موضوعات
هرمزگان

صید ماهی در خیابان

نویسنده:
در شهر بندرعباس فروش غیربهداشتی و حضور دستفروشان در محله‌ها بهداشت شهر را به خطر انداخته است...
1396/09/08
در شهر بندرعباس فروش غیربهداشتی و حضور دستفروشان در محله‌ها بهداشت شهر را به خطر انداخته است. به گزارش مهر، در حال حاضر این شهر فقط ۲ بازارچه عرضه آبزیان دریایی دارد، این ظرفیت محدود عرضه، جوابگوی حجم زیاد تقاضای شهروندان برای خرید ماهی و میگو و همچنین تأمین کننده فرصت‌های شغلی کافی در این زمینه نیست. به عبارت بهتر، شرایط به گونه‌ای است که بین عرضه و تقاضای آبزیان دریایی در شهر بیش از ۴۰۰ هزار نفری بندرعباس توازن و تعادل مناسبی وجود ندارد.

نامناسب بودن بازار داغ ماهی فروشان
مدیرکل دامپزشکی استان هرمزگان در این باره گفت: شهرستان بندرعباس به دلیل موقعیت دریایی یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری کشور است و نامناسب بودن بازار داغ ماهی فروشان و قرار گرفتن آن در محل پر رفت و آمد شهر موجب شده است بوی نامطلوبی در شهر ایجاد کند.
«محمد جانباز» افزود: ماهی فروشان بدون اینکه مسائل بهداشتی را رعایت کنند آبزیان را به فروش می‌رسانند، و پس از فروش باقیمانده ماهی‌های پاک شده در کنار ساحل را رها می‌کنند و نمای ساحل زیبای بندرعباس را نازیبا می‌کنند و همچنین جمع شدن حیوانات فضای نامطلوبی به شهر داده است.
وی گفت: به دلیل نداشتن شناسنامه بهداشتی ماهی فروشان امکان نظارت کامل روی آنها را نداریم و عرضه محصولات آبزی به صورت بهداشتی در صورتی امکان پذیر خواهد بود که مراکز عرضه و توزیع این محصول با اختصاص مکان مناسب و کاملاً بهداشتی که با همکاری شهرداری میسر شود تا این محصول به صورت تازه و بهداشتی در دسترس مردم قرار گیرد.

معضل بهداشتی
معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی با ابراز گلایه از وضعیت عرضه آبزیان در شهر بندرعباس بیان کرد: کدام شهر ساحلی کشور را سراغ دارید که عرضه آبزیان آن به شکل نامناسب و غیربهداشتی مانند بندرعباس عرضه شود. باید با تدوین یک برنامه عملیاتی تا پایان امسال عرضه بهداشتی آبزیان، حل شود. عرضه فعلی آبزیان در شهر بندرعباس مطلوب نیست.
«بهروز اکرمی» افزود: یکی از راه‌های گسترش بیماری رعایت نکردن مسائل بهداشتی است که در این زمینه لازم است بازار فروش میگو و ماهی ساماندهی و مسائل بهداشتی آن مرتفع شود.
وی عنوان کرد: متاسفانه موضوع حل مشکل آبزیان بارها در کارگروه سلامت مطرح شد ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است و همچنان شاهد عرضه آبزیان در میان خونابه و زباله‌های ماهی‌های پاک شده هستیم.
اکرمی اظهار کرد: شهرداری بندرعباس، علوم پزشکی، دامپزشکی و سایر دستگاههای متولی باید پای کار بیایند و با فراهم کردن شرایط مناسب عرضه آبزیان را ساماندهی کنند.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان بیان کرد: برای عرضه بهداشتی آبزیان همکاری و هماهنگی گسترده دستگاه‌های اجرایی مورد نیاز است.
«سید حسین داودی» دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی هرمزگان عنوان کرد: عرضه آبزیان در محیط‌های خارج از محل عرضه بهداشتی و در کنار خیابان فاقد هر گونه استاندارد و غیر بهداشتی است؛ لذا باید بستری مناسب برای فعالیت افرادی که از این راه کسب درآمد می‌کنند، فراهم شود تا بتوانند در یک شرایط استاندارد و بهداشتی ارائه خدمت کنند و این امر نیازمند تلاش همه دستگاه‌هاست.
داودی اظهار کرد: فعلاً تنها یک مرکز عرضه آبزیان بهداشتی در شهر بندرعباس وجود دارد که شیلات هرمزگان با واگذاری زمین به بخش خصوصی بازار فروشان آبزیان را راه اندازی کرد.
طی سال‌های اخیر علیرغم برگزاری جلسات متعدد سلامت و امنیت غذایی و پرداختن به موضوع عرضه آبزیان همچنان شاهد عرضه غیربهداشتی در معابر و محلات توسط دستفروشان هستیم. حتی در کنار بازار ماهی فروشان پشت شهر بندرعباس دستفروشان در کمال آرامش در مقابل چشم مسئولان همچنان به فروش آبزیان مبادرت می‌ورزند.
سال ۹۳ شیلات استان هرمزگان اقدام به راه اندازی فروشگاه عرضه آبزیان به صورت بهداشتی کرد. در این فروشگاه انواع آبزیان به صورت بهداشتی با به کار گیری از دستگاههای جدید بسته بندی ارائه می‌شود. تنها مرکز عرضه بهداشتی آبزیان در شهر بندرعباس است. در حالی که شهر بندرعباس به دلیل حجم زیاد مسافران و گردشگران نیازمند ایجاد مراکز بیشتر عرضه آبزیان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code