موضوعات
ایلام

دروازه عتبات عاليات فقط به تهران پرواز دارد

ايلام با كمبود پرواز فرودگاهی مواجه است

نویسنده:
درحالي استان ايلام به‌عنوان دروازه عتبات عاليات شناخته مي‌شود كه داراي مشكلات بسيار زيادي براي پرواز است به‌طوري كه در اين فرودگاه فقط پرواز ايلام و تهران آن هم به‌صورت محدود انجام مي‌شود.
1393/06/29
  به گزارش مهر، زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل هميشه يكي از مهم‌ترين مشكلات و دغدغه‌هاي استان ايلام بوده است و در فرودگاه شهداي ايلام متأسفانه نيازهاي مردم به خوبي پاسخ داده نمي‌شود.  اين استان به دليل دروازه بودن عتبات عاليات داراي توجيه خوبي براي ايجاد پروازهاي مختلف از سراسر كشور است ولي فقط يك پرواز آن هم به تهران دارد كه در هفته نيازهاي مردم استان را نيز تأمين نمي‌كند و با اين حال در فصل زمستان به دليل لغوهاي پي در پي پرواز باعث نارضايتي مردم نيز شده است. 
تلاش براي افزايش پروازهاي فرودگاه ايلام
«مجتبي بياتي نيا» مدير فرودگاه شهداي ايلام اظهار كرد: پيش از افزايش و توسعه پروازها، فرودگاه شهداي ايلام به لحاظ ميزان جابه‌جايي مسافر در رديف بيست و يكم كشور قرار داشت كه با افزايش پروازهاي فرودگاه ايلام در روزهاي گذشته اين ميزان تغيير كرد و در رديف هجدهمين فرودگاه كشور قرار گرفته است.  وي افزود: توسعه پروازهاي داخلي و ايجاد پروازهاي داخلي به‌عنوان يكي از مطالبات مردم به يكي از دغدغه‌هاي مسئولان امر در استان ايلام تبديل شده است.  وي با بيان اين‌كه مذاكرات و رايزني‌هايي با سرمايه‌گذاران مختلف شده كه منتظر پاسخ نهايي آنان براي همكاري و مشاركت در بخش‌هاي مختلف فرودگاهي هستند. گفت: با شركت‌هاي هواپيمايي ماهان و اترك براي برقراري پرواز در اين فرودگاه مذاكراتي صورت گرفته تا در مسيرهاي تهران و مشهد كه با افزايش تقاضا روبه‌رو است اين پروازها انجام شود.  وي افزود: پروازهاي شركت هواپيمايي ماهان كه يكي از شركت‌هاي هواپيمايي برتر است از شنبه بيستم شهريورماه آغاز شده و اين پروازها هفته‌اي 4 روز ادامه خواهد داشت و در روزهاي شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه به‌صورت رفت و برگشتي 8 پرواز انجام خواهد گرفت.  وي ادامه داد: در حال حاضر شركت هواپيمايي آسمان هفته‌اي 24 پرواز و شركت هواپيمايي ماهان 8 پرواز اضافه كرده‌اند و در هفته شاهد 32 پرواز رفت و برگشت در مسير ايلام به تهران خواهيم بود.  اين مسئول اظهار كرد: قبلاً هفته‌اي 2400 نفر جابه‌جايي مسافر داشتيم كه با افزايش پروازها 900 مسافر اضافه شده كه در هفته 3300 نفر جابه‌جايي مسافر صورت مي‌گيرد.  اين مسئول افزود: در مرداد ماه امسال 182 پرواز در فرودگاه شهداي ايلام صورت پذيرفته است كه نسبت به مرداد سال گذشته 67‌درصد رشد نشان مي‌دهد.  مدير فرودگاه شهداي ايلام بيان كرد: در مرداد  امسال 13 هزار و 592 مسافر در فرودگاه شهداي ايلام جابه‌جا شد كه در مقايسه با مرداد سال قبل 30‌درصد رشد نشان مي‌دهد. «مجتبي بياتي‌»مدير فرودگاه ايلام با بيان اين‌كه مذاكرات و رايزني‌هايي با شركت هواپيمايي قشم‌اير به‌منظور برقراري پرواز به مشهد مقدس انجام شده‌است، گفت: طبق رايزني‌هاي صورت گرفته با اين شركت هواپيمايي، در صورت موافقت نهايي، شاهد برقراري پرواز به مشهد مقدس خواهيم بود. 
افزايش پروازهاي ايلام با توجه به مرز مهران ضروري است
«محمدرضا مرواريد» استاندار ايلام تصريح كرد: زوار عراقي براي‌ تردد به مشهد مقدس مي‌توانند از طريق فرودگاه اقدام كنند و اين امر نيازمند افزايش پروازهاي ايلام به مشهد است كه افزايش پروازهاي هوايي ايلام مي‌تواند در جذب گردشگران بسيار مؤثر باشد.  وي تصريح كرد: يكي از پارامترهاي حضور سرمايه‌گذاران در استان ايلام حمل‌ونقل است و بهترين راه آن حمل‌ونقل هوايي با توسعه وگسترش باند فرودگاه شهداي ايلام و افزايش تعداد پروازهاست كه در اين رابطه براي افزايش تعداد پروازها با مركز و ديگر استان‌ها، با شركت‌هاي هواپيمايي در كشور مكاتبات بسياري شده است.  وي خواستار هماهنگي و انسجام بين شوراها و دستگاه‌هاي اجرايي براي جذب سرمايه‌گذار در استان شد و افزود: بيش از 2 ميليارد دلار به‌صورت فاينانس در اختيار استان قرار گرفته كه با جذب اين اعتبار خريد هواپيما براي ارتقای سطح کیفی پروازهاي فرودگاه اجرا خواهد شد.  اين مسئول بيان كرد: حضور شركت‌هاي هواپيمايي با اختصاص پرواز به استان ايلام و بهره‌گيري از اين ظرفيت بسيار بالا با توجيه اقتصادي همراه بوده و در رونق اقتصادي استان نيز مؤثر خواهند بود و با اين اقدام شركت‌هاي هواپيمايي و استان از يك معامله دو طرفه سود مي‌برند.  مرواريد بيان كرد: با توجه به اين‌كه فرودگاه شهداي ايلام از سال گذشته قابليت نشست و برخاست هواپيماهايي نظير ايرباس 320 را داشته و در اين مدت پروازهاي بسياري به‌منظور جابه‌جايي مسافران انجام شده است و همچنين نياز روز افزون به پروازهاي بيشتر با توجه به نزديكي استان به عتبات عاليات و حضور زوار و گردشگران عراقي كه از مرز مهران وارد استان مي‌شوند مسلماً پروازهاي موجود جوابگوي نياز استان نخواهد بود و به همين سبب افزايش پروازها به تهران و ايجاد پرواز به شهرهاي اصفهان، مشهد و ديگر شهرهاي بزرگ كشور نه تنها امري ضروري و اجتناب‌ناپذير خواهد بود بلكه از نظر اقتصادي نيز به صرفه است. استاندار ايلام بيان كرد: به نظر مي‌رسد سرمايه‌گذاري مردم استان در حوزه حمل‌ونقل هوايي نيز مي‌تواند پاسخگوي نيازهاي استان باشد و با سرمايه‌گذاري و خريد هواپيماي مسافري متوسط و همكاري دولت در ارائه تسهيلات به اين‌گونه سرمايه‌گذاري‌ها مي‌تواند استان را در اين حوزه خودكفا كرده و موانع را رفع کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code