موضوعات
هرمزگان

هزار و یک‌شب در خلیج فارس

نویسنده: شهرام میبدی / خبرنگار استان‌ها
جزیره‌ای غیرمسکونی در خلیج فارس در برابر کرانه‌های جنوبی بندر ریگ قرار دارد که داستان نامش، شبیه به قصه‌های هزار و یک شب است...
1396/07/18
جزیره‌ای غیرمسکونی در خلیج فارس در برابر کرانه‌های جنوبی بندر ریگ قرار دارد که داستان نامش، شبیه به قصه‌های هزار و یک شب است. جزیره میرمهنا، درختان انگور و انجیر فراوانی دارد و از قدیم میوه این جزیره میان اهالی منطقه معروف بوده است.
درخت کنار بزرگی در جزیره قرار دارد که به کنار میرمهنا مشهور است و گنبدی نیز در این جزیره وجود دارد که محلی‌ها معتقدند قدمگاه امیرالمونین(ع) است. نام این جزیره اما داستانی عجیب دارد.
عده‌ای می‌گویند میرمهنا دزد دریایی و راهزنی بوده است که در دوران حکومت کریم‌خان زند بر ایران  با هلندی‌ها در خلیج فارس جنگید و آن‌ها را از جزیره خارک بیرون کرد. البته ظاهرا  با کریم‌خان زند هم سر سازش نداشته است. او حاکم مستقل بندر ریگ شهرستان گناوه بوده است.
کارستن نیبور، شرق‌شناس آلمانی که در سال 1776 میلادی به ایران و منطقه خلیج فارس و مناطق اطراف سفر کرده بود ماجرای درگیری میان میرمهنا و کریم‌خان زند را نقل کرده است. در کتاب سفر به عربستان و کشورهای دیگر در شرق در این باره آمده است: «در سال ۱۷۶۵ میلادی  کریم‌خان زند، افسری جهت دریافت مالیات و حق حمایت نسبت به منطقه گرمسیر فرستاد، اما میر مهنا به شدت با فرستاده کریم‌خان برخورد کرد و ریش و سبیل او را تراشید. کریم‌خان سپس ارتشی قوی به جنگ او فرستاد  که بندر ریگ   را اشغال کرد، میر مهنا به هر حال با آینده‌نگری قبل از اینکه خیلی دیر شود به همراه نیروهایش به جزیره‌ای صحرایی که خوری نام داشت عقب‌نشینی کرد، جزیره‌ای که در آن به انتظار نشست تا ارتش فارس   عقب‌نشینی کنند. بعد از اینکه آنها رفتند او از جزیره خارج شد و نیروهای گارد را از بندر ریق بیرون راند و مملکت خود را دوباره تحت سلطه درآورد.»
در هفته‌نامه نصیر بوشهر، در مقاله‌ای به نام روابط هلندی‌ها با خلیج فارس نوشته ویلم فور در بخش اشغال ایران توسط افغان‌ها آمده است: او با  هلندی‌ها، انگلیسی‌ها،  و بیگانگانی که قصد تصرف و تکه‌تکه کردن ایران را داشتند به شدت مخالف بود و قصد یک پارچه کردن تمامی ایران را داشت.»  جزیره‌ای که به نام میرمهنا نام‌گذاری شده است، چند سالی است که در حال آماده‌سازی برای تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code