موضوعات
هرمزگان

نقاشی‌هایی با خاک سرخ

نویسنده: مرجان هاشمی/ خبرنگار استان‌ها
مدتی است سفر به جزیره‌های خلیج فارس، باب شده است و عده بسیاری به محض خنک شدن هوا برای تماشای این جزیره‌ها راهی جنوب کشور می‌شوند. یکی از این جزیره‌های گردشگرپذیر، جزیره هرمز است که به خاک خوراکی سرخ و عجایب طبیعت و مردمش شهرت دارد...
1396/07/17
مدتی است سفر به جزیره‌های خلیج فارس، باب شده است و عده بسیاری به محض خنک شدن هوا برای تماشای این جزیره‌ها راهی جنوب کشور می‌شوند. یکی از این جزیره‌های گردشگرپذیر، جزیره هرمز است که به خاک خوراکی سرخ و عجایب طبیعت و مردمش شهرت دارد.
مردم مهربان هرمز، خانه‌های خود را به اقامتگاه بومگردی تبدیل کرده‌اند و با سفر به هرمز گردشگران می‌توانند در خانه هرمزی اقامت کنند و غذای خانگی بخورند. اما در پدید آمدن این فضای گردشگرپذیر، دکتر احمد نادعلیان تاثیر بسیاری داشته است. یکی از نقاط دیدنی این جزیره موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان است. در این  محل آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه های بین المللی به نمایش در آمده‌اند. آثار دکتر نادعلیان در بیش از چهل کشور دنیا پراکنده هستند. این مکان در محله قدیمی شهر هرمز واقع شده است. این مکان ابتدا در نوروز سال 1388 با نام هنرمندسرا راه‌اندازی شد.
در سال 1391 ورودی این ساختمان که قبلا خانه‌ای متروکه بود با ساختاری جدید طراحی شد. هنرمندان بسیاری در فرایند ساخت و تزئین آن مشارکت داشتند. روند توسعه ورودی موزه تا نوروز 1393 ادامه داشت.
برای دسترسی به موزه از مسیر پیاده پس از خروج از اسکله از مسیر ساحلی از بومی‌ها موقعیت تکیه مولا را بپرسید. در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده‌روی به محله‌ای که موزه در آن وجود دارد می‌رسید. اگر این مسیر را پیاده طی کنید با فرهنگ بومی و شهرسازی بدوی هرمز آشنا می‌شوید.
از بومی‌ها سئوال کنید و سراغ خانه دکتر نادعلیان را بگیرید و نقاشی‌های دیواری را دنبال کنید. تمامی دیوارهای بنا‌های مسیر محله اطراف موزه را هنرمندان ایرانی و بین‌المللی با خاک‌های رنگی هرمز نقاشی کرده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code