موضوعات
ایلام

مهاجرت؛ بلای جان بدره

نویسنده:
این روزها در شهرستان بدره مهاجرت به پدیده نام آشنایی تبدیل شده است و همه روزه شاهد خروج خانوارهایی از زنجیره تولید و اقتصاد روستاها هستیم که راه روشن خود را درشلوغی شهرهای مقصد می‌جویند...
1396/07/16
این روزها در شهرستان بدره مهاجرت به پدیده نام آشنایی تبدیل شده است و همه روزه شاهد خروج خانوارهایی از زنجیره تولید و اقتصاد روستاها هستیم که راه روشن خود را درشلوغی شهرهای مقصد می‌جویند.
یکی از جوانان اهل بدره که برای کسب شغل مهاجرت کرده است در این مورد به ایرنا گفت: موقعیت‌های شغلی بسیار کمی در بدره وجود دارد به خصوص بعد از اتمام پروژه اجرایی سد سیمره و عدم شروع بکار طرح تلمبه ذخیره‌ای، عملا هیچ پروژه‌ای دربدره برای کارکردن فعال نیست. محمدرضا عزیزی گفت: با وجود تحصیل در رشته برق و چند سال بیکاری و دنبال کردن راه‌های مختلف برای اشتغال حتی در رشته‌های غیرمرتبط،تنها راه چاره را در مهاجرت یافته است.

فرصت‌های محدود اشتغال
یکی دیگر ازجوانان تحصیلکرده ومهاجربدره‌ای دراین مورد اظهار کرد: تنها فرصت‌های موجود دربدره کشاورزی دیم و دامداری سنتی است که با توجه به وضعیت موجود مقرون به صرفه نبوده وبازدهی مناسب اقتصادی ندارند.
رحیم- د که دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری است، اعتقاد دارد: مرزی بودن استان ایلام، عدم توسعه راه‌ها، فقدان صنایع و توجیه اقتصادی نداشتن برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باعث شده است که عملا هیچ طرح صنعتی و تولیدی در این شهرستان فعال نباشد و در صورت ایجاد، خیلی سریع تعطیل شود.

شاخص‌های مورد توجه کمیته برنامه ریزی
از سوی دیگر فرماندار بدره در مورد پدیده مهاجرت در شهرستان بدره گفت: اشتغال و مهاجرت از شاخص‌های مهم مورد توجه کمیته برنامه‌ریزی در شهرستان بوده‌‌اند و مهم‌ترین اهدافی که در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بدنبال آن هستیم توجه به اشتغال، توسعه کسب و کارهای روستایی و عشایری، جلوگیری از مهاجرت و گسترش امکانات در بخش‌های کشاورزی و دامپروری است.
سیروس مرادحاصلی اظهارکرد: حاشیه 60 کیلومتری دریاچه سد سیمره، پرورش ماهی در قفس، پرورش آبزیان و کنار آبزیان درحاشیه دریاچه سد سیمره، مزارع پرورش ماهی سردآبی، ظرفیت گردشگری بسیار بالای شهرستان بدره با وجود 33 اثر ثبت شده ملی و مناظر طبیعی و ظرفیت‌های بالقوه حاصل از احداث سد سیمره همگی می‌توانند در ایجاد اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت موثر باشند.

برنامه‌های توسعه اشتغال روستاییان
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بدره هم در مورد فعالیت‌های صورت گرفته برای حل مشکل بیکاری روستاییان گفت: یکی از اهداف مهم جهاد کشاورزی توسعه اشتغال پایدار است که برنامه‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف تحت پوشش انجام می‌شود.
اصغر باباخانی اظهار کرد: استفاده بهینه از منابع آب و خاک، افزایش تولید در واحد سطح، اقتصادی کردن کشاورزی برای کشاورزان و افزایش درآمد آنان و اعطای تسهیلات در بخش‌های مختلف راههای هستند که برای افزایش انگیزه ماندن در روستا و تولید محصولات در حال انجام هستند.  وی گفت: پمپاژ آب از سد سیمره در سه ناحیه مختلف مطالعه شده است و درحال حاضر درمحور زرانگوش، زید و تلخاب عملیات آن اجرایی شده است و کار ایستگاه پمپاژ شهرک ولیعصر هم بزودی آغاز خواهد شد و مطالعات دشت دولگلاب هم در حال نهایی شدن است.
باباخانی تأکید کرد: با اجرای این طرح در مجموع 2 هزار و 500 هکتار به زمین‌های آبی منطقه افزوده خواهد شد و تولید محصولات کشاورزی حداقل 10 درصد افزوده می‌شود.
مدیرجهاد کشاورزی بدره گفت: با توسعه کشت گلخانه‌ای، اجرای طرح پرورش ماهی در قفس، گسترش کشت پسته و زعفران بعنوان اقلام جدید و پربازده، توسعه باغات در اراضی شیب دار و افزایش ضریب مکانیزاسیون دربخش کشاورزی درصدد هستیم تا به رفع مشکل بیکاری، افزایش درآمد خانوارها و نهایتا پیشگیری از مهاجرت بیشتر دست یابیم.

مختصات اشتغال و مهاجرت در بدره
شهرستان بدره با مساحت 56 هزار و 504 هکتارکه هم اینک دارای 2 بخش مرکزی وهندمینی است ومطابق آمار رسمی نفوس و مسکن سال 1395 دارای 4 هزار و 311 خانوار و 15 هزار و 614 نفر جمعیت است، سال 1347 از ناحیه روستایی به بخش بدره و ناحیه شهری ارتقا یافت.
بدره تا سال 1392 در تقسیمات کشوری در حوزه جغرافیایی شهرستان دره شهر بود که تیرماه همان سال از شهرستان دره شهر انتزاع و به شهرستان ارتقا یافت.
از جمعیت موجود در شهرستان بدره چهار هزار و 278 نفر شهری و 11 هزار و 336 نفر روستایی هستند.
با توجه به آمار رسمی نفوس و مسکن سال 1390 که بدره دارای سه هزار و 382 خانوار و 16 هزار و 478 نفر جمعیت بوده و این‌که از این تعداد 6 هزار و 34 نفر شهری و 10 هزار و 444 نفر روستایی بودند و مقایسه با آمار سال 1395 نتایج نگران کننده‌ای به دست می‌آید.
کاهش جمعیت شهرستان برغم افزایش خانوارها، کاهش جمعیت روستایی درون شهرستان و افزایش جمعیت شهری نشان از تمایل مردم روستاها برای مهاجرت دارد و نکته دیگر این‌که با وجود ماندگاری خانوارها و کاهش جمعیت می‌توان فهمید که قسمت عمده‌ای از مهاجران را جمعیت جوان و نیروی کار پرتوان تشکیل داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code