موضوعات
ایلام

عسل ناشناخته ایلام

نویسنده: مریم نظری/ ایلام- خبرنگار
عسل تولیدی در ایلام به رقم کیفیت مرغوب، مشتری ندارد...
1396/05/22
عسل تولیدی در ایلام به رقم کیفیت مرغوب، مشتری ندارد.
به گزارش همشهری، زنبورداران ایلامی این روزها مشغول برداشت عسل هستند، محصولی که به دلیل وجود گیاهان شهدزا در استان از کیفیت بالایی برخوردار است ولی نشان تجاری ندارد.
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام در این باره اظهار کرد: اکنون برداشت عسل درنقاط مختلف استان ایلام آغازشده وپیش بینی شده بیش از۶۰۰ تن عسل در استان برداشت شود.
محمد تراب میری تصریح کرد: تولید عسل در استان ایلام از کیفیت بالایی برخورداراست و علاوه بر تامین نیازهای استان به دیگر نقاط کشور نیز ارسال می‌شود.
وی افزود: البته تولید عسل در استان باعث اشتغالزایی خانوارهای زیادی نیز شده است.

برداشت عسل در چرداول
اقبال گراوند مدیرجهاد کشاورزی شهرستان چرداول هم در این زمینه گفت: حدود ۱۱۵ زنبورستان در شهرستان چرداول وجود دارد که سالانه بیش از ۷۰ تن عسل در این شهرستان برداشت می‌شود.
وی گفت: عسل تولیدی در شهرستان به دلیل وجود گل و گیاهان زیاد از کیفبت بالایی برخوردار است و به دیگر نقاط کشور ارسال می‌شود.
گراوند افزود: بیش از ۱۶۲ نفر در کار زنبورداری در شهرستان چرداول مشغول به فعالیت هستند.

کاهش تولید عسل در ملکشاهی
علی حسینی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملکشاهی نیز افزود: با توجه به شرایط نه چندان مناسب بارندگی فصل بهار در این شهرستان امسال با ۴۰ درصد کاهش تولید روبرو خواهیم بود و پیش بینی می‌شود ۶۰ تن عسل برداشت و تولید شود.
وی یکی از مشکلات تولید عسل در این شهرستان را نبود صنایع بسته بندی عنوان کرد و افزود: از سرمایه گذاری در این بخش با ارائه تسهیلات با بهره پایین حمایت می‌کنیم.

تولید ۳۰ تن عسل در بدره
اصغر باباخانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بدره نیز گفت: در این شهرستان بیش از دو هزار و ۵٠٠ کلنی زنبور عسل فعال وجود دارد.
وی بیان کرد: سالانه به طور میانگین ٣٠ تن عسل با کیفیت مرغوب تولید وروانه بازار‌های داخل استان وسایر استانها به خصوص تهران می‌شود.
باباخانی اضافه کرد: ارزش عسل تولید شده در شهرستان مبلغی بالغ بر ٩ میلیارد ریال برآورد می‌شود و تعداد ١٠٠ نفر بهره بردار به طورمستقیم ودر زمان برداشت ٣۵٠ نفر به صورت فصلی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بدره گفت: آب و هوای مناسب و طبیعت زیبای شهرستان بدره سبب شده است زنبورداری در این شهرستان رونق خاصی داشته باشد.
باباخانی با بیان اینکه در شهرستان بدره 40 زنبورستان وجود دارد که شامل 2500 کلونی زنبور عسل است، افزود: به صورت مستقیم 100 نفر در این بخش مشغول فعالیت است و به صورت فصلی نیز 350 نفر در این بخش فعالیت دارند.

خدمات ارائه شده به زنبورداران
باباخانی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود 30 تن عسل مرغوب از کلون‌های این شهرستان برداشت شود گفت: ارزش عسل تولید شده در شهرستان مبلغی بالغ بر ٩ میلیارد ریال برآورد می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بدره تصریح کرد: تلاش کردیم خدمات ارائه شده به زنبورداران این شهرستان ساماندهی شود که ایجاد تشکل‌های تعاونی تولید در این بخش، صدور دفترچه زنبور داری و صدور کارت تردد را از جمله خدمات مهم در بخش زنبورداری عنوان کرد.  باباخانی در ادامه بیمه نمودن کلنی‌های زنبور عسل از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و برگزاری کلاس‌های آموزشی و تامین خوراک یارانه ای(خمیر شیرین ) را از دیگر خدمات ارائه شده توسط سازمان جهاد کشاورزی به زنبورداران این شهرستان عنوان کرد.

برداشت سالانه 550 تن عسل در استان
مهرداد مرادی ازکارشناسان جهاد کشاورزی استان ایلام هم در این باره به همشهری می‌گوید: میانگین به طور متوسط سالانه 550 تن عسل از کندوهای استان ایلام به دست می‌آید.
وی با بیان این‌که بیشترین عسل برداشتی در استان مربوط به شهرستان ایلام است می‌گوید: بیشترین تعداد کندو نیز در شهرستان ایلام قرار گرفته است.

مشکلات زنبورداران ایلامی
این کارشناس گفت: در استان ایلام 1109 زنبوردار وجود دارد که محصول عسل این زنبورداران علاوه بر مصرف داخلی به استان‌های هم جوار نیز صادر می‌شود.
مرادی به عمده مشکلات زنبورداران اشاره می‌کند و می‌افزاید: بالا بودن نرخ شکر و کم بودن میزان شکری که در اختیار زنبورداران قرار می‌گیرد، همچینن اعطا نشدن تسهیلات به زنبورداران از مشکلات اصلی زنبورداران به شمار می‌رود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code