موضوعات
ایلام

محله

رنج حاشیه‌نشینی در محله چالیمار پایانی دارد

نویسنده: مریم نظری / ایلام- خبرنگارهمشهری
وجود سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها به یک معضل اساسی در کل کشور تبدیل شده است. این سکونتگاه‌ها علاوه بر این‌که نمای شهر را برهم می‌زنند، به منابع طبیعی هم خساراتی وارد می‌کنند. تخریب جنگل‌ها و قطع درختان برخی از این خسارات هستند...
1394/11/05
وجود سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها به یک معضل اساسی در کل کشور تبدیل شده است. این سکونتگاه‌ها علاوه بر این‌که نمای شهر را برهم می‌زنند، به منابع طبیعی هم خساراتی وارد می‌کنند. تخریب جنگل‌ها و قطع درختان برخی از این خسارات هستند.
ایجاد و توسعه سکونتگاه‌های غیررسمی علاوه بر این‌که مشکلات فراوانی را برای مسئولان به همراه دارد، سبب بروز مشکلات متعدد برای خود ساکنان این مناطق نیز می‌شود.  یکی از علل اصلی ایجاد مناطق حاشیه‌نشین در ایلام، مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر است که سبب گسترش روزافزون سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهر شده است.
از آنجا که مناطق حاشیه‌نشین جزو سکونتگاه‌های غیررسمی به شمار می‌روند، مسئولان به این مناطق آن گونه که به دیگر مناطق رسیدگی می‌کنند، توجه نشان نمی‌دهند. این بی توجهی‌ها مشکلات متعددی را برای ساکنان به وجود آورده است.
هم اکنون 4 منطقه در شهر ایلام به عنوان مناطق حاشیه ای شناخته شده اند که متاسفانه خدمات رسانی در بخش‌های مختلف از قبیل آب، برق، بهداشت، خدمات شهری و خدمات دیگر به آنها با مشکل روبه‌رو است.
یکی از مناطق حاشیه‌نشین شهر ایلام منطقه «چالیمار» است که وسعت آن هر سال افزایش می‌یابد و ساکنان آن درگیر مشکلات فراوانی هستند.

نبود آسفالت در کوچه‌ها و خیابان ها
یکی از ساکنان چالیمار در خصوص مشکلات این منطقه به همشهری می‌گوید: متاسفانه آسفالت نبودن کوچه‌ها و خیابان‌های این منطقه، یک مشکل بزرگ و اساسی است.
«جعفر وحیدی» ادامه می‌دهد: آسفالت نبودن کوچه‌ها و خیابان‌ها در این منطقه سبب شده هنگام بارش باران گل و لای در این مناطق جمع شود که این امر سبب ایجاد مشکل در تردد افراد می‌شود.
این شهروند می‌گوید: متاسفانه با کوچک‌ترین بارش، گل و لای ایجاد می‌شود و سبب بروز مشکل در تردد ساکنان محله به ویژه دانش‌آموزان می‌شود.
وحیدی می‌افزاید: خیلی اوقات پیش می‌آید که خودروهایی هم که قصد عبور از خیابان‌های این منطقه را دارند، در گل‌ولای گیر می‌کنند.
به گفته این شهروند، تا حالا هیچ مسئولی اقدام مثبتی برای بهبود وضع این منطقه انجام نداده است.

نبود جدول کشی
«احمد علیزاده» یکی دیگر از ساکنان منطقه چالیمار می‌گوید: علاوه بر مشکل آسفالت نبودن خیابان‌ها، جدول کشی نشدن هم ازجمله مشکلات اساسی این منطقه به شمار می‌رود که امیدواریم مسئولان هرچه سریع تر برای حل این مشکل اقدام کنند.
وی اضافه می‌کند: نبود جدول کشی، چهره ناخوشایندی به این منطقه داده و امید است که مسئولان در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

وعده امروز و فردا
یکی دیگر از ساکنان به همشهری می‌گوید: حدود 3- 4 سال است که هزینه آسفالت و جدول کشی از برخی ساکنان دریافت شده، اما تا به حال اقدامی ازسوی شهرداری برای انجام آسفالت و جدول کشی صورت نگرفته است.
«حسن قربانی» می‌افزاید: هر بار که به شهرداری ایلام مراجعه می‌کنیم، فقط وعده امروز و فردا می‌دهند. بیشتر از 3 سال است که از وعده آنها می‌گذرد اما تاکنون کاری در این خصوص انجام نشده است.

