشتن حرمت بانوان شرکت کننده دراین کنگره عظیم و جهانی تعدادی ازخواهران آموزش دیده درگیت‌های کنترل وبازرسی به کارگیری شده اند.
سرهنگ الهی ادامه داد: زائرانی که قصد شرکت در کنگره عظیم اربعین را دارند به مقررات مرزی احترام بگذارند و از حمل اشیا و وسایل همراه ممنوعه در مرز مهران پرهیز کنند.

جانمایی 2 پارکینگ در مرز مهران
2 پارکینگ برای پارک خودرو در مرز مهران در نظر گرفته شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام نیز گفت: در داخل پایانه مهران نیز ۹۶ گیت آماده سرویس بوده و ایکس‌ری‌ها برای خدمات رسانی به زائران آماده شده است.
نورالله دلخواه افزود: درحال حاضر کل گروه‌های راهداری در تمام محورهای منتهی از استان ایلام به مرکز مهران مشغول به کار هستند و اقداماتی ماننند نصب نیوجرسی، نصب روشنایی، خط کشی، نصب تابلو و علائم در کل مسیر منتهی به مرز مهران در حال انجام است و تا ۵ آبان تمام پروژه‌ها به پایان می‌رسد. وی ادامه داد: در داخل پایانه مشکل آب شرب و سرویس‌های بهداشتی حل شده است  دلخواه با اشاره به این‌که در طول مسیر منتهی به مرز مهران در استان ایلام بحث آسفالت‌ریزی و لکه گیری در حال انجام است، افزود: به دلیل باریک شدن مسیر یکی از پل‌ها کارایی لازم را نداشت و برای نصب پل دوم تصمیم‌گیری شد که نصب این پل در حال انجام است و بزودی مراحل نصب آن به پایان خواهد رسید. وی اضافه کرد: کل گروه‌های راهداری در استان ایلام در آمادگی کامل هستند و پوشش کاملی روی محوری‌های منتهی به مرز مهران خواهند داشت و در طول مسیر نیز گشت‌های سیار در خدمت زائران خواهند بود.
دلخواه ادامه داد: سرعت حرکت خودروها در طول مسیر کنترل شده است و پلیس‌راه نیز در طول مسیر حضور دارد.
وی افزود: مرز مهران برای خروج و ورود زائران استان‌های قم، لرستان، مرکزی، البرز، تهران، قزوین، گیلان، مازندان و گلستان در نظر گرفته شده است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام به زائران پیشنهاد داد برای این‌که با مشکل مواجه نشوند از مرزهای در نظر گرفته شده برای ورود و خروج در مرز عراق استفاده کنند.

پایش سلامت در مرز مهران
آزمایش‌های غربالگری ویژه زائران اربعین در مرز مهران انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفت و گو با همشهری از انجام آزمایش غربالگری تب سنجی هنگام ورود زائران به داخل کشور از مرز مهران خبر داد و گفت: این اقدام به منظور جلوگیری از انتقال هرگونه عامل بیماری زا به داخل کشور صورت می‌پذیرد.
علی دلپیشه افزود: گروه‌های مبارزه با بیماری‌ها، گروه‌های مامایی برای مادران باردار و خدمت رسانی به سالمندان، کنترل آب آشامیدنی و مواد غذایی در این ایام در مسیرهای منتهی به مرز مهران و پس از بازگشت زائران مستقر می‌شوند.

نظارت ویژه بر موکب‌ها
وی همچنین بر لزوم رصد کیفیت و سلامت آب و مواد غذایی ارائه شده در موکب‌ها به زائران در ایام اربعین ۹۶ تأکید کرد.
دل پیشه اظهار کرد: تردد جمعیت در ایام منتهی به اربعین و پس از بازگشت زائران به حدی است که باید با دقت نظر و حساسیت ویژه روند کنترل‌ها انجام تا از ورود هرگونه عوامل بیماری زا به کشور جلوگیری شود.
وی ادامه داد: بهداشت آب و مواد غذایی در این زمینه بسیار تعیین کننده است چراکه هرگونه کوتاهی در نظارت بر موکب‌های عرضه کننده آب و غذا می‌تواند به حادثه‌ای جبران ناپذیر و انتقال بیماری ختم شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: امکان تردد نیروهای اورژانس در نزدیکی مرزها به سختی وجود دارد چراکه بالگردها در نزدیکی نقاط مرزی باید با هماهنگی مقامات ۲ کشور تردد کنند که نیازمند صرف وقت بسیاری است که امیدواریم در نشست‌های دوجانبه این موضوع با طرف عراقی مطرح و امکان اعزام نیروهای اورژانس حتی به داخل خاک عراق برای امدادرسانی به بیماران و مصدومان احتمالی وجود داشته باشد.

