موضوعات
هرمزگان

عطر ساج در میان آب‌ها

نویسنده:
لنج‌سازی مهارتی است که از گذشته‌های دور در سرزمین‌های جنوبی ایران رواج داشته است. زمانی که کارگاه‌های پیشرفته و صنعتی لنج‌سازی هنوز بازار صنعت‌گران سنتی را کساد نکرده بودند، استادکاران لنج‌ساز قدر و منزلت بسیاری داشتند...
1396/05/22
لنج‌سازی مهارتی است که از گذشته‌های دور در سرزمین‌های جنوبی ایران رواج داشته است. زمانی که کارگاه‌های پیشرفته و صنعتی لنج‌سازی هنوز بازار صنعت‌گران سنتی را کساد نکرده بودند، استادکاران لنج‌ساز قدر و منزلت بسیاری داشتند.
به گزارش همشهری هر چند امروز هم این هنر، جایگاه بالایی دارد و لنج‌سازی به عنوان مهارتی ضروری برای مردم جنوب، مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که نقل و انتقالات، صیادی و حمل بار با لنج‌ها ممکن می‌شود.
از یک طرف لنج‌سازی به عنوان یک صنعت پراهمیت، به شیوه‌های نوین در جریان است و از طرف دیگر، لنج‌سازان قدیمی جنوب به عنوان کاری هنری به این مهارت نگاه می‌کنند.
کاری که بیشتر برای زنده نگه داشتن هنر بومی انجام می‌شود. از مناطقی که هنوز لنج‌سازی سنتی را زنده نگه داشته است، روستای گوران در قشم است.
به تازگی یکی از لنج‌های ساخته شده در این روستا همراه با برگزاری مراسم سنتی یامال‌خوانی به آب انداخته شد. این لنج باری، 600 تن وزن دارد و ساخت آن 16 ماه طول کشیده و هنر دست اهالی گوران است.
گفته می‌شود برای ساخت این لنج باری ۲۵ میلیارد ریال هزینه   و در ساخت بدنه آن از چوب ساج که گران‌ترین چوب است استفاده‌شده است.
چوب کرت محلی جزیره قشم، کُنار هندی، کاکتوس و توت از چوب‌هایی است که در اسکلت‌بندی لنج‌ها استفاده می‌شود. بوم، جالوود، سمبوک، سماچ، ترتری، کچی، منجی، کوتی و پاکستانی انواع لنج هایی است که در روستای گوران ساخته می‌شود. لنج بوم زیباترین و بزرگ‌ترین لنج چوبی است که در روستای گوران قشم ساخته می‌شود و محبوب‌ترین لنج‌ها در میان مردمان خلیج ‌فارس است. روش ساخت لنج و شیوه دریانوردی بادبانی ایرانیان حاشیه خلیج‌فارس در یونسکو به‌عنوان اثر ناملموس ثبت جهانی شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code