موضوعات
هرمزگان

پایان مرگ در جاده‌ها

نویسنده:
پس از واقعه سوزناک واژگونی اتوبوس دانش آموزان دخترهرمزگانی، مسئولان استان از راهکارهای جلوگیری از حوادث مشابه می‌گویند...
1396/06/12
 پس از واقعه سوزناک واژگونی اتوبوس دانش آموزان دخترهرمزگانی، مسئولان استان از راهکارهای جلوگیری از حوادث مشابه می‌گویند.
رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در این باره به ایرنا گفت: آموزش وپرورش و مسئولان بخش حمل ونقل به عنوان متولیان بخش آموزش وحمل ونقل باید پاسخگوی بی دقتی و سهل انگاری صورت گرفته در سانحه واژگونی اتوبوس و جان باختن دانش آموزان باشند. حسین هاشمی تختی ضمن تسلیت این ضایعه افزود: برخی موارد وقوع این حادثه به آموزش و پرورش بازمی گردد که باید نظارت لازم انجام می‌شد، همچنین بخشی به متولیان حمل و نقل مرتبط است.
وی ادامه داد: به نظرمی رسد بی دقتی‌هایی دراین خصوص صورت گرفته وخوب عمل نشده که نتیجه آن داغدار شدن مردم است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: براساس بخشنامه وزارت آموزش و پرورش نباید اتوبوس دانش آموزان ساعت 11 شب حرکت می‌کرد، مسئولان پاسخگو باشند که چرا در این ساعت اتوبوس حرکت کرده است.
رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان درمجلس شورای اسلامی اظهارکرد: زمانی که قراراست دانش آموزان نخبه استان به اردواعزام شوند باید پاسخ داده شود که چرا راننده ای بی حوصله با ناآمادگی پشت فرمان نشسته است.
هاشمی تختی تأکید کرد: باید ابعاد مختلف این حادثه بررسی شود و پس از انجام بررسی‌ها ومشخص شدن مقصران این حادثه برخورد قاطع با آن‌ها صورت پذیرد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی در کشور نباشیم.
وی بار دیگر، این واقعه ناگوار را به تمامی خانواده‌های داغدار که فرزندان آنها از دانش آموزان برتر و نخبه استان بودند و همچنین تمامی مردم هرمزگان به ویژه مردم شهرستان‌های میناب و رودان تسلیت گفت.

اندیشیدن تدابیر لازم
نماینده بندرعباس، حاجی آباد، بندرخمیر، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی افزود: چنین حوادثی نه تنها در هرمزگان بلکه در دیگر مناطق کشور نیز رخ داده و وزارت آموزش و پرورش و دستگاه‌های متولی باید تدابیر لازم را در این خصوص بیندیشند.
هاشمی تختی با بیان این‌که تمامی نمایندگان مردم هرمزگان پیگیر و نگران وضعیت حادثه دیدگان بوده اند، اظهارکرد: تمامی نمایندگان استان با عزیزان داغداراین حادثه ابرازهمدردی کرده و درغم آنها شریک هستند.
وی اضافه کرد: هرکدام ازنمایندگان استان به نحوی پیگیراین موضوع بوده وبنده نیزبه عنوان عضو کمیسیون عمران پیگیری‌های لازم را در حوزه حمل و نقل که مرتبط با این کمیسیون است انجام می‌دهم.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: از مواردی که باید به صورت زیربنایی در این خصوص مورد توجه قرار گیرد توسعه خطوط ریلی است تا شاهد سفرهای ایمن تر در کشور باشیم.
وی گفت: نمایندگان استان هرمزگان از طریق برگزاری جلسه ای با وزیر آموزش و پرورش پیگیری خواهند کرد تا تدابیری در نظر گرفته شود که دانش آموزان سراسر کشور از این پس سفرهای ایمن تری داشته باشند.

رسیدگی به وضعیت دانش آموزان
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان نیز گفت: همه ظرفیت‌ها برای رسیدگی به وضعیت مجروحان حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان عضو گروه فرزانگان استان بسیج شد.
دانش هاشمی پور اظهارکرد: به دنبال اعلام خبر دلخراش واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان عضو گروه فرزانگان استان هرمزگان که به منظور شرکت در اردوی ملی فرزانگان عازم شیراز بودند، معاونان و کارشناسان این اداره کل به محل حادثه اعزام شدند و روند رسیدگی فوری به حادثه دیدگان را دنبال کردند. وی ضمن ابراز تاسف عمیق از درگذشت جمعی از دانش آموزان در این حادثه و با ابراز تسلیت به خانواده‌های داغدار، جامعه فرهنگیان و همچنین عموم مردم استان هرمزگان، ادامه داد: رسیدگی به علت حادثه و پیگیری جدی درمان مجروحان از دقایق اولیه با جدیت در دستور کار قرار گرفت.
وی اضافه کرد: علاوه برهماهنگی‌های استانی، از ظرفیت‌های مدیریتی استان فارس نیز بهره گرفته شد تا مجروحان حادثه سریع به مراکز درمانی اعزام شوند.

علت وقوع حادثه از زبان پلیس
در همین حال، پایگاه خبری پلیس اعلام کرد که بر اساس گزارش‌های اولیه ماموران پلیس راه استان فارس، خستگی و خواب آلودگی راننده علت واژگونی اتوبوس بوده است.
در این گزارش آمده است: تحقیقات بیشتر برای روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه و دیگر علل احتمالی ادامه دارد.

اقدامات پزشکی پس از حادثه
30 مورد سیتی اسکن، 72 مورد ایکس ری، 5 مورد تصویربرداری پزشکی و 16مورد سونوگرافی برای 34 مصدوم این حادثه انجام شد.
یک نفر از مصدومان نیاز به قطع اندام فوقانی و تحتانی دارد و دانش آموز مصدوم دیگر نیازمند قطع اندام فوقانی است.
چهار مصدوم انتقال یافته به مرکز ترومای شهید رجایی و یک مصدوم اعزامی به بیمارستان نمازی در شیراز در حال دریافت خدمات درمانی هستند.

   خبرهای جدید از حادثه
قائم مقام سازمان دانش آموزی از ترخیص 13 دانش آموز حادثه دیده داراب خبر داد.
وزیر آموزش و پرورش از اعلام گزارش کتبی علت واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان در شهرستان داراب که منجر به فوت ۹ نفر شد تا اواخر هفته جاری آینده خبر داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار همدردی و تسلیت به خانوادهای جان باختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی و طلب شفای عاجل مصدومین، بر رسیدگی کامل به مجروحین و آسیب دیدگان تاکید کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام خود درگذشت تعدادی از دانش آموزان هرمزگانی را تسلیت گفت.
معاون اول رئیس جمهوری با بازماندگان حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانش آموزان دختر هرمزگانی ابراز همدردی کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code