موضوعات
ایلام

ساماندهی معادن جنب رودخانه

نویسنده: مریم نظری ایلام - خبرنگار
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام از ساماندهی معادن شن و ماسه رودخانه ای با هدف جلوگیری از تخریب محیط زیست و افزایش بازده برداشت خبر داد.
1396/05/09
 یارالله نصیری با بیان این‌که واگذاری و نظارت براین حوزه سیستماتیک وهدفمند می‌شود، گفت:12 نوع ماده معدنی در جغرافیای استان ایلام شناسایی شده است که تمام آنها در گروه کانی‌های غیر فلزی بوده و استان فاقد معادن فلزی است.
وی اضافه کرد: ارزش اقتصادی پایین برخی از این مواد، استخراج و بهره برداری از آنها را فاقد توجیه اقتصادی کرده است.
نصیری خاطرنشان کرد: درگذشته اعتبارات حوزه اکتشاف مواد معدنی درسطح وسیعی پیش بینی می‌شد اما چند سالی است که منابعی برای این مهم اختصاص نیافته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام به آمارمجوزهای معدنی صادره اشاره و اظهار کرد: تاکنون 87 فقره پروانه معدن درعرصه ای به مساحت 27 کیلومترمربع صادر شده است که 68 فقره آنها فعال است.
 وی افزود: براساس محاسبات صورت گرفته ذخایرمعادن دارای مجوز بالغ بر 401 میلیون تن برآورد می‌شود که بالغ بر 625 نفر در این بخش مشغول به کار هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام ادامه داد: در گذشته صدور مجوز فعالیت و نظارت بر معادن شن و ماسه رودخانه ای در حوزه اختیارات دفتر فنی استانداری‌ها بود که با اصلاح قانون معادن از سال 91 به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها واگذار شد.
وی با بیان این‌که تا قبل از سال 91 امور مربوط به این معادن به صورت سنتی انجام می‌شد، خاطرنشان کرد: بعد از انتقال پرونده آنها به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت؛ ابتدا حریم معادن از نظر منابع طبیعی، وسعت، میزان استخراج و بهره برداری مشخص شده و فرایند نظارت بر آنها از حالت سنتی، به مکانیزه تبدیل شد و با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی، فعالیت بهره برداران این معادن به صورت مستمر پایش می‌شود.
نصیری بیان کرد: به منظور افزایش بهره وری نیروی کار، آگاه سازی معدنکاران با اصول فنی برداشت، ایمن سازی و نگهداری معادن، افزایش راندمان استخراج، دوره‌های آموزشی منسجم و مناسب درسطح کارشناسان فنی، بهره برداران و مدیران معادن برگزار می‌شود که نتایج مناسبی به همراه داشته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code