موضوعات
هرمزگان

قلعه‌ای با یک بادگیر

نویسنده:
هرمزگان به واسطه تاریخی که بر آن گذشته، پر است از انواع جاذبه‌های گردشگری برای علاقه مندان به تاریخ ایران و بناهای قدیمی. یکی از بناهای تاریخی هرمزگان، قلعه مغویه است...
1396/07/16
هرمزگان به واسطه تاریخی که بر آن گذشته، پر است از انواع جاذبه‌های گردشگری برای علاقه مندان به تاریخ ایران و بناهای قدیمی. یکی از بناهای تاریخی هرمزگان، قلعه مغویه است.
قلعه مغویه یا همان قلعه شیخ سلطان المرزوقی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بندرلنگه (بندر مغویه) واقع‌شده و از نقاط دیدنی استان هرمزگان است. این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 به گزارش ایسنا، این بنای تاریخی در بندر مغویه واقع‌شده‌ است و متعلق به شیخ سلطان المرزوقی یکی از حکمرانان منطقه و رئیس قبیله المرازیق و حاکم مغویه است و به شیخ سلطان المرزوقی مشهور است.
این قلعه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی بوده حیاط اندرونی سال‌ها پیش از قسمت بیرونی آن ساخته‌شده و از قدمت بیشتری برخوردار است.
این بنا در 2 طبقه و در قسمت‌هایی نیز در 3 طبقه ساخته‌شده و دارای تعداد زیادی اتاق به همراه حمام سنتی، یک برج نگهبانی و 2 بادگیر است، یکی از بادگیرهای این قلعه افتاده و نیمی از  دیگری باقی‌مانده است.
ساخت این بنا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری پایان‌یافته است و این کاخ زیبا  یادگار حکمرانان مرزوقی از قبیله العجمان که در منطقه مغویه و بندرلنگه هرمزگان حاکم بودند است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code