موضوعات
هرمزگان

راوی رنج عاشورا

نویسنده: سمیرا روشنایی/ خبرنگار
امروز سالروز شهادت مردی است که سینه‌اش از داغ شهادت پدر و برادرانش همیشه سوزان بود. طعم تلخ مصیبت‌های عاشورا تا لحظه شهادتش در کام او بود...
1396/07/11
امروز سالروز شهادت مردی است که سینه‌اش از داغ شهادت پدر و برادرانش همیشه سوزان بود. طعم تلخ مصیبت‌های عاشورا تا لحظه شهادتش در کام او بود.
حکمت این بود که سر مبارک امام سجاد(ع) در جریان کربلای خونین روی نیزه نرود تا مرد بیمار خیمه‌ها بتواند راوی رنج کاروان اسیران و بزرگ‌مبلغ نهضت عاشورا باشد.
امام زین‌العابدین(ع) بعد از حادثه عاشورا زندگی پرفراز و نشیب و دشواری داشت. به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین «ناصر رفیعی»، دوران امامت ایشان بیش از 30 سال بود و در زمان حاکمان ظالمی همچون یزید و عبدالملک واقع شده بود.
این استاد حوزه و دانشگاه معتقد است هیچ امامی به ‌اندازه امام سجاد(ع) در سختی و دشواری زندگی نکردند.
وی گفت: امام سجاد(ع) از برپایی نماز جمعه و جماعت، کلاس درس و سخنرانی محروم بودند. چون پدرشان قیام کرده بودند بنی‌امیه و بنی‌مروان نمی‌خواستند کربلای دیگری ایجاد شود؛ بنابراین ایشان در کنترل شدید بودند و حتی اجازه نداشتند به راحتی مجلس عمومی برای عزای پدرشان برگزار کنند.
امام زین‌‌العابدین(ع) با وجود این که در محدودیت‌های شدیدی بودند میراث گرانبهایی از خودشان به یادگار گذاشتند و چند رسالت و مأموریت مهم بر عهده ایشان بود که به خوبی انجام دادند.

رسالت مهم زنده نگه داشتن عاشورا
زنده‌ نگه داشتن عاشورای حسینی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های امام زین‌العابدین(ع) بود. حجت‌الاسلام رفیعی اظهار کرد: قیام امام حسین(ع) حادثه کوچکی نبود که از یادها برود. امام سجاد(ع) هم چون در کربلا حضور داشتند خودشان مقتل می‌خواندند. ایشان یک تاریخ مدون زنده بودند و اگر آنچه را در عاشورا گذشت منتقل نمی‌کردند، معلوم نبود چه اتفاقی برای دین می‌افتاد؛ بنابراین بسیاری از مقتل‌ها از امام سجاد(ع) نقل شده است.
در زمانه‌ای که حاکمان ظالم اجازه نمی‌دادند امام زین‌العابدین(ع) در جمع مردم سخنرانی و عزاداری کنند، ایشان از روش‌های مختلفی برای نشان دادن مظلومیت شهیدان کربلا و اهمیت قیام امام حسین(ع) استفاده می‌کردند.
حجت‌الاسلام رفیعی به ذکر نمونه‌هایی از این روش‌ها پرداخت و افزود: هر کدام از امامان معصوم(ع) انگشترهای مخصوص با نقش‌های مختلف داشتند. امام سجاد(ع) نقش انگشتر خودشان را بعد از جریان کربلا عوض کردند. روی انگشتر ایشان نوشته بود: «خَزِیَ وَ شَقِیَ قَاتِلُ الْحُسَیْنِ‌بْنِ عَلِیٍّ؛ قاتل حسین‌بن علی، خوار و بدبخت شد.» این کار امام سجاد(ع) نوعی تبلیغ و زنده نگه داشتن عاشورا بود.
این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: در تاریخ آمده است که امام سجاد(ع) در جایی نشسته بودند که بچه‌ای از در وارد شد. این کودک فرزند حضرت اباالفضل(ع) بود. وقتی نگاه امام سجاد(ع) به این بچه افتاد شروع به گریه کردند و فرمودند: این بچه عموجانم عباس است و کسی است که پدرش جانش را برای برادرش عطا کرد و مقام و منزلت بالایی نزد خداوند دارد.
وی ادامه داد: امام زین‌العابدین(ع) به بهانه ورود این کودک، داستان رشادت‌ها و شهادت حضرت اباالفضل(ع) را بازگو کردند.
حجت‌الاسلام رفیعی گفت: امام سجاد(ع) به مردم گفتند 3 روز سنگین در تاریخ اسلام وجود دارد. توجه مردم به این سخن امام جلب شده بود. ایشان یکی از این روزهای سخت را روز جنگ احد معرفی کردند که در آن جنگ خیلی بر پیغمبر اسلام(ص) سخت گذشته بود و دشمنان عمویشان را قطعه‌قطعه کردند. ایشان روز شهادت عبدالله جعفر، برادر امیرالمومنین(ع) با زبان روزه، را دومین روز سنگین بیان کردند. اما فرمودند هیچ روزی به سختی روز سوم نبود. روزی که 30 هزار نفر پدر من را در یک صحرا محاصره کرده بودند و هرکسی سعی می‌کرد با ضربه‌ای به پدر من خودش را به خدا نزدیک کند.
این استاد حوزه تأکید کرد: در جنگ احد این مشرکان بودند که عموی پیامبر اسلام(ص) را قطعه‌قطعه کردند. برادر امیرالمومنین(ع) نیز به دست مشرکان شهید شد؛ اما در روز عاشورا قاتلان امام حسین(ع) و یارانش ادعای مسلمانی می‌کردند.
وی در بیان جلوه دیگری از زنده نگه داشتن قیام امام حسین(ع) توسط سیدالساجدین(ع) گفت: در زمان امام سجاد(ع) به راحتی نمی‌شد شیعیان برای زیارت قبر امام حسین(ع) به کربلا بروند. امام سجاد(ع) در آن شرایط فرمودند: هر کسی زیارت پدرم را در کربلا سبک بشمارد خدا را سبک شمرده و حق خدا را نادیده گرفته است.

