موضوعات
ایلام

فرسودگی قبل از افتتاح

نویسنده:
طرح‌های عمرانی زیادی درمناطق مختلف ایلام همچنان نیمه تمام است...
1396/08/02
طرح‌های عمرانی زیادی درمناطق مختلف ایلام همچنان نیمه تمام است.
به گزارش ایرنا، دولت درسال‌های گذاشته سعی داشته تا با اجرای طرح‌های مختلف زیربنایی به گونه‌ای نارسایی‌ها و محرومیت‌های ناشی از بی‌توجهی به این استان مرزی را جبران کند، اما به دلیل محدودیت اعتباری بسیاری از این طرح‌ها با گذشت بیش از یک دهه هنوز ناتمام مانده و به سرانجام نرسیده اند.

مجتمع فرهنگی - هنری دهلران
این طرح توسط اداره کل راه و شهرسازی در شهرستان دهلران با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که 85 درصد پیشرفت دارد و اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری 252 میلیون تومان برآورد شده است.

مجتمع فرهنگی سرابله
این طرح توسط اداره کل راه و شهرسازی در شهرستان چرداول با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که 95درصد پیشرفت دارد و اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری 40میلیون تومان برآورد شده است.

مجتمع فرهنگی - هنری مهران
این طرح توسط اداره کل راه وشهرسازی درشهرستان مهران با هدف تامین فضای فرهنگی مناسب برای جوانان این شهرستان در دست اقدام است که درصد پیشرفت آن مناسب نیست و اعتبار مورد نیاز آن برای بهره برداری 350 میلیون تومان برآورد شده است.

ساختمان سد سیکان
ساختمان سد سیکان یکی از پروژه‌های نیمه تمام ایلام است که در شهرستان دره شهر بوده و دستگاه مجری آن شرکت آب منطقه‌ای استان است.
این طرح با هدف تامین آب آشامیدنی و صنعتی این شهرستان اجرا می‌شود که تاکنون پیشرفت زیادی نداشته و جرو طرح‌های نیمه تمام محسوب می‌شود و برآورد اعتبار مورد نیاز آن 400 میلیون تومان بوده و قانون تشویق سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب از ظرفیت‌های قانونی پیشنهادی این طرح است.

ارتقای تصفیه خانه فاضلاب ایلام
این طرح با هدف بالا بردن سطح بهداشت عمومی و جمع آوری فاضلاب شهری توسط شرکت آب و فاضلاب شهری ایلام انجام می‌شود و پیشرفت آن 40 درصد است.

تکمیل درمانگاه شبانه روزی ملکشاهی
این طرح با هدف ارایه مطلوب خدمات بهداشتی و درمانی و کاهش تردد شهروندان در سفرهای درون استانی برای برخورداری از خدمات درمانی در ملکشاهی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی انجام می‌شود و پیشرفت آن 28 درصد است.

احداث دبیرستان 12 کلاسه شهرستان ایوان
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای آموزشی در شهرستان ایوان توسط نوسازی مدارس اجرا می‌شود و پیشرفت آن 38 درصد است که 2 میلیارد و 300 میلیون تومان برآورد اعتبار شده است.

ساخت استخر سرپوشیده سرابله
این طرح با هدف احداث و توسعه فضای ورزشی در شهرستان چرداول توسط نوسازی مدارس اجرا می‌شود و پیشرفت آن 72 درصد است که 400میلیون تومان برآورد اعتبار شده است.

ورزشگاه 15 هزار نفری ایلام
ورزشگاه 15 هزار نفری ایلام 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همچنان نیازمند 3 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار است تا تکمیل شده و به بهره برداری کامل برسد. این ورزشگاه دارای سالن بیلیارد به مساحت 360 مترمربع، سالن تنیس روی میز به مساحت 360 مترمربع، سالن تیراندازی به مساحت 420 مترمربع، رختکن بازیکنان و داوران، اتاق کمک‌های اولیه، جایگاه خبرنگاران، تاسیسات آتش نشانی، جایگاه نیروی انتظامی، سالن مصاحبه و پیست 8 خطه استاندارد و 400 متر سالن فضای بازاداری برخوردار است.

واحد الفین پتروشیمی ایلام
واحد الفین پتروشیمی ایلام یکی دیگرازطرح‌های طولانی ساخت استان است که عملیات اجرایی آن ازسال 1380 آغازشد واکنون با سپری شدن بیش از16سال هنوز بطورکامل به بهره برداری نرسیده است.
این طرح بخاطراشتغال زایی واستفاده ازظرفیت نفت وگازاستان یکی از طرح‌های مهم بشمارمی رود اما به دلیل کمبود اعتبار، تنها فاز اول آن به بهره برداری رسیده و واحد الفین آن افتتاح نشده ولی در آستانه بهره برداری قرار دارد.

سیمان دهلران
یکی از پروژه‌های مهم نیمه تمام در حوزه جنوب سیمان سه هزار و 300 تنی دهلران است که کار اجرایی آن در سال 1381 آغاز شد و با وجود 85 درصد پیشرفت و نصب ماشین آلات در سال 93 برای تولید سیمان از کلینگر آماده است که بدلیل شکایت کارگران از پیمانکار پروژه سیمان دهلران با تدبیراداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این طرح تعطیل شده است.  راه اندازی این طرح در ایجاد اشتغال پایدار و استفاده از ظرفیت معادن استان نقش بسزایی دارد که با ظرفیت 3 هزار و 300 تن در روز برغم سال‌ها سپری شدن از عملیات اجرایی و صرف هزینه زیاد و اشتغالزایی مستقیم 200 نفری و 2 هزار نفری غیر مستقیم از طرح‌های با اهمیت این استان بشمار می‌رود.

تونل کبیرکوه
از دیگر پروژه‌های نیمه تمام استان حفر تونل کبیر کوه به طول هزار و 400 متر است که عملیات اجرایی آن از سال 1388 آغاز شد ولی بدلیل کمبود اعتبار با توجه به نیاز طرح به 100میلیارد تومان همچنان از طرح‌های ادامه داروسریالی این استان بشمارمی رود.
این طرح بدلیل ازبین بردن 30 کیلومترگردنه پرپیچ وخم مسیردره شهر به آبدانان وپیشگیری ازحوادث مرگبارجاده‌ای ازطرح‌های مهم در بخش راهسازی بشمارمی رود واکنون تنها 40 درصد پیشرفت دارد.

طرح راه آهن ایلام
یکی دیگر از طرح‌های ناتمام استان ایلام پروژه راه آهن است که از سال 1390 عملیات مطالعاتی آن آغاز شد و قراراست بزودی توسط بخش خصوصی اجرایی شود.  این طرح به واسطه مرزی بودن استان، تردد میلیونی زائران به عتبات عالیات و همچنین صادرات کالا به کشور عراق از اهمیت بسزایی برخوردار است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code