موضوعات
هرمزگان

دوربینم خراب شد دیگر كار نکردم

نویسنده:
‌«عمادالدین عمادی» از پیشکسوتان فیلم مستند و فیلمسازان هرمزگانی است که سال‌ها در صداوسیمای هرمزگان به فیلم‌برداری و عکاسی پرداخته است...
1396/06/28
‌«عمادالدین عمادی» از پیشکسوتان فیلم مستند و فیلمسازان هرمزگانی است که سال‌ها  در صداوسیمای هرمزگان به فیلم‌برداری و عکاسی پرداخته است. وی متولد 1323 در محله اوزی‌های بندرعباس است.  به گزارش ایسنا او در بندرعباس تحصیلات خود را گذارند و موفق به اخذ مدرک دیپلم در سال 1345 شد؛ پایان خدمت سربازی‌اش مصادف با فعالیت‌‌های اولیه مرکز صداوسیمای بندرعباس بود و از آنجا این موضوع اهمیت داشت که شاید بندرعباس دومین شهر ایران بود که در آن صداوسیما در حال راه‌اندازی بود!
  • از شروع کارتان درباره فیلمسازی و مستندسازی بگویید.
اواخر دهه 40 بود که وارد این کار شدم و ازآنجا‌ که صداوسیما نیاز مبرم به جذب کارکنان و عوامل مختلف اجرایی داشت‌ برای فعالیت در این مرکز ثبت‌نام کردم . در آزمون قبول  و پس‌ازآن برای آموزش‌های لازم به تهران اعزام شدم که پس از یک سال دوره‌های عکاسی و فیلم‌برداری و مونتاژ به بندرعباس بازگشتم و مشغول به فعالیت شدم. بیشتر در حوزه اطلاعات و اخبار به فعالیت پرداختم اما در شهرستان‌های مختلف هرمزگان نیز به تهیه مستند پرداختم و با آقای حسن بنی‌هاشمی نیز همکاری داشتم. دوربین‌های قدیمی شرایط خوبی نداشتند، کاست دوربین‌ها 10تا 12 دقیقه بیشتر فیلم نمی‌گرفت و دوربین‌ها وزن سنگینی داشتند که برای کارهای خبری حمل آن‌‌ها بسیار سخت بود.
  • بیشترین کارهایتان در کدام شهرستان بوده است؟
 بیشتر نقاط استان هرمزگان را برای تهیه فیلم مستند رفته‌ام و متأسفانه هیچ‌کدام از آن آثار مستند در اختیار خودم نیست و در اختیار سازمان صداوسیما قرار دارد. از قلعه هرمز، معماری بندرلنگه، لنج سازی و مسابقات قایقرانی مستندهایی‌تهیه‌کرده‌ام و در تولید قسمت‌هایی از مستندهای آقای حسن بنی‌هاشمی او را همراهی کرده‌ام.
  • کار سینمایی هم انجام داده اید؟
خیر، ولی به یاد دارم اولین سینمای بندرعباس در سال 1328 با نام «ماه» یا «مهتاب» بود‌ که در خیابان حافظ کنونی بندرعباس بر پشت‌بام بازار قرار داشت‌ و شب‌ها به پخش فیلم می‌پرداخته است و به همت شادروان سید عبدالرحمان بنی‌هاشمی و دوستانش راه‌اندازی شده بود که بیشتر در آن فیلم‌های هندی و عربی به نمایش گذاشته می‌شد و حدود دو سال فعال بوده است. به یاد دارم در سال 1334 کلاس چهارم ابتدایی بودم که سینما شهرزاد بندرعباس راه‌اندازی شد و برای افتتاح این سینما فیلم «چهار راه حوادث» ساخته سامیار خاچیکیان به نمایش گذاشته شد که آن سینما در محل میدان 17 شهریور کنونی قرار داشت.
  • شما چند سال است  کاری نکرده اید، در جایی خواندم که شما به علت خرابی دوربین‌تان دیگر کار نکردید، درست است؟
بله، پس از مدتی فعالیت در صداوسیما چند سالی را در خارج از کشور بودم و دفتری را با نام «هرمز فیلم» با همکاری حسن بنی‌هاشمی راه‌اندازی کردیم و به ساخت فیلم‌های تبلیغاتی پرداختیم. بعد از سال‌ها فعالیت در آن شرکت فیلم‌برداری به دلیل بیماری آقای بنی‌هاشمی فعالیت‌هایمان نیز ادامه پیدا نکرد و به بندرعباس بازگشتم و سال‌ها دوربین خود را داشتم و پس از خراب شدن آن دوربین دیگر به فعالیت نپرداختم.
  • خاطره‌ای هم از روزهای کاری  دارید؟
 در روزی بارانی برای تهیه مستند از مزارع کشاورزی به روستاهای بندرعباس اعزام‌شده بودیم و آن روز باران شدیدی می‌آمد و برای فیلم گرفتن از یک رودخانه ماشین را روی پل متوقف کردیم و من برای فیلم‌برداری به زیر پل رفتم که لحظه‌ای بعد صدای تصادفی را شنیدم و دیدم یک ماشین سنگین از بالای پل روی سرم آویزان شده است و خوشبختانه آن خودرو به لبه پل گیر کرد و بر سر من نیفتاد.
  • وضعیت هنر مستند و فیلمسازی را در استان بندرعباس چطور ارزیابی می‌کنید؟
امروزه نسبت به گذشته فیلم‌سازی از لحاظ امکانات و تعداد سینماگران وسعت ‌یافته است.‌خوشبختانه امروزه جشنواره‌هایی در بندرعباس برگزار می شود و سطح کارهای سینمایی بیشتر شده است که امکانات یکی از دلایل آن‌ها به شمار می‌رود و ارتقای نحوه انجام کار و تغییر دید افراد نسبت به گذشته باعث پیشرفت سینمایی شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code