تربیت کادر برجسته
حجت‌الاسلام رفیعی دومین فعالیت برجسته امام زین‌العابدین(ع) را تربیت کادر ذکر کرد و افزود: امام سجاد(ع) نمی‌توانستند مثل امام صادق(ع) 4 هزار شاگرد تربیت کنند؛ بنابراین ناچار بودند کرسی درس مخفیانه داشته باشند و تعداد محدودی شاگرد تربیت کنند.
وی بیان کرد: آن طور که شیخ طوسی نقل کرده، شاگردان برجسته امام سجاد(ع) 170 نفر بودند. ولی این‌ها بعدها استادان دانشگاه امام صادق(ع) شدند.
این استاد حوزه و دانشگاه، ابوحمزه ثمالی را یکی از شاگردان امام سجاد(ع) دانست که در زمان امام صادق(ع) تفسیر می‌گفت.
وی به نحوه آشنایی ابوحمزه ثمالی با امام سجاد(ع) اشاره کرد و گفت: ابوحمزه ثمالی در مسجد کوفه نماز می‌خواند که دید آقایی وارد مسجد شد و وقتی در مقام‌های این مسجد با توجه خاصی نماز می‌خواند ستون‌های مسجد می‌لرزیدند. ابوحمزه ثمالی از ساربان پرسید « این آقا چه کسی است؟» ساربان، ایشان را امام زین‌العابدین(ع) معرفی کرد. ابوحمزه ثمالی خدمت امام سجاد(ع) رسید و خودش را معرفی کرد. امام سجاد(ع) دستش را گرفت و در بیابانی وارد شد و قبر جدشان امیرالمومنین(ع) را به ابوحمزه ثمالی نشان داد و خودشان هم زیارت خواندند. بعدها 3 پسر ابوحمزه در رکاب پسر امام زین‌العابدین(ع) شهید شدند.
امام سجاد(ع) از یک روش جالب برای تربیت کادر استفاده می‌کردند که آن خرید برده و آزادکردن آن‌ها بود.
حجت‌الاسلام رفیعی در این مورد اظهار کرد: برخی کارها از جمله برده‌داری در اسلام به صورت تدریجی حل شد. امام سجاد(ع) تعداد جالب توجهی برده می‌خریدند و آن‌ها را یک سال نگه می‌داشتند و شب عید فطر همه را جمع می‌کردند و به آن‌ها می‌گفتند «من از همه شما گذشتم و شما هم به خدا بگویید از من بگذرد.» این برده‌ها به استاد و معلم تبدیل می‌شدند.