از یاد مسئولان رفته‌ایم
شهروند دیگری به خبرنگار ما می‌گوید: تعداد کمی از کوچه‌ها و خیابان‌های منطقه آسفالت و جدول کشی شده اند. اکثر کوچه و خیابان‌ها خاکی هستند و به حال خود رها شده اند.
«سمانه نوروزی» می‌گوید: درد و رنج حاشیه‌نشینی که شب و روز با ساکنان چالیمار هست، اما بی توجهی مسئولان این درد و زخم را عمیق تر می‌کند. انگار که به شما بگویند خودتان حاشیه نشینی را انتخاب کردید. پس نه گله و شکایت داشته باشید و نه توقع.

بازسازی نشدن سیل‌بندهای تخریب‌شده
یکی دیگر از ساکنان منطقه به بازسازی نشدن سیل‌بندهای تخریب‌شده در این منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: سیل بندهای واقع در این منطقه طی سیل آبان امسال تخریب شدند، اما از آن زمان تا کنون اقدامی برای بازسازی این سیل‌بندها انجام نشده است.
«فرزاد نادری» ادامه می‌دهد: متاسفانه در ساخت سیل بندهای مناطق حاشیه‌ای شهر استانداردهای لازم رعایت نشده است. همین امر سبب شد که طی سیل آبان امسال اکثر سیل بندها به خصوص سیل بندهای این منطقه تخریب شوند.
این شهروند ساکن چالیمار تأکید می‌کند: تخریب سیل بندها باعث تخریب تعداد زیادی از واحدهای مسکونی منطقه شد. البته علت تخریب سیل بندها استاندارد نبودن آنها بود.
نادری می‌گوید: از طرف دیگر نپوشاندن سیل بندهای تخریب شده سبب جمع شدن زباله و به دنبال آن حشرات شده و اگر این روند تا فصل گرما ادامه پیدا کند، باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

دستگاه خودپرداز نداریم
«سمیر کاظمی» نیز یکی از ساکنان منطقه چالیمار است که به همشهری می‌گوید: متاسفانه در منطقه بزرگ و پرجمعیتی مثل چالیمار یک دستگاه خودپرداز وجود ندارد و مردم برای دریافت وجه نقد و دیگر کارهای بانکی باید به مرکز شهر مراجعه کنند.
کاظمی می‌گوید: مراجعه به مرکز شهر به علت نبود دستگاه خودپرداز علاوه بر صرف وقت، هزینه‌های رفت و آمد را هم به ساکنان تحمیل می‌کند. مردم این منطقه به اندازه کافی مشکلات اقتصادی دارند.

مهد کودک نیست
«شهین کارآموز» نیز درباره کمبودهای منطقه چالیمار ایلام می‌گوید: در منطقه چالیمار مهد کودک و پیش‌دبستانی وجود ندارد. این مساله، مشکلاتی را برای اولیای کودکان ایجاد کرده است.
کارآموز اضافه می‌کند: ما برای ثبت‌نام کودکان خود در مهدها و پیش دبستانی‌ها به مرکز شهر مراجعه کنیم که مشکلات خاص خود را دارد.

محله ای که مسجد هم ندارد
«مینا ایلامی» از دیگر ساکنان منطقه چالیمار از نبود مسجد در منطقه گلایه دارد و امیدوار است که مسئولان هرچه زودتر برای ساخت مسجد اقدام کنند.
این شهروند می‌گوید: به دلیل نبود مسجد در این منطقه ساکنان نمی‌توانند نمازهای یومیه را جماعت بخوانند.

حاشیه‌نشینان هم شهروند هستند
«اسماعیل جهانی» نیز به همشهری می‌گوید: اکثر ساکنان مناطق حاشیه نشین را افراد کم درآمد و فقیر تشکیل می‌دهند که به دلیل بالا بودن نرخ زمین در مناطق شهری، به مناطق حاشیه ای رو آورده اند و در این مناطق خانه ساخته و ساکن شده اند.
جهانی می‌گوید: درست است که مناطق حاشیه شهر سکونتگاه غیررسمی به حساب می‌آیند، اما ساکنان این نوع مناطق هم شهروند هستند و مثل ساکنان سایر مناطق به امکانات تفریحی وفرهنگی و فضای سبز و پارک و وسایل بازی کودکان نیازمند هستند.
این شهروند تأکید می‌کند: درست است که بیشتر ساخت و سازها در منطقه چالیمار غیرقانونی است، اما بی‌توجهی مسئولان به این ساخت و سازهای غیر قانونی منجر شده است. پس نباید فقط ساکنان را مقصر دانست و به آنها نگاه غیرشهروندی داشت.

