موضوعات
ایلام

طعم شیرین زاگرس

نویسنده: علی‌اصغر صادقی /خبرنگار استان‌ها
‌زنبورداری یکی از سودآورترین مشاغل دنیا است. هر چند که زنبورداران حرفه‌ای معتقدند برای ورود به این حرفه باید مدتی برای زنبوردار دیگری کار کرد تا آمادگی لازم به دست آید...
1396/05/18
‌زنبورداری یکی از سودآورترین مشاغل دنیا است. هر چند که زنبورداران حرفه‌ای معتقدند برای ورود به این حرفه باید مدتی برای زنبوردار دیگری کار کرد تا آمادگی لازم به دست آید. کوه‌ها و دشت‌های ایران رویشگاه انواع گیاهانی هستند که هم زنبور عسل به آن‌ها رغبت ویژه‌ای دارد و هم عسل حاصل از آن‌ها دارای ارزش غذایی بالا و خواص دارویی مطلوبی است. پرورش زنبور عسل و تولید عسل و مشتقات آن، مدتی است موجب افزایش اشتغال‌زایی در غرب کشور شده است. کردستان، کرمانشاه و ایلام در حال بهره‌برداری از امکانی هستند که شاید سال‌ها آن طور که باید و شاید به آن پرداخته نشده بود. موضوع اقتصاد مقاومتی چند سالی است که توجه ویژه اهالی بازار کسب و کار را برانگیخته است. تکیه بر تولید داخل و ایجاد امکان صادر کردن این تولیدات، اهدافی هستند که در اقتصاد مقاومتی دنبال می‌شوند. می‌توان گفت زنبورداری در سال‌های اخیر، توانسته خود را به استانداردهای اقتصاد مقاومتی نزدیک کند.
ایلام استانی است کوهستانی در غرب کشور که رویش انواع گل و گیاه در آن فرصت بسیار مناسبی برای زنبورداری به وجود آورده است. گفته می‌شود حدود 87 درصد مساحت ایلام را منابع طبیعی تشکیل داده است. گونه‌های گیاهی شناخته شده در این استان به بیش از هزار گونه می‌رسند و به گفته کارشناسان منابع طبیعی 550 نوع از این گیاهان خاصیت شهدزایی دارند و باب طبع زنبوران عسل. شهرت عسل ایلام به سال‌های خیلی دور برمی‌گردد. در گذشته عسل کوهی در ایلام به وفور یافت می‌شد و به عنوان یکی از غذاهای محلی میان مردم رایج بود. نکته‌ای در بابا کیفیت عسل وجود دارد که شاید کمتر چیزی در مورد آن شنیده باشیم. آن هم این است که میزان رطوبت عسل یکی از اصلی‌ترین نکات در تعیین شفابخشی و میزان پرفایده بودن آن است. گفته می‌شود میانگین استاندارد رطوبت در عسل 18 درصد است و اگر در محصولی به کمتر از 17 درصد برسد، خاصیت شفابخشی خواهد داشت و در زمره عسل‌های نادر جهان قرار خواهد گرفت. نکته این جا است که این شاخص در برخی از محصولات عسل ایلام، به کمتر از 13 درصد هم رسیده است. کیفیت بالای عسل تولید شده در ایلام و شرایط مناسب برای پرورش زنبور عسل باعث شده است که زنبورداری به یکی از مشاغل درآمدزا در روستاهای این استان تبدیل شود. همچنین در روستاهای ایلام، محصولات دیگری نظیر گرده زنبور، ژله رویال و موم هم تولید می‌شود و ساخت کندوی چوبی هم حرفه دیگری است که عده‌ای را صاحب شغل کرده است.
گفته می‌شود تنها در شهرستان ملکشاهی ایلام، بیش از 9 هزار کلونی زنبور عسل وجود دارد و این شهرستان می‌تواند امسال بیش از 60 تن عسل تولید کند. کارشناسان تخمین می‌زنند که این میزان محصول می‌تواند درآمدی 40 میلیارد ریالی برای این شهرستان به همراه داشته باشد. بسته‌بندی و همچنین آموزش به زنبورداران برای بهره‌برداری بهتر از کندوها، نکاتی است که ظاهرا تاکنون به صورت جدی پیگیری نشده است. هر چند که مدتی است کلاس‌های آموزشی برای زنبورداران برگزار می‌شود. چرداول یکی دیگر از شهرستان‌های ایلام است که سالانه در آن بیش از 70 تن عسل تولید می‌شود و این محصول به شهرهای مختلف کشور فرستاده می‌شود. شهرستان بدره ایلام نیز سالانه بیش از 30 تن عسل مرغوب به بازار می‌فرستد که بسیاری از آن راهی پایتخت می‌شود. گفته می‌شود در مجموع استان ایلام سالانه بیش از 600 تن عسل تولید می‌کند و علاوه بر تامین نیازهای خود، باقی کشور را نیز از این محصول مرغوب بهره‌مند می‌کند. زنبورداری در این سال‌ها به یکی از مشاغل رایج در ایلام تبدیل شده که برای خانواده‌های بسیاری درآمدزایی دارد.
کردستان نیز یکی از استان‌های غربی ایران است که از حیث بهره‌مندی از طبیعت حاصلخیز، در رده‌های بالا ایستاده است. این استان نیز به دلیل داشتن کوهستان‌ها و دشت‌های پر گل و گیاه، یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های تولید عسل در کشور است. گفته می‌شود سالانه در استان کردستان، بیش از یک میلیون و 150 هزار کیلوگرم عسل تولید می‌شود. مطابق آخرین آمارهای اعلام شده از جهاد کشاورزی استان، در حال حاضر چهار هزار نفر در این استان به زنبورداری اشتغال دارند و حدود 1250 نفر از آن‌ها از جمله زنبورداران حرفه‌ای کشور هستند. صرفه اقتصادی پرورش زنبور عسل به قدری بالا است که حمایت از زنبورداران حرفه‌ای را یکی از مهم‌ترین راه‌های برای متحول کردن اقتصاد کردستان می‌دانند. سقز، سنندج، کامیاران و مریوان چهار شهرستانی هستند که بیشترین میزان تولید عسل در کردستان را دارند.
کرمانشاه یکی دیگر از استان‌های غربی است که پرورش زنبور عسل در آن موجب اشتغالزایی بسیاری شده است. مطابق آمار جهاد کشاورزی استان، سالانه 3100 تن محصول عسل کرمانشاه است و حدود 3 هزار نفر هم از این طریق صاحب شغل هستند.
یکی از مشکلاتی که زنبورداران در کردستان و سایر استان‌های پرورش دهنده زنبور عسل از آن شکایت دارند، ورود افراد غیرحرفه‌ای به زنبورداری است. این افراد تعداد کندوها را بدون توجیه اقتصادی و بدون این که نیازی به آن‌ها باشد افزایش می‌دهند و با ارائه محصول بی‌کیفیت و تقلبی به بازار، اعتماد را از مشتریان سلب کرده‌اند و همین  موجب کاهش قیمت عسل شده است.
از طرف دیگر نداشتن صرفه اقتصادی در تولید طبیعی عسل برای عده‌ای از زنبورداران موجب شده است که به تولید صنعتی عسل روی بیاورند و این مسائل چرخه‌ای را ساخته است که می‌تواند به این رکن مهم اقتصاد مقاومتی ضربه وارد کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code