موضوعات
ایلام

اتراق عشایر در میانبند

نویسنده:
دامداران کوچرو استان ایلام در مسیر کوچ به سمت مناطق قشلاقی در مراتع مناطق میانبند اتراق موقت کردند...
1396/09/12
دامداران کوچرو استان ایلام در مسیر کوچ به سمت مناطق قشلاقی در مراتع مناطق میانبند اتراق موقت کردند.
مدیرکل امور عشایری ایلام به باشگاه خبرنگاران گفت: 40 درصد از جمعیت عشایر دامدار استان ایلام که از اواخر ماه گذشته مراتع ییلاقی شهرستان‌های ایلام، ایوان، سیروان، آبدانان، ملکشاهی و بدره را بسوی دشت‌های گرم جنوب استان ترک کردند متناسب با شرایط آب وهوایی این روزها را در مناطق میانبند در حد فاصل مناطق گرمسیر و سردسیر سپری می‌کنند.
علی سلیمی با بیان اینکه کوچ قشلاقی عشایر تا اواخر آذرماه ادامه دارد، افزود: عشایر دامپرور استان به روال سالیان دراز گذشته دام‌ها را در ماه‌های سرد سال در کانون‌های گرمسیری کولگ، چنگوله و دشت مهران، میمک، فکه، سه راهی کاشی پور تعلیف می‌کنند.
وی گفت: معمولاً با آغاز فصل سرما عشایر به تدریج شروع به کوچ از نقاط سردسیر به گرمسیر می‌کنند که امسال با صلاحدید مسئولان استان با توجه به تردد زائران اربعین از عشایر استان خواسته شد که کوچ قشلاقی خودرا به بعد از 27 آبان ماه موکول کنند.
مدیرکل امور عشایری ایلام یادآور شد: طبق آئین نامه ساماندهی جامعه عشایر برای تأمین امنیت عشایر و ایل راه‌ها با نیروی انتظامی، پلیس راه، راهداری، علوم پزشکی، هلال احمر، بسیج و راه وشهرسازی استان ایلام هماهنگی‌هایی شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به فصل سرما و بارش نزولات جوی از عشایر خواسته شده در طول مسیر کوچ خود از اتراق در ارتفاع یا حاشیه رودخانه‌ها اجتناب کنند و هشدارهای هواشناسی در خصوص ناملایمات جوی از طریق پیامک یا حضور مسئولان امورعشایری شهرستان‌ها در محل اسکان عشایر به آنها ابلاغ می‌شود.
سلیمی با بیان اینکه در استان ایلام 2 هزار و 200 کیلومتر ایل راه وجود دارد، گفت: همه این راه‌های عشایری قبل از آغاز کوچ عشایر مرمت و بازسازی شده‌اند تا خللی در روند کوچ عشایر ایجاد نشود.
وی در مورد کوچ عشایر مهمان استان‌های کرمانشاه، لرستان و همدان به استان ایلام هم گفت: هنوز گزارشی مبنی بر ورود عشایر این استان‌ها برای زمستان گذرانی در استان ایلام مخابره نشده است.
این مسئول افزود: استان ایلام همه ساله در فصول سرد سال تا اواسط اردیبهشت ماه پذیرای حدود 2 هزار خانوار از عشایر استان‌های کرمانشاه، همدان و لرستان به همراه 600 هزار رأس دام است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code