تبعات جبران‌ناپذیر بی‌توجهی به حاشیه‌نشینان
«سیروس صابری» یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی در ایلام اظهار می‌کند: مناطق حاشیه‌نشین شهری با توجه به آمار بالای فقر در آنها از جمله مناطق مستعد آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌روند.
صابری می‌گوید: بی‌توجهی به مناطق حاشیه نشین می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای کل جامعه داشته باشد. پس مسئولان باید رسیدگی به این نوع مناطق را در دستور کار خود قرار دهند.
این شهروند تأکید می‌کند: طبق بررسی‌های انجام‌شده، میزان بروز آسیب اجتماعی در این مناطق بیش از سایر مناطق است. بنابراین مسئولان باید برای جلوگیری از این روند تمام تلاش خود را به کار گیرند.

مسئولان باید آستین بالا بزنند
این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه می‌دهد: ساکنان این مناطق با مشکلات فراوانی در زمینه‌های زیرساخت‌های شهری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو هستند که رفع این مشکلات، همت مسئولان را می‌طلبد.
صابری اضافه می‌کند: هرچند که این سکونتگاه‌ها غیررسمی و بدون مجوز هستند، اما حالا که افراد زیادی در آنها ساکن شده اند، باید برای برطرف کردن مشکلات آنها وارد عمل شویم و خدماتی را که برای دیگر شهروندان در نظر می‌گیریم، برای ساکنان این مناطق هم درنظر بگیریم.

ساکنان چالیمار هزینه آسفالت را نپرداختند
معاون عمرانی استاندار ایلام اما در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: اکثر ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی از قبیل منطقه چالیمار هزینه‌های دریافت پروانه کسب، عوارض شهرداری و خیلی هزینه‌های دیگر را نمی‌پردازند.
«شاپور پولادی» می‌گوید: برای انجام عملیات آسفالت و جدول کشی نیز بعضی از ساکنان هزینه‌های مربوط را پرداخت کرده و برخی پرداخت نکرده اند.
پولادی می‌افزاید: اگر بخواهیم عملیات آسفالت و جدول کشی این مناطق را انجام دهیم، باید از حق و حقوق شهروندان دیگر مناطق که هزینه‌های شهرداری را پرداخت می‌کنند، استفاده کنیم که این منصفانه نیست.

ساخت‌وسازهای غیرقانونی
معاون عمرانی استاندار ادامه می‌دهد: ساکنان مناطق حاشیه ای شهر ایلام به 2 بخش تقسیم می‌شوند؛ بخشی از آنها در زمین‌های شخصی اقدام به ساخت مسکن کرده اند و تعدادی هم در املاک دولتی ساخت‌وسازهای غیرقانونی انجام داده اند.
پولادی می‌گوید: افرادی که ساخت و ساز مجاز انجام داده اند، پس از پرداخت هزینه‌های شهرداری خدمات دریافت می‌کنند، اما افرادی که در اموال دولتی ساخت‌وساز غیرقانونی انجام داده اند، باید اقدامشان از سوی مراجع ذیصلاح مورد رسیدگی قرار گیرد.

مهاجرت روستاییان؛ علت رشد حاشیه‌نشینی
معاون عمرانی استاندار در بخش دیگری از صحبتش می‌گوید: قبول داریم مناطق حاشیه شهر ایلام در دریافت خدمات با مشکل روبه‌رو  هستند. تلاش ما هم بر این است که این مشکلات را حل و از گسترش این مناطق جلوگیری کنیم.
این مسئول به یکی از اساسی‌ترین راهکارها برای جلوگیری از افزایش مناطق حاشیه نشین در شهر ایلام اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به این‌که مهاجرت روستاییان به شهر از جمله اصلی‌ترین علل افزایش سکونتگاه‌های غیر رسمی است، باید با افزایش امکانات زیرساختی در روستاها و ایجاد زمینه اشتغالزایی و کسب درآمد از مهاجرت بیش از پیش روستاییان به شهرها جلوگیری کرد.

رسیدگی به مشکلات در دستور کار مسئولان
پولادی در ادامه بر لزوم اعمال راهکارهای تشویقی برای حل مشکلات حاشیه‌نشینان تأکید می‌کند و می‌گوید: این  کار علاوه بر کاهش خطر‌های ناشی از بلایای طبیعی احتمالی، باعث زیباسازی شهر ایلام نیز خواهد شد.
معاون عمرانی استاندار می‌گوید: 35 درصد از سکونتگاه‌های شهر ایلام جزو سکونتگاه‌های غیررسمی هستند که رسیدگی به مشکلات آنها در دستور کار مسئولان قرار دارد.
IMAG0558.jpg
آسفالت نبودن کوچه‌ها و خیابان‌ها بزرگ‌ترین کمبود درمحله چالیمار است -  عكس: همشهری- مریم نظری
بالای-4-3.jpg

بالای-4-4.jpg

بالای-4-5.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code