موضوعات
ایلام

اربعین؛ تحول گردشگری ایلام

نویسنده: مریم نظری/ ایلام- خبرنگار
پیاده روی اربعین و یادمان‌های دفاع مقدس فرصتی مناسب برای توسعه گردشگری استان ایلام است...
1396/05/21
پیاده روی اربعین و یادمان‌های دفاع مقدس فرصتی مناسب برای توسعه گردشگری استان ایلام است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری ایلام دراین باره به همشهری گفت:  در اربعین حجم مسافر و مهمانان وارد شده به استان چیزی در حدود 3 میلیون نفر است که باید از ظرفیت‌های گردشگری این بخش برای توسعه و رونق اقتصادی در استان استفاده کرد.
عبدالمالک شنبه زاده با بیان این‌که بیشترین گردشگران استان را گردشگران زیارتی عتبات عالیات تشکیل می‌دهند گفت: استان ایلام به دلیل داشتن مرزهای طولانی با عراق بهترین راه برای رفتن به عتبات عالیات محسوب می‌شود.
این مسئول با اشاره به این‌که فارغ ازجنبه‌های معنوی ومذهبی مراسم اربعین باید جنبه فرهنگی واقتصادی این حرکت را درنظرگرفت، گفت: باید درنوع مهمان نوازی، پذیرایی و برخورد با زوار ظرفیت خود را افزایش دهیم والبته این مهم درسال‌های اخیر با روند بهتر و سازماندهی شده تری درحال اجراست.

ثبت جهانی پیاده روی اربعین
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: میراث فرهنگی استان در سه کمیته اسکان و اعزام، فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان ایلام عضویت داشته و در تمامی نشست‌های این کمیته‌ها حضور دارد.
وی تصریح کرد: اربعین برای ایجاد شغل وبهبود وضعیت اقتصادی استان یک فرصت بی نظیراست وتمام تلاش میراث فرهنگی این است که در طی مسیر زوار امکاناتی ازجمله سرویس‌های بهداشتی درمسیرهای ارتباطی مثل دره شهر، سه راهی بیشه دراز و شباب ایجاد کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام در ادامه از آمادگی این استان برای همکاری در تهیه پرونده و مستندسازی ثبت آیین پیاده روی اربعین حسینی در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داد و گفت: پرونده ثبت جهانی این آیین به عنوان یک میراث معنوی باید با همکاری دوکشورایران وعراق تهیه شود و استان‌های ایلام و خوزستان در این زمینه نقش محوری دارند.

لزوم توجه به گردشگری جنگ
شنبه زاده افزود: استان ایلام ظرفیت بی نظیری دربحث گردشگری جنگ دارد هرچند این بخش مشکلاتی دارد حدود 6 سال پیش سازمان میراث فرهنگی بخشی را به عنوان چهره جنگ داشت که این قبیل اقدامات را انجام می‌داد اما به دلیل موازی کاری با سایر ارگان‌ها اکنون متوقف شده است.
 وی بیان کرد: یکی از مهم ترین ظرفیت‌های استان ایلام وجود یادمان‌های دفاع مقدس است که باعث شده هر ساله گردشگران زیادی در قالب کاروان‌های راهیان نور از استان بازدید کنند.
 مدیر کل میراث فرهنگی ایلام افزود: قرار است به زودی فاز اول طرح کریدور گردشگری جنگ در ایلام اجرایی می‌شود.
 وی با اشاره به این‌که باید از ظرفیت‌های گردشگری جنگ در استان بیشتر استفاده شود، گفت: ایلام در طول هشت سل جنگ تحمیلی شاهد رشادت‌های فراوانی بوده که باید نسل جوان بیشتر معرفی شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code