موضوعات
ایلام

دخل و خرج نابرابر آب در ایلام

نویسنده: مریم نظری/ ایلام- خبرنگار
برنامه‌های حوزه آب در استان ایلام از سوی مسئولان تبیین شد...
1396/05/18
برنامه‌های حوزه آب در استان ایلام از سوی مسئولان تبیین شد.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام هزینه تمام شده تأمین آب چند برابر بیشتر از مبلغی است که از مصرف کنندگان دریافت می‌کنند.
داراب بیرنوندی دراین باره به همشهری گفت: مصارف ماهانه 69 درصد مشترکان در استان ایلام زیرالگوی مصرف(20 متر مکعب)است که این دسته ازمشترکان بطورمتوسط دراستان بطورماهانه، 2400 تومان هزینه آب بها پرداخت می‌کنند.
این مسئول درباره متوسط فیش پرداخت آب بها توسط مشترکان در شهر ایلام نیزگفت: با توجه به این‌که ضریب تعدیل آب بهای این شهر نسبت به سایر شهرهای استان بالاتر بوده و اکثریت مردم از دو خدمت آب و دفع بهداشتی فاضلاب بطورهمزمان برخوردارهستند متوسط پرداختی فیش خدمات آب و فاضلاب در این شهر حدود 14 هزار تومان در ماه است و کمترین پرداختی نیز مربوط به مشترکان ساکن در شهر میمه است که در ماه حدود 6 هزار تومان پرداخت می‌کنند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام یکی از مشکلات درآمدی شرکت آب و فاضلاب استان را پایین بودن ضریب تعدیل آب و فاضلاب شهری استان به نسبت متوسط کشوری دانست و گفت: متوسط ضریب آب بهای این استان0/94 است که همین مورد سبب شده قیمت فروش آب در استان پایین باشد بطوریکه متوسط فروش هر متر مکعب آب در بخش خانگی341 تومان است.
این مسئول تصریح کرد: این درحالیست با توجه به توپوگرافی خاص استان واینکه اکثرمنابع آب درپایین دست شهرهاست هزینه تمام شده آن بالاست به طوری که متوسط هزینه تمام شده هرمترمکعب آب 1218 تومان بوده، به عبارتی زیان هرمترمکعب آب بها 877 تومان است و همین مورد سبب شده زیان انباشته شرکت روز به روز بیشتر شود.
وی افزود: به سبب پایین بودن تعرفه‌های و برای رفاه حال مردم فیش‌های آب بهاء مشترکان آب و فاضلاب بصورت دو ماهه قرائت می‌شود و مبالغ درج شده نیز مربوط به دو ماه است.

فرسودگی شبکه آب
بیرنوندی افزود: یکی از مشکلات این شرکت در شهر ایلام فرسودگی شبکه است که باعث هدررفت 35 درصدی آب می‌شود.
وی ادامه داد: از470 کیلومترشبکه آب شهرایلام 120کیلومترآن فرسوده است که سال گذشته حدود 28 کیلومتر اصلاح شبکه صورت گرفته است.

   انشعاب فاضلاب در دهلران
مسعود هواسی: مدیر شرکت آب و فاضلاب دهلران از نصب 130 فقره انشعاب فاضلاب در شهرستان دهلران خبر داد.
کیومرث اسماعیلی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون، 130 فقره انشعاب فاضلاب از محل جاری در شهرستان دهلران نصب شده است.
مدیر امور آبفای شهرستان دهلران افزود: با تلاش و کوشش پرسنل این امور از ابتدای سال جاری 130 فقره انشعاب فاضلاب نصب شده است.
اسماعیلی تصریح کرد: در سال جاری حدود ۴۰۰ فقره نصب انشعاب و حدود 3 کیلومتر اجرای شبکه فاضلاب از محل اعتبارات عمرانی و۳۶۰ فقره نصب انشعاب فاضلاب از محل اعتبارات جاری را در برنامه کاری خود قرار گرفته است.
مدیر امور آبفای شهرستان دهلران، ضمن تأکید بر ضرورت اجرای طرح‌های فاضلاب جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و بهداشت عمومی از شهروندانی که تا کنون اقدام به خرید انشعاب فاضلاب کرده‌اند، درخواست کرد تا با در دست داشتن آخرین صورتحساب آب بها به واحد امور مشترکان آبفای دهلران مراجعه کنند.

طرح آبرسانی غلام آباد
فرماندار دره شهرهم گفت: با هدف ایجاد اشتغال و تولید در روستاها و به منظور اجرای شبكه آبیاری تحت فشار(قطره ای) در باغ‌های شهرستان همچنین پرداخت تسهیلات برای توسعه باغ‌ها دراراضی شیبدار، توسعه كشت باغ‌های انگور، انجیر و زیتون و تجهیزاراضی به سیستم آبیاری نوین كشاورزی تحت فشار(قطره ای) ازمجتمع باغبانی غلام آباد بازدید كردم.
علی اکبر شفیع زاده با اشاره به اینكه بهره‌گیری از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی و توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار می‌تواند نقش مهمی در افزایش بهره‌وری داشته باشد، برنامه ریزی، کمک‌ها و تسهیلات دولتی را در راستای اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار در شهرستان را مطلوب ارزیابی کرد و برضرورت برنامه ریزی به منظور ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی روستایی تأکید کرد.
وی ادامه داد: طرح آبرسانی مجتمع باغبانی غلام آباد به صورت آبیاری قطره ای باغ‌های زیتون، انگور و انجیر در قالب طرح تجمیع آبیاری تحت فشار فاز اول هوره كول در12هكتار با اعتباری بالغ بریك میلیارد ریال ازمحل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا می شود.
شفیع زاده اظهارکرد: هدف ازاجرای این طرح ایجاد اشتغال و تولید،صرفه جویی درمصرف آب،احیای باغ ها، بالا بردن راندمان تولید در واحد سطح ومدیریت صحیح آب با اشتغالزایی 20 نفر است.
 این مسئول تصریح کرد: شهرستان دره شهر دارای 16 هزار هكتار اراضی قابل كشت است كه از این میزان 5500 هكتار آن آبی است و تاكنون در شهرستان بوسیله طرح های تجمیع و انفرادی سیستم های آبرسانی تحت فشار4300 هكتارازاراضی آن بصورت كامل اجرا شده است.
وی گفت: اجرای طرح سیستم آبرسانی نوین كشاورزی در302هكتار از اراضی هوره كول دردست اجرا و فاز 2 منطقه شوهان چمكلان در مساحت 250 هكتار در دست مطالعه است و همچنین900 هكتار از اراضی ارمو در هفته دولت كلنگ زنی خواهد شد.

تجهیز چاه‌ها به سیستم آبرسانی
کبری پیرزاد : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر نیزگفت: طرح فیلتراسیون آب کشاورزی حوزه دهستان ارمو دره شهر بصورت نمادین با حضور استاندار و مسئولان شهرستان افتتاح شدو به بهره برداری رسید.
طیارفیلی گفت: این طرح به منظور فیلترکردن و جمع آوری مواد معلق درآب، کاهش استفاده ازکودهای شیمیایی، کاهش فشارآب و رساندن آن به نوارهای تیپ درسطح حوزه ارمو اجرا شده وتاکنون100هکتاراز اراضی کشاورزی حوزه دهستان ارمو را تحت پوشش قرارداده است.
وی ادامه داد: این طرح ظرفیت آبیاری روزانه ٨ هكتار ازاراضی کشاورزی را داراست درحالی که در روش سنتی غرقابی این میزان ٣ تا ۴ هکتار در روز بوده است، که با این روش آب از طریق نوارهای تیپ به ریشه گیاه رسیده و باعث افزایش راندمان و صرفه جویی آب تا ٩٠ درصد می‌شود.
فیلی افزود: به منظورکمک به منابع آبی وسفره‌های زیرزمینی و بهبود و اجرای آبیاری به روش نوارتیپ، نصب فیلتراسیون در چاه‌های عمیق این شهرستان در دستور کار این مدیریت قرار دارد.

 آبیاری تحت فشار
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دره شهر در ادامه گفت: طرح آبیاری تحت فشار در ٢۵٠٠ هکتار از اراضی کشاورزی دره شهر اجرا می‌شود.
فیلی اظهارکرد: 2هزارو۵۰۰  کتار ازاراضی کشاورزی مستعد و حاصلخیز روستاهای ارمو، چمژاب،  وره کول، شیخ مکان این شهرستان به سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده است و درحال اجرا هستند.
وی عنوان کرد: یکی ازمهم ترین برنامه‌هایی که توسط جهاد کشاورزی شهرستان اجرا می‌شود تجهیز اراضی کشاورزی این شهرستان به سیستم‌های نوین آبیاری در راستای مدیریت بهینه مصرف آب دراراضی زراعی وباغی وکمک به تسریع در روند اجرای آبیاری تحت فشاراست.
فیلی افزود: بیشتر کشاورزان منطقه به اهمیت مصرف آب در بخش کشاورزی و ارزش حیاتی آن پی برده اند وبه نحو مشخصی به فکر چاره برای مصرف بهینه آب و انتقال آن با لوله با اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار هستند.
وی گفت: با وجود بحران شدید آبی در شهرستان استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار به سرعت عمل بیشتری در اجرا نیاز دارد تا با مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع، ذخیره سازی سفره‌های زیرزمینی به شکل مطلوبی صورت گیرد.
فیلی عنوان کرد: با توجه به این‌که راندمان آب بخش کشاورزی به روش سنتی ٣۵ درصد است هدر رفت ۶۵ درصد آب بخش کشاورزی به روش سنتی از طریق تبخیر و سیستم انتقال خاکی اجازه نمی‌دهد که از این میزان آب با راندمان بالا استفاده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code