ایستگاه امر به معروف
دبیرستاد امربه معروف ونهی ازمنکراستان ایلام هم عنوان کرد: ستاد امربه معروف و نهی ازمنکربه منظورارائه خدمات فرهنگی و ارشاد و راهنمایی و تهیه پیوست امربه معروف و نهی ازمنکر برای دستگاه‌های خدمت رسان درمهران، به صورت ویژه در مهران فعال خواهد شد.
سردارصادق حسینی افزود: ایستگاه امربه معروف و نهی از منکر در ایام اربعین و در مرز بین المللی مهران به فعالیت مشغول خواهد شد.

آخرین وضعیت جاده ایلام- مهران
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام هم گفت: ازتونل آزادی تا پایانه مرزی مهران ۱۰۵ کیلومتراست که ۳۰ کیلومتر از این مسیر درسال‌های گذشته به بهره برداری رسیده و ۷۵ کیلومتر ازآن باقی مانده که حدود ۳۵ کیلومتر ازآن برای اربعین امسال آماده سازی و تحویل خواهد شد.
سیدکمال الدین میرجعفریان ازتکمیل مسیرارتباطی صالح آباد تا ورودی کنجانچم به طول۲۰کیلومترخبرداد وافزود: این مسیراکنون بیش از ۹۵ درصد پیشرفت دارد که تلاش می‌شود تا ظرف چند روز آینده تقاطع‌های جدا در این مسیر تکمیل و به هم وصل شود.

افتتاح بیمارستان صحرایی
دل پیشه همچنین از افتتاح بیمارستان صحرایی ۵۰ تختخوابی شهدای مازندران ویژه اربعین با حضور قاسم جان بابایی معاون وزیر بهداشت در مرز مهران خبر داد.
وی افزود: این بیمارستان با هزینه ۲۲ میلیارد تومان راه اندازی شده و دارای بخش‌های مختلف ازجمله بخش‌های بستری زنان و مردان،‌ای سی یو و رادیولوژی است.
دل پیشه افزود: ۲۵۰ دستگاه آمبولانس در استان ایلام و مسیر زائران اربعین مرز مهران مستقر می‌شود.
وی اضافه کرد: 6 بیمارستان استان ایلام برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی(ع) در آمادگی کامل قرار دارند.
 دلپیشه گفت: ۴ درمانگاه پزشکی در مرز بین المللی مهران در زمان پیاده روی اربعین حسینی برپا می‌شود.

حفظ سیمای شهری
از سوی دیگر شهردارمهران با اشاره به اهمیت نظافت وحفظ سیمای شهری گفت: درراستای توجه به زیباسازی محیط وهمچنین بهداشت و سلامتی شهروندان، شهرداری مهران اقدام به پاکسازی خیابان‌ها و پیاده روها و برداشت نخاله‌های شهر و محلات از جمله فازهای یک و چهار و سایر معابر اصلی شهر کرده است.
حجت شاکیان اظهار کرد: حوزه خدمات شهری شهرداری مهران به دلیل گستردگی و اهمیت این موضوع، در قالب گروهی به صورت فعال و همه روزه نسبت به جمع آوری نخاله‌های ساختمانی در شهر اقدام می‌کند.
وی هدف از اجرای طرح پاکسازی معابر شهر را ارتقای سلامت شهر و رفاه حال شهروندان خواند وگفت: با توجه به نزدیک شدن اربعین نیروهای شهرداری به صورت شبانه روزی با تجهیزات لازم تمام سعی خود را بکار می‌برند تا رضایت شهروندان و زائران را به دست آورند.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code