احیای دعا
سومین کار مهم امام سجاد(ع) احیای فرهنگ دعا و آموزش روش دعا بود. امام زین‌العابدین(ع) در قالب دعاهایی همچون اولاددار شدن، حق والدین، باران، پیروزی رزمندگان و... حرف‌های مهم خودشان را مطرح می‌کردند.
حجت‌الاسلام رفیعی در بیان اهمیت دعای امام سجاد(ع) به نقل یکی از دانشمندان اهل سنت اشاره کرد  و افزود: یکی از دانشمندان اهل سنت می‌گوید مسلمانان در 3 چیز مدیون 3 نفر هستند؛ در توحید مدیون امام علی(ع)، در شجاعت مدیون امام حسین(ع) و در عرفان و دعا مدیون امام سجاد(ع).
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که امام سجاد(ع) را باید با صحیفه به دنیا شناساند، اظهار کرد: دعاهای ایشان یک دوره کامل معارف اسلامی و اعتقادات است که برای ما باقی مانده است.
صحیفه سجادیه گنج گرانبهایی از معارف الهی است که امام سجاد(ع) از طریق آن عالی‌ترین معارف الهی را برای ما بیان کردند. تربیت با دعا یکی از راه‌های تربیتی اهل‌بیت(ع) است که در زندگی امام سجاد(ع) تبلور کامل پیدا کرده است.

جهاد امام سجاد(ع)
بعد از جریان عاشورای حسینی تحریف‌های گسترده بلایی بر سر جوامع اسلامی آورد که هنوز در کتاب‌های بسیاری، امام سجاد(ع) را یک امام ساکت، دعاخوان و گوشه‌گیر معرفی می‌کنند که بعد از جریان کربلا بروز سیاسی و جهاد نداشته است.
حجت‌الاسلام رفیعی در این زمینه گفت: به زندگی مبارزاتی و سیاسی امام سجاد(ع) و مبارزه سیاسی ایشان با حاکمان خبیث آن زمان پرداخته نشده است. در صورتی که امام سجاد(ع) هم طبق زمان و شرایط دوران خودشان مثل امام حسین(ع) جهاد داشتند.
وی با ذکر نمونه‌ای از جهاد سیاسی امام سجاد(ع) اظهار کرد: امام زین‌العابدین(ع) در مسجدالحرام طواف می‌کرد. عبدالملک پشت سر امام بود. امام به او اعتنا نمی‌کرد. عبدالملک خودش را به امام رساند و گفت پدر شما را یزید کشت چرا از ما ناراحت هستی؟ امام سجاد(ع) فرمود: قاتل پدرم بدبخت شد و شما هم اگر ظلم کنید نتیجه‌اش را می‌بینید.
امام سجاد(ع) میراث گرانبهایی به یادگار گذاشته که اگر در سبک زندگی مسلمانان مورد استفاده قرار گیرد، سعادت دنیا و آخرت نصیب آن‌ها می‌شود.  

10 علامت مؤمن
حجت‌الاسلام رفیعی با ذکر روایتی از امام سجاد(ع) به بیان علامت‌های مؤمن پرداخت و اظهار کرد: مومن کسی است که علمش با حلم همراه باشد، نشستن‌های او برای یادگیری باشد، اگر جایی سکوت می‌کند برای ساکت ماندن است نه این که افراد را تحریک کند و ناساز بگوید، امانتدار و رازدار است، شهادت را کتمان نمی‌کند، هیچ کار خوبی را برای ریا نمی‌کند، کار خوب را از روی حیا ترک نمی‌کند، وقتی از او تعریف می‌کنند می‌ترسد، استغفار می‌کند و جهل و نادانی دیگران به او ضرر نمی‌رساند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code