موضوعات
هرمزگان

ثروت جزیره

نویسنده:
چند روزی است دور دوم برداشت میگوی پرورشی در قشم آغاز شده است...
1396/09/04
چند روزی است دور دوم برداشت میگوی پرورشی در قشم آغاز شده است. این کار 25 روز طول می‌کشد و بعد از آن، آب استخرهای مزرعه پرورش میگو خالی می‌شود، استخرها تمیز و اواسط اسفند دوباره آبگیری می‌شوند تا لارو میگو در آن‌ها ریخته شود.  به گزارش مهر، حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم می‌گوید: میگوهای پرورشی این جزیره طی دو دوره برداشت با ارزشی حدود ۸ میلیون دلار در سال از دو مزرعه پرورش میگو به کشورهای فرانسه، روسیه و چین صادر می‌شوند.
به گفته مومنی، پیش‌بینی می‌شود میزان برداشت دور دوم میگو از ۳۰ استخر این مزرعه در غرب جزیره قشم، به حدود ۲۰۰ تُن برسد که پس از طی مراحل آماده سازی و بسته بندی برای صادرات حجم آن به نصف کاهش پیدا می‌کند.
تمام مراحل پرورش تا عمل‌آوری و بسته‌بندی میگوهای صادراتی مزرعه توسط بومیان جزیره که در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند انجام می‌شود. ارزش صادراتی هرکیلو از این میگوهای صادراتی ۱۵ تا ۲۵ گرمی، حدود ۲۰ دلار است.
مومنی می‌گوید: میزان برداشت مرحله اول تولید میگو در این مزرعه ۱۱۰ تُن بود اما امروز شاهد افزایش ۹۰ درصدی آن در مرحله دوم برداشت هستیم. متوسط برداشت میگو در کشور بین ۳ تا ۴ تُن در هر هکتار است و رکورد برداشت ۷ تُن میگو در هر هکتار مزارع پرورشی منطقه آزاد قشم ثمره حرکت موفق و علمی فعالان این صنعت در این جزیره است. هم اکنون دو مزرعه پرورش میگو در منطقه آزاد قشم احداث‌ شده که در مجموع با ۶۷ هکتار فضای زیرکشت حدود ۸ میلیون دلار میگوی صادراتی به کشورهای هدف را در کارنامه فعالیت‌های خود ثبت خواهند کرد. صنعت پرورش میگو در منطقه آزاد قشم از سال ۹۴ آغاز شده است. با توسعه استخرهای پرورش میگو در روستای دوستکو در غرب جزیره قشم از جمله ۱۲۰ استخر مزرعه مروارید تشکیل و ادامه سیاست‌های تولید ماهی در قفس، جزیره قشم در آینده نزدیک به مهم‌ترین قطب شیلاتی کشور تبدیل خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code