موضوعات
ایلام

برداشت برنج از شالیزارهای چرداول

نویسنده:
مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان چرداول در استان ایلام پیش بینی می‌کنند درفصل برداشت محصول 2 هزار و400 تن برنج عنبربو و شمشیری از شالیزارهای این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شود...
1396/06/05
مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان چرداول در استان ایلام پیش بینی می‌کنند درفصل برداشت محصول 2 هزار و400 تن برنج عنبربو و شمشیری از شالیزارهای این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شود.
به گزارش ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی چرداول می‌گوید: بیش از 900 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان در سال زراعی به کاشت برنج عنبربو و شمشیری اختصاص یافته است و مناطق عمده تولید برنج در این شهرستان بخش شباب، زاگرس، مناطقی از هلیلان و بویژه شهر سرابله است.
اقبال گراوندی با ذکر این نکته که 20 هکتار از اراضی چرداول بصورت کشت مکانیزه صورت گرفته است، افزود: اکنون کاشت برنج 100 درصد بصورت نشا کاری انجام می‌گیرد و روش بذر باشی منسوخ و حذف شده است و در چهار سال گذشته بیش از هفت هزار و 812 تن برنج مرغوب عنبربو و شمشیری در این شهرستان برداشت شده و سالیانه 2 هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در‌ایم زمینه مشغول بکار می‌شوند.
مدیر جهاد کشاورزی چرداول تهیه نهاده‌ها از جمله کود شیمیایی، نظارت و بازدید در مرحله داشت برای کنترل علف‌های هرز و بیماری‌ها، نظارت برعملیات برداشت وتامین سوخت وکمباین را ازاهم اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی چرداول برای شالیکاران برشمرد.
گراوندی ارزش اقتصادی تولید برنج سال گذشته درشهرستان چرداول را 240 میلیارد ریال دانست وپیش بینی کرد امسال بیش از2هزار و400 تن برنج محلی ازسطح زمین‌های کشت شده برداشت و روانه بازارمصرف شود. شهرستان چرداول از دیربازمحل کاشت 2 نوع برنج عنبربو و شمشیری بوده و برنج محلی عنبربوی آن شهرتی کشوری دارد تا جایی که کیفیت این محصول با برنج شمال کشور در رقابت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code