موضوعات
هرمزگان

یک آبادی‌ در دل کویر

نویسنده: ساناز اکبری/ خبرنگار استان‌ها
رودی مسیری طولانی را در تنگه‌ای عمیق می‌پیماید و چند نفری مسیر درون تنگه را شناکنان طی می‌کنند. این تصویری است در دل کویر در منطقه بوچیر...
1396/08/16
رودی مسیری طولانی را در تنگه‌ای عمیق می‌پیماید و چند نفری مسیر درون تنگه را شناکنان طی می‌کنند. این تصویری است در دل کویر در منطقه بوچیر. همین طور که نسیم خنکی صورت شما را نوازش می‌کند، مردم شاد و خندانی را می‌بینید که جلیقه می‌پوشند و یا با یک تیوپ به درون تنگه می‌پرند و خود را به جریان آب می‌سپارند. سفر به بوچیر می‌تواند بسیار خاطره‌انگیز باشد. به خصوص که می‌توانید با طی مسیر اندکی، به سواحل پارسیان برسید و خلیج فارس را هم تماشا کنید. آبی که در شکاف طولانی درون کوه در جریان است از چشمه‌ای با عمق 35 متر در بوچیر جان گرفته است و سال‌ها است که عق دره را می‌پیماید.
بوچیر روستایی است کهن و تاریخی در هرمزگان. قدمت این روستا به پیش از اسلام بازمی‌گردد و گفته می‌شود مقر فرمانروایی قبیله‌ای به نام آل‌حمادی بوده است. قبیله‌ای که شاخه‌ای از آن‌ها چند قرن پیش به منطقه العدید در جنوب شرقی قطر رفتند و آنجا ساکن شدند. کمبود آب آن‌ها را به منطقه شیبکوه کشاند. بعد از مدتی هم در بوچیر ساکن شدند. قلعه‌ای ساختند و سال‌های سال حکم‌رانی کردند. آثار این قلعه هنوز در بوچیر پیدا‌‌ست.

غار سرد در آغوش گرما
با قایق بادی هم می‌توان طول تنگه را پیمود. هر چند که شنا کردن و یا دست کم شناور شدن با تیوب‌ مفرح‌تر است و هیجان بیشتری دارد. عجیب‌تر از این رود روان در دل تنگه اما، آبشاری است پرآب با قندیل‌های زیبا و ارتفاع حدود 50 متر. دیدن منظره این آبشار با چشم‌اندازهای بکرش، در چنین جایی عجیب به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد. بسیاری از افرادی که از وجود این منطقه باخبر هستند، روزهای گرم تابستان به بوچیر می‌آیند و جانشان را در هوای این آبشار و چشمه تازه می‌کنند. این مجموعه را وجود یک غار تکمیل می‌کند. غاری در فاصله 5 کیلومتری از روستای بوچیر. برکه‌ای عمیق در ورودی غار قرار دارد که پس از عبور از آن می‌توانید وارد دهانه غار شوید. این غار حدود هزار متر عمق دارد و دمای درون آن 10 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. آب بیرون غار گرم و آب درون آن سرد است. یکی از لذت‌های این سفر، شنا در آب سرد درون غار است.  بوچیر در شرق شهرستان پارسیان استان هرمزگان قرار دارد. در فاصله اندکی از آن، سواحل آفتابی پارسیان است که شما را به خود می‌خواند. سواحل خلیج فارس با تپه‌های شنی و جزایر متعدد از دارایی‌های ارزشمند استان هرمزگان است. درست زمانی که بیشتر شهرها و روستاها در سرما به سر می‌برند، سواحل پارسیان، زیر درخشش آفتاب مثل طلا می‌درخشد.

‌همه موهبت‌های طبیعت
در هرمزگان هم دشت می‌بینید، هم کوه و هم ساحل و هم می‌توانید در عرض چند دقیقه راهی جزیره‌ها شوید. پارسیان یکی از گردشگرپذیرترین شهرستان‌های هرمزگان است. از جمله جاذبه‌های آن، گذشته از بوچیر و کوه و تنگه و رود و آبشارش، غاری است به نام بهده در شمال روستای بهده در فاصله 40 کیلومتری شهر پارسیان. غاری که 70 متر طول و 1500 سال قدمت دارد.
روستاهای سروباش، فارسی، اکبری، تمبو جنوبی و تمبوی شمالی، دارای مجموعه‌های تفریحی ساحلی هستند و به دلیل بارندگی خوب در فصل‌های مختلف، انواع گیاهان در این منطقه می‌روید. در غرب هرمزگان، از کوه‌های زاگرس تا سواحل خلیج فارس راهی نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code