موضوعات
هرمزگان

‌روز ترش

نویسنده:
لیموترش را همه دوست دارند اما محبوبیت آن برای مردم هرمزگان و سفره‌هایشان جنس دیگری دارد. مگر می‌شود هرمزگانی بود و کنار ماهی گاریز ظهرهای جمعه، لیموی رودان و خرمای حاجی‌آباد و ترشی انبه میناب را نداشت؟ شهرستان رودان که قطب اصلی تولید این ترش‌مزه دوست‌داشتنی در کشور است در سال‌های اخیر مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است...
1396/07/12
لیموترش را همه دوست دارند اما محبوبیت آن برای مردم هرمزگان و سفره‌هایشان جنس دیگری دارد. مگر می‌شود هرمزگانی بود و کنار ماهی گاریز ظهرهای جمعه، لیموی رودان و خرمای حاجی‌آباد و ترشی انبه میناب را نداشت؟ شهرستان رودان که قطب اصلی تولید این ترش‌مزه دوست‌داشتنی در کشور است در سال‌های اخیر مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است.
به گزارش ایسنا  در سال‌هایی نه‌چندان دور شهرستان رودان دو درصد از لیموی کل دنیا را تامین می‌کرد اما اکنون به دلایل مختلفی چون خشک‌سالی‌های متمادی، بیماری‌های شانکر باکتریایی و جاروک جادوگر بخش زیادی از باغات این شهرستان امحا شده و اقداماتی چون کشت جایگزین هم نتوانسته خسارت وارده به این شهرستان را جبران کند؛ ورود لیموی قاچاق به کشور و همچنین تسخیر بازار محصولات کشاورزی و حتی مخلوط محصولات قاچاق با تولیدات باکیفیت داخلی توسط دلالان از موارد دیگری است که باغداران را درگیر مشکلات زیادی کرده و موجب برهم زدن تعادل بازار شده است. برای تهیه گزارش از روند برداشت لیمو، راهی روستای برنطین از توابع شهرستان رودان شدیم و با همراهی دهیار این روستا به یکی از باغ‌های لیمو رفتیم.
با اینکه صبح بود و آفتاب هنوز به میانه آسمان نرسیده بود اما گرما یقه هوا را چسبیده بود و شرجی شور جنوب از شقیقه‌های کارگران می‌جوشید و در انحنای لب‌هایشان محو می‌شد و ما فارغ از گرما، محو آن‌همه سبز که در برگ‌های درختان جا شده و آن‌همه رنگ پاشیده به لباس‌های محلی بودیم.
جواد خاشعی دهیار روستای برنطین می‌گوید: سطح زیر کشت لیموترش در شهرستان رودان 6 هزار و ۲۵۰ هکتار است که حدود 2 هزار و 500 هکتار آن به روستای برنطین اختصاص دارد. روستای برنطین یکی از قطب‌های اصلی کشاورزی و باغداری ‌شهرستان و استان است. لیموترش در دو فصل برداشت می‌شود،لیموی فصل اول که آن را چله‌ای می‌گوییم خارج از فصل است و از 15 فروردین تا اواخر اردیبهشت‌ماه وجود دارد ‌کمیاب و نادر است و با قیمت بالا عرضه می‌شود.برداشت لیموی فصل دوم و اصلی نیز از 15 خرداد آغاز و تا آخر شهریور ادامه دارد. مسئولان جهاد کشاورزی استان و شهرستان زحمات زیادی می‌کشند اما مشکلات باغداران تمام‌نشدنی است و درزمینه تخصیص سهمیه کود و امکاناتی که باید در اختیار باغداران قرار گرفته شود رسیدگی‌های لازم صورت نمی‌گیرد. آفت‌هایی مثل قارچ، شانکر باکتریایی وجاروک جادوگر عمده‌ترین مشکلات باغداران است. یکی از اقدامات مفیدی که مسئولان می‌توانند در این خصوص انجام دهند اعزام کارشناسان به شهرها و روستاهای زیر کشت و آموزش راه‌های پیشگیری و درمانی بیماری‌های نباتی به باغداران است که کمک شایانی در رفع مشکلات آنان خواهد بود.
پس از رسیدن لیموها مردها با ترکه درختان لیمو را می‌تکانند و پس از اطمینان از ریخته شدن کل محصول    سراغ درخت بعدی می‌روند و در این فاصله لیموهایی که روی زمین ریخته شده توسط خانم‌ها جمع و در سبدهایی ریخته می‌شود . سبدها بار کامیون و به کارگاه‌های بسته‌بندی منتقل می‌شو‌د. باغداران برای هر کارگر میزان برداشت  روزانه‌ای را مشخص می‌کنند. هر خانمی که زرنگ‌تر باشد و مقدار موظفی‌اش را زودتر جمع کند، زودتر هم به خانه می‌رود. میزان برداشت لیموترش توسط باغداران  در اوج برداشت حدود 150 تا 200 تن در روز است. هر باغداری روزانه از حدود 20 تا 30 کارگر به کار می‌گیرد و در فصل لیمو چینی هیچ بیکاری در این منطقه وجود ندارد به‌گونه‌ای که از روستاهای اطراف هم برای کار به برنطین می‌آیند. لیموها در کارگاه‌های بسته‌بندی ازلحاظ سایز و کیفیت، تفکیک و بسته‌بندی و به نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور ارسال می‌شوند. بیش از 40 کارگاه بسته بندی در روستای برنطین وجود دارد که حداقل 6 مورد آن‌ها دارای دستگاه‌های بسته‌بندی مکانیزه هستند و بسته‌های مناسبی را به بازار ارائه می‌دهند. جواد خاشعی یکی از باغداران و رئیس شورای روستای برنطین می‌گوید: نباید برای کل مناطق نسخه یکسانی پیچید. در خصوص مقابله با بیماری جاروک جادوگر که چند سالی است گریبان‌گیر باغ‌های لیمو شده اقدامی صورت نگرفته و راه‌حل کشت جایگزین در این منطقه مؤثر نبوده است. کمبود آب یکی از مشکلات باغداران است. هرچند که تمام باغ‌های برنطین از آبیاری قطره‌ای تحت‌فشار استفاده می‌کنند اما باز هم مشکل کمبود آب به‌طور کامل برطرف نشده است.
وی قیمت لیموترش را  هنگام برداشت در باغ 5 هزار تومان اعلام می‌کند و می‌گوید: لیموها پس از بسته‌بندی   بین 8 تا 10 هزار تومان به فروش می‌رسد. باغداران هزینه‌های قابل‌توجهی برای تولید محصول ازجمله خرید و تأمین کود و سم، آبیاری (بهای آب و برق) و مخارج نیروی انسانی در بخش‌های کاشت، داشت و برداشت صرف و در شرایطی بسیار سخت کار می‌کنند. متاسفانه سود زیادی نصیب باغدار نمی‌شود و عمده سود حاصل از فروش محصولات کشاورزی همواره به جیب واسطه‌ها و دلال‌ها می‌رود. یکی دیگر از مشکلات لیمو‌کاران ورود لیموهای قاچاق به بازار و عرضه مستقیم یا مخلوط کردن آن با تولیدات داخلی توسط دلالان و وارد کردن ضرر و زیان به تولیدکنندگان است.  از کارگران مرد که در خصوص کارشان می‌پرسیم. می‌گویند: از 6 تا 11 صبح  که هنوز هوا گرم و نفس‌گیر نشده است؛ ما با چوب لیموها را می‌تکانیم و خانم‌ها آن‌ها را جمع می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code