موضوعات
هرمزگان

کشند قرمز در ساحل بندرعباس

نویسنده:
توده‌های کِشَند قرمز در ساحل بندرعباس مشاهده شده است. رئیس اداره آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: توده‌های شکوفایی پلانکتونی (کشند قرمز) از اسکله حقانی تا روبروی هتل هرمز مشاهده شده است...
1396/06/11
توده‌های کِشَند قرمز در ساحل بندرعباس مشاهده شده است. رئیس اداره آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: توده‌های شکوفایی پلانکتونی (کشند قرمز) از اسکله حقانی تا روبروی هتل هرمز مشاهده شده است.
علیرضا محوری درگفت و گو با ایرنا افزود: نتایج بازدید میدانی کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست از آب دریا در سواحل بندرعباس حاکی از مشاهده توده شکوفایی پلانکتونی به رنگ قهوه‌ای از اسکله حقانی تا روبروی هتل هرمز به مسافت تقریبی 800 متر و در فاصله 400 متری ساحل بوده است.
وی ادامه داد:عرض تقریبی این توده حدود 300 متر برآورد شده و بررسی میکروسکوپی نمونه آب دریا در مجاورت توده حاکی از افزایش جمعیت داینوفلاژله‌ها، دیاتومه‌ها و سیانوفیت است.
محوری یادآور شد: تراکم جمعیت این فیتوپلانکتون‌ها در غرب حوضچه استانداری قدیم (نزدیک‌ترین فاصله به خروجی خور گورسوزان) بیش از سایر نقاط برآورد شده است و تاکنون در این مرحله از شکوفایی جلبکی، مرگ و میر آبزیان مشاهده نشد.
کشند قرمز یک پدیده دریایی است که بر اثر ازدیاد جمعیتی انفجارگونه گروهی از جلبک‌ها اتفاق می‌افتد.
مقدار معمول آن حدود 2000 عدد در لیتر است و به علت تغییر رنگ آب دریا به رنگ سرخ یا مایل به سرخ آن را کشند قرمزمی ‌گویند. دو عامل اصلی در افزایش این جلبک‌ها که به فیتوپلانکتون‌ها معروف هستند موثرند که شامل افزایش دما و مواد مغذی به ویژه مواد فسفردار و نیترات است. تخلیه پساب‌های صنعتی و خانگی و کودهای شیمیایی که مملو از موادی چون نیترات‌ها و فسفات‌ها هستند در دریا موجب فراهم شدن غذای زیاد برای فیتوپلانکتون‌ها و ازدیاد آنی جمعیت آن‌ها می‌شود. تناوب تابش ابر- آفتاب و بارندگی کمک به سزایی در رشد این موجودات می‌کند و وزش طوفان و گردوغبار از طرف بیابان‌ها نیز باعث فراهم شدن ذرات آهن‌دار می‌شود. درسالهای اخیر پدیده کشند قرمز در خلیج فارس و دریای عمان خساراتی به ماهیگیران زده‌است.
یکی از این موارد در خرداد سال 94 در ساحل بندرعباس روی داد که بنابر اظهار مسئولان علمی و اجرایی،تراکم سلولهای عامل پدیده کشند قرمز به 2 هزار سلول در هر لیتر رسید و موجب مرگ و میر جمعی آبزیان در ساحل بندرعباس شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code