موضوعات
هرمزگان

پرندگان و مارهای سرگردان

نویسنده: رضا محبوبی/ خبرنگار استان‌ها
نام هرمز، قشم، کیش و هنگام را زیاد شنیده‌ایم. هر چند شاید هنوز به این جزیره‌های خلیج فارس سفر نکرده و مناظر شگفت‌انگیزشان را از نزدیک ندیده باشیم، اما نامشان به گوشمان آشناست و حداقل چند نفر از دوستان و آشنایانمان به این جزیره‌ها سفر کرده‌اند...
1396/06/13
نام هرمز، قشم، کیش و هنگام را زیاد شنیده‌ایم. هر چند شاید هنوز به این جزیره‌های خلیج فارس سفر نکرده و مناظر شگفت‌انگیزشان را از نزدیک ندیده باشیم، اما نامشان به گوشمان آشناست و حداقل چند نفر از دوستان و آشنایانمان به این جزیره‌ها سفر کرده‌اند.
ما هم عکس‌هایشان را دیده‌ایم و احتمالا فکر کرده‌ایم، هوا که کمی خنک شود و به جیبمان هم که کمی پول برسد، کوله و ساک می‌بندیم و ما هم این جزیره‌ها را از نزدیک می‌بینیم. اما شاید در میان جزایر خلیج فارس، کمتر نام شیدوَر به گوشمان خورده باشد.
جزیره شیدور، شدوار یا شِتوَر از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این جزیره غیرمسکونی از توابع شهرستان ابوموسی واقع در استان هرمزگان به شمار می‌آید. این جزیره به وجود تعداد زیادی مار سمی سیاه‌رنگ و کوچک معروف است که معمولا زیر شن مخفی می‌شوند. به این جزیره «جزیره ماران» نیز گفته می‌شود. شاید غیر مسکونی بودن این جزیره به دلیل حضور این مارها باشد.
شتور در فاصله حدود یک‌ و نیم کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان قرار گرفته و از پناهگاه‌های مهم حیات وحش و منطقه طبیعی حفاظت شده‌ است که از سال ۱۳۶۶ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
این جزیره از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج فارس است و جزو مناطق حفاظت شده کشور است. جزیره شیدور را بهشت پرندگان نیز می‌نامند. شاید دسترسی به آن برای هر کسی مقدور نباشد، اما دیدن طبیعت زیبای آن، به احتمال زیاد تجربه‌ای حیرت‌انگیز